ЗАПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ГРАДИНКА ВО НОВА БИТОЛА
ЗАПОЧНУВА ИЗГРАДБАТА НА ГРАДИНКА ВО НОВА БИТОЛА
Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
Мерењата за бучава продолжуваат и наредните денови – уште два угостителски објекти со Решенија за преземање мерки за намалување на гласноста
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
(ВИДЕО) Македонската авангардна музичка сцена доби ново име – проектот „Луциден сон“ го промовираше својот деби сингл – „Немирно време“
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
СКОПЈЕ ГОДИНАВА ОДБЕЛЕЖУВА 58 ГОДИНИ ОД КАТАСТРОФАЛНИОТ ЗЕМЈОТРЕС
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ШТИП САШКО НИКОЛОВ СПАСИ ДАВЕНИК НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
ЦЕНТАР ЌЕ ИЗДАВА И ОДОБРЕНИЈА ЗА ВРШЕЊЕ ДЕЈНОСТ НАДВОР ОД ДЕЛОВЕН ПРОСТОР
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Битиќи на трибината „Најдоброто за нашата општина“: Креираме нови и добро платени работни места, две нови инвестиции во Битола до крајот на годината
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје
Вучиќ на 28 и 29 јули на Економски форум во Скопје

Џафери за настаните од 27 април: Најлошо што ѝ се случило на нашата парламентарна демокрaтија

На тој 27 април се случи одлука мнозинството да покаже подготвеност да ја преземе работата во свои раце по принципи на сите парлемнтарни демократии и во такви услови беше искажана волјата на мнозинството да се избере претседател на Собранието и од тој момент тоа да продолжи да ги извршува своите надлежности, рече Талат Џафери кој пред четири години на денешен ден беше избран за претседател на Парламентот кога се случија и насилните нереди.

Во гостување во емисијата „Објектив“ на Македонската радио-телевизија тој изјави дека настаните од тој 27 април се најлошото што може да и се случи на парламентарната демократија во нашата земја и порача дека тоа не би смеело ни да се помисли да се повтори.

– Можеби сите ние треба да простиме. За себе лично можам да кажам дека сум простил зашто функцијата ми налага по изборот да не прекинувам комуникација со опозицијата и со мнозинството пратеници во Собранието, но никој од нас не смее да ги заборави тие настани за некој иден парламентарен состав тоа да не го повтори. Кога сега би давал политичка анализа на тоа што се случи, би се косело со она што е моја функција. Но, општа е перцепцијата дека тогашното мнозинство, во чиј дел претходно бев, за жал, како резултат на односите во мандатите што се добија на изборите во 2016 година, не можеа да состават мнозинство и може да се третира како неподготвеност за пренос на власта според она што беше волја на мнозинството граѓани, рече Џафери.

Во однос на тензиите со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница за интерпелација на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и нивното обвинување дека авторитарно се однесувал и не им давал збор, по што ја напуштија седницата, Џафери одговори дека тој е претседател на Собранието и дека ја организира неговата работа според Уставот и Деловникот.

-Интерпелациите, пратеничките прашања и изборот на Влада и нејзини членови се три случаи кога се отстапува од принципот од член 80 од Деловникот за пријавување за збор, според кој последователно за секоја точка од дневниот ред за која се отвора дискусија пратениците се пријавуваат за збор во рок од една минута. Овие се три ситуации во кои не важи членот 80 и една минута „брзи прсти“ за пријавување, туку обврска на пратеничките групи и пратениците во овие ситуации е 24 часа пред почеток на закажаната седница да ми достават листа на учесници во расправата, рече Џафери, додавајќи и дека сите пратеници одделно навремено ги известил со писмо на 7 април за закажаната седница за интерпелација на министерот.

loading...

AnimeTV 3 animetv to: Watch Dr. Stone Episode 20

4Anime 4anime reddit: Watch Tokyo Ghoul Episode 2 (https://4anime.biz/m/Yrm/ep-2)