БОМБА ОД ВАШИНГТОН: САД ги поздравија напорите на Франција за тргање на бугарското вето, подготвени се да го олеснат компромисот
БОМБА ОД ВАШИНГТОН: САД ги поздравија напорите на Франција за тргање на бугарското вето, подготвени се да го олеснат компромисот
Е УШТЕ ОВА НИ ФАЛЕШЕ, ЗНАЧИ АМАН: Нов бран на ковид-19 ширум Европа, новите соеви ја избегнуваат заштитата стекната од вакцините
Е УШТЕ ОВА НИ ФАЛЕШЕ, ЗНАЧИ АМАН: Нов бран на ковид-19 ширум Европа, новите соеви ја избегнуваат заштитата стекната од вакцините
Општина Кавадарци организира бесплатна ,Школа за пливање" со деца на возраст од 7 до 10 години
Општина Кавадарци организира бесплатна ,Школа за пливање" со деца на возраст од 7 до 10 години
БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
БРАВО: Oпштина Арачиново добива уште едно основно училиште
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
ВО КООРДИНАЦИЈА НА МВР И МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВДА - Претреси во затворот во Штип: Пронајдени дрога, оружје и други забранети предмети
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Превентивна активност на СВР Скопје за заштита од пожари
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна, Приведено лице во Гостивар за издржување затворска казна, Приведен крадец во Прилеп
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците
МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗЕМЈОДЕЛИЕ: Го поттикнуваме домашното производство на храна – Само неделава се исплатени 100 милиони денари финансиска поддршка за земјоделците

„Џуст аксес”: Постапките на Бугарија против Македонија се злоупотреба на меѓународното право

Бугарија ја држи како заложник политичката судбина на Македонија со барања без преседан и ја злоупотребува ЕУ и меѓународните правни правила, поради што земјава би можела да покрене правен спор пред меѓународните судови, оценува германската невладина организација „Џуст аксес” во анализата насловена „Негиран пристап до ЕУ и правдата: Како постапките на Бугарија против Македонија претставуваат злоупотреба на процедуралните правила за пристапување во ЕУ”.

Како што пренесува Дојче Веле на македонски, оваа невладина организација, која е специјализирана за меѓународни правни спорови и заштита на човековите права, наведува дека бугарската тактика на „виткање на раката” започна во 2019 година, кога се прибегна кон вршење груб притисок во рамките на институциите на ЕУ врз основа на сомнителни и инструментализирани културни и историски тврдења против Македонија.

– Како што стојат работите, ова не само што претставува закана за дестабилизација на целиот регион, туку и ги отежнува односите меѓу Западниот Балкан и Унијата, се наведува во анализата, во која се посочува дека целта на текстот е да ги расветли главните чекори што го карактеризираат позитивниот однос на земјава со Унијата и да покаже како „непријателскиот став на Бугарија кон нејзиниот сосед е злоупотреба согласно меѓународното право во контекст на проширувањето на ЕУ”.

Според „Џуст аксес”, преговорите меѓу двете земји не треба да дозволат агресивниот и нефер став на „Бугарија кон нејзиниот сосед да остане незабележан, бидејќи нејзината инструментализација на правото на ЕУ и навредливите аргументи поврзани со културата и идентитетот, негативно влијаат на владеењето на правото во Европа”.

– Постојаното и инструментализирано спротивставување на Бугарија да ѝ се дозволи на Македонија да го направи следниот чекор за влез во ЕУ ја засега целата Унија, не само Бугарија. Досега се чини како на Бугарија да ѝ е дадена слобода да ѝ наштети на политичката цел на својот сосед, злоупотребувајќи ги своите права и сложените процедури што се применуваат за проширувањето на ЕУ. Во меѓувреме, Македонија наиде на пречки на патот кон ЕУ и покрај напорите кои беа поздравени од повеќето институции и земјите членки на Унијата, се додава во анализата.

Според авторите на текстот, бугарската тактика ѝ наштетува не само на европската политика, отворајќи ја вратата за „понатамошно лизгање” на Западниот Балкан во орбитата на другите големи сили, туку исто така ѝ штети и на самата идеја за владеење на правото на европско ниво.

– Однесувањето на Бугарија се чини дека се заснова на сомнителен коктел на политичка, културна и правна инструментализација. Постои веројатност ваквата состојба да остави трајно негативно влијание врз македонскиот народ и регионот, доколку не се преземе ништо околу ова прашање, се оценува во текстот.

Германската невладина организација смета дека Бугарија ја злоупотребува ЕУ и меѓународните правни правила без вистински правни аргумент, па без судски средства за решавање на спорови овие повреди најверојатно нема да предизвикаат правни последици во оваа фаза.

– Македонија би можела или треба да размисли за покренување на овој „спор” пред меѓународен суд или тело, особено затоа што е на сила Договор за пријателство со Бугарија, кој е бесрамно прекршен од навредливиот став на Бугарија кон нејзиниот сосед. Сепак, ваквиот потег е навидум политички деликатен во моментот, бидејќи тоа најверојатно ќе ги поттикне стравувањата дека процесот на пристапување на земјата кон ЕУ ќе заглави уште подолго. Ова е јасна манифестација на успешна кампања за уцена што Бугарија ја води против нејзиниот македонски сосед, со целосно искористување на нејзината релативна привилегирана позиција како земја членка на ЕУ”, се вели меѓудругото во анализата чии делови пренесува ДВ./МИА.

loading...

https://go88.gg/

giftcode sunwin sunwin nhà cái tải sunwin tài xỉu online