Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
Тренчевска од Битола: Ја унапредуваме детската и социјална заштита, грижата за ранливите граѓани е наш приоритет
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
За прв пат по неколку децении, Соборот на СПЦ ја призна МПЦ – Охридска Архиепископија, нема веќе да има црква на Вранишковски која го носеше името ОА
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
АФРИМ ГАШИ РЕЗИЗБРАН ЗА ЛИДЕР НА АЛТЕРНАТИВА, ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ БЕШЕ ГОСТИН НА КОНГРЕСОТ
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ЦРНИ ВРЕМИЊА ДОАЃААТ ЗА РУСИТЕ, ПАК ЌЕ ВОЗАТ КАНТИ НА КОИ ИМ ИСПАЃААТ ТРКАЛАТА НА СРЕД ПАТ: ВО ФАБРИКИТЕ НА РЕНО ЌЕ СЕ ПРОИЗВЕДУВА МОСКВИЧ, А ТОКМУ ПОРАДИ ЛАДИТЕ И МОСКВИЧИТЕ СЕ РАСПАДНА СССР
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ПРЕМИЕРОТ ДА ЈА ПОВИКА НА СРЕДБА И ДА И СЕ ИЗВИНИ ВО ИМЕТО НА ВЛАДАТА: НОВИНАРКАТА НА САКАМДАКАЖАМ.МК СОЊА ДЕЛЕВСКА ПОВИКАНА ВО ПОЛИЦИЈА ЗА ОБЈАВЕН ТЕКСТ, ВОЗНЕМИРИЛА РАКОВОДИТЕЛКА ВО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
ШИЛЕГОВИ ПРОСЛАВИЈА 26 ГОДИНИ БРАК, ЈАСМИНА ШИЛЕГОВА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ НА ГОСПОД ЗА ЉУБОВТА И ЗА ДЕЦАТА
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ВИДЕО) Ковачевски: Младите се движечка сила во државата која ги предводи развојните процеси
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа
(ФОТО ГАЛЕРИЈА) АХМЕТИ СО КОВАЧЕВСКИ, ГРУБИ, ЏАФЕРИ И САЛИ: Од Чаир, со огнена атмосфера од Шверцери, честитки за ФК Шкупи и успех во Европа

Џафери од Дубаи: Системот во Емиратите е беспартиски, имаат парламент со 40 пратеници од кои по 20 се мажи и жени

Односите меѓу Република Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати можат да се оценат како одлични. Имаме потенцијал за соработка од политички, од економски, од социјален, од културен, од сите аспекти и препорака е тоа да се интензивира. Парламентите се ослободени од премногу процедури и затоа е полесно да се воспостави таа парламентарна соработка и да отвори пат за другите институции, изјави претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на ОАЕ.

Оваа посета, додава тој, се совпаѓа со 25-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Обединетите Арапски Емирати, но за жал во овој период не e дадено на значење на соработката на највисоко ниво меѓу двете држави, иако односите можат да се оценат како одлични.

Мојата посета е прва на ова ниво на парламенти и мислам дека ова е отворање на патот на другите институции и да разменат соодветни посети, рече Џафери.

Од комуникацијата со Парламентот, како што нагласи, разликата е огромна по начинот на функционирање на институцијата и по начинот како се станува член на Федералниот национален совет на ОАЕ.

За разлика од кај нас, овде општествениот живот не е организиран со политички партии, туку од 1981 година кога се обединиле седумте емирати се одлучиле на беспартиски систем на функционирање. Од 40-те пратеници, 20 се бираат на слободни избори, додека 20 се определуваат од емирите, 50 отсто се жени, 50 отсто се мажи. Парламентарната сесија почнува со седумте емири, кои ја отвораат годишната сесија и започнува функционирањето на Парламентот, вели Џафери.

„Овде живеат преку 200 етнички заедници и сите живеат во хармонија и ги имаат своите права. Имаат доста ресурси кои ги користат, а младите кои отишле надвор да се школуваат ги вратиле назад и ги ставиле во функција на државните институции и економските капацитети“, додаде Џафери.

Претседателот на Собранието вели дека претставници на нашата извршна власт, односно Владата, треба да соработуваат со овдешните претставници и да разменат искуства со нив.

Без оглед на начинот на организација на работа на парламентите, тие имаат многу основи по кои можат да работат, и по групите за пријателство и по соодветните комисии кои ги формираат. Парламентите можат да соработуваат билатерално, можат да соработуваат мултилатерлано. Впрочем, во Мадрид ќе имаме прилика да се видиме и мултилатерално, па таму ако имаме потреба од взаемна поддршка за нашето членување во Интерпарламентарната унија, таму каде што има потреба за поддршка можеме да соработуваме и да размениме поддршка со соодветната институција, рече Џафери.

Инаку, Џафери денеска во Дубаи го посети Павилјонот на Република Северна Македонија на „Експо 2020“, простор каде се претставени уникатните убавини и обележја на нашата земја и којшто од 1 октомври кога беше отворен досега го посетиле околу 50.000 посетители. Во периодот од 1 октомври 2021 година до 31 март 2022 година, Република Северна Македонија е претставена на „Експо 2020“ со слоганот „Дом на секој чекор”, а под мотото „Нови можности”.

„Мислам дека соодветно е претставена нашата особеност како држава. Имаме можност да се претставиме на светско ниво имајќи предвид што преку 190 држави се претставени на Дубаи Експо, добра работа е направена со присуството овде и со оваа пракса треба да се продолжи“, рече Џафери.

loading...

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Death Note (Dub) Episode 33

free anime online Fairy Tail

AnimeHeaven Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train (Dub)

AnimeHeaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Black Clover (Dub)

tải go88