ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

Дерала: Група медиуми во Северна Македонија шири лажни вести за Украина

Уште од самиот почеток, војната во Украина го наполни медиумскиот простор во Северна Македонија со лажни вести и дезинформации кои имаат за цел ширење на строго утврдена пропагандна кампања, вели Џабир Дерала од невладината организација „Цивил“.

Тој за Гласот на Америка на македонски јазик вели дека ова е нешто што „Цивил“ го регистрира секој ден.

„Постои една групација од медиуми кои се жестоко вклучени во дезинформациските кампањи повеќе од кога било порано, на кои очигледен спонзор, поттикнувач и архитект е токму Кремљ“, вели Дерала.

Тој вели дека овие медиуми се трудат да создадат антизападен сентимент во јавноста.

„Една подземна и не толку очигледна кампања, која е наменета да се создаде атмосфера, односно сентимент, кој е антизападен, а секако во корист на руската страна. Имаме голем дел случаи на релативизација на фрукталната агресија врз цивилното население во Украина“, вели тој.

Овие кампањи со дезинформации и пропаганда се внимателно конструирани и тие се насочени кон одредени таргет-групи, додава Дерала.

„Некои од нив се за поширока публика, која има причини, реални или нереални, да биде антизападна. Има друга таргет-група, која на еден суптилен и покомплексен начин се привлекуваат луѓето кои се креатори на јавното мислење. Но, се забележува и една тенденција во која се гледа едно добро професионално изработено четиво, позади кое стојат добро платени професионалци што си ја знаат работата“, вели Дерала.

loading...

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime to watch AnimeDao Naruto: Shippuden (Dub)

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 12

TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

AnimeDao Tokyo Revengers (Dub) Episode 24

free anime online My Hero Academia Season 2 (Dub)