Милевски: Децата пред се, училиштето во Косоврасти реновирано според најнови стандарди
Милевски: Децата пред се, училиштето во Косоврасти реновирано според најнови стандарди
СО БУГАРИЈА ГОВОРИМЕ ДВА СЛИЧНИ, НО РАЗЛИЧНИ И МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАТИ ЈАЗИЦИ, Ѝ ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА МИЗРАХИ
СО БУГАРИЈА ГОВОРИМЕ ДВА СЛИЧНИ, НО РАЗЛИЧНИ И МЕЃУНАРОДНО ПРИЗНАТИ ЈАЗИЦИ, Ѝ ОДГОВОРИ ЗАЕВ НА МИЗРАХИ
(ВИДЕО) Министерот Спасовски оддаде почит на четворицата македонски бранители во чија чест беше откриено спомен обележје во Берово
(ВИДЕО) Министерот Спасовски оддаде почит на четворицата македонски бранители во чија чест беше откриено спомен обележје во Берово
(ВИДЕО) ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ТЕМА ДАЛИ СЕ ТЕТОВЧАНИ ЦИЦИИ?
(ВИДЕО) ДЕТАЛНА АНАЛИЗА НА ТЕМА ДАЛИ СЕ ТЕТОВЧАНИ ЦИЦИИ?
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - Заев на Економски Форум во Скопје: „Во првите пет месеци потпишавме 15 договори за инвестирање“
ОДЛИЧНИ ВЕСТИ - Заев на Економски Форум во Скопје: „Во првите пет месеци потпишавме 15 договори за инвестирање“
БРАВО - Министерот за правда Маричиќ доби поддршка и охрабрување од евроамбасадорот Гир кој оцени дека досегашната работа на Министерството за правда е во вистинска насока и дека динамиката на реформи е добра
БРАВО - Министерот за правда Маричиќ доби поддршка и охрабрување од евроамбасадорот Гир кој оцени дека досегашната работа на Министерството за правда е во вистинска насока и дека динамиката на реформи е добра
ТОП 10 НАЈГЛУПИ ТЕЗИ НА ВМРОВЦИТЕ ЗА ВЕТОТО ОД БУГАРИЈА
ТОП 10 НАЈГЛУПИ ТЕЗИ НА ВМРОВЦИТЕ ЗА ВЕТОТО ОД БУГАРИЈА
БРАВО - ОПШТИНА ГАЗИ БАБА ВТОРА НАЈТРАНСПАРЕНТНА ОПШТИНА ВО ДРЖАВАТА
БРАВО - ОПШТИНА ГАЗИ БАБА ВТОРА НАЈТРАНСПАРЕНТНА ОПШТИНА ВО ДРЖАВАТА

Десет милиони евра од државата како гаранции за кредити на фирмите

Министерството за финансии веќе го разгледала прашањето и планира 10 милиони евра да ги обезбеди за гаранции на кредити за домашните компании. Гаранцијата ќе ја дава Банката за развој на Македонија, ова го најави министерот за финансии Фатмир Бесими кој денеска беше во Стопанската комора каде ги слушаше барањата на домашните и странските компании. Бесими вака одговори на констатацијата на Зоран Јовановски, главен сосветник на Управниот одбор на Стопанската комора за економски прашања кој рече дека потребна е мерка која би вклучувала државна гаранција за комерцијални кредити преку комерцијалните банки. За таква мерка веќе било дискутирано кога беше дефиниран третиот пакет економски мерки за помош од Ковид кризата.

„Со реализацијата на ваквата мерка значително би се олеснила кредитната активност на банките, што е исклучителено важно во услови на постоење на висок степен на неизвесност и кредитен ризик. Исто така дискусиите за третиот пакет интервентни мерки вклучуваа и гарантна шема преку Развојната банка во смисла на гаранции за обезбедување на царинскиот долг, рече Јовановски.

Бесими рече дека министерството за финансии со 10 милиони евра ќе гарантира неколкукратно повисоки суми на кредити за малите и за средни претпријатија

„Гарантната шема ќе оди преку Развојната банка, додека средствата ќе се пласираат преку комерцијалните банки. Со оваа мерка ќе се подобри ликвидноста на компаниите, ќе се олесни можноста за реализација на тековните активности, но и ќе се поттикне инвестициската активност, што е суштинска за раздвижување и ревитализација на економијата, рече Бесими.

loading...

AnimeTV watch anime: Boruto: Naruto Next Generations (https://animetv.cc/m/ne2V) Episode 194

AnimeHeaven weathering with you animeheaven: Watch A Silent Voice Episode Full (https://animeheaven.pro/m/xA4Y/ep-1)