Идната недела дисциплинска постапка за Џафери
Идната недела дисциплинска постапка за Џафери
Германскиот канцелар Шолц: Повеќе од било кога имаме интерес за интеграција на Западен Балкан
Германскиот канцелар Шолц: Повеќе од било кога имаме интерес за интеграција на Западен Балкан
Делегација на СПЦ на чело со г. г. Порфириј во посета на МПЦ-ОА од 23 до 24 мај
Делегација на СПЦ на чело со г. г. Порфириј во посета на МПЦ-ОА од 23 до 24 мај
За Мисовски Талат Џафери е еден од најдобрите претседатели, ова со снимката е политичка хајка, тој секогаш бил професионален со вработените во собранието
За Мисовски Талат Џафери е еден од најдобрите претседатели, ова со снимката е политичка хајка, тој секогаш бил професионален со вработените во собранието
Елизабета Ѓоргиевска: Жената несомнено е клучен двигател на општествените процеси во сите сегменти
Елизабета Ѓоргиевска: Жената несомнено е клучен двигател на општествените процеси во сите сегменти
КОСТАДИНОВ: Им го честитам Денот на пожарникарството на нашите пожарникари и да им се заблагодарам за нивната професионалност, храброст и пожртвуваност во извршувањето на работните задачи
КОСТАДИНОВ: Им го честитам Денот на пожарникарството на нашите пожарникари и да им се заблагодарам за нивната професионалност, храброст и пожртвуваност во извршувањето на работните задачи
СДСМ СТРУМИЦА: Нека ни е честит 20ти Мај, денот на Пожарникарите
СДСМ СТРУМИЦА: Нека ни е честит 20ти Мај, денот на Пожарникарите
Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите
Вицепремиерката Грковска го посети Државниот пазарен инспекторат: Заштитата на потрошувачите е најважна, сите правни субјекти мора да ги почитуваат законите

Дичев за БНР: Направивме голема глупост, треба бргу да ја смениме политиката кон Македонија

Во интервјуто за Бугарското национално радио, професорот по културна антропологија Ивајло Дичев бара од новите бугарски власти да покажат лидерство и да ги истрпат ударите на псевдонационалистите, а влијателните јавни личности да се охрабрат и да признаат дека во односите со Македонија е направена голема глупост. Тој смета дека не смее да се повтори грешката како со обидите за асимилација на Турците од Бугарија бидејќи во спорот со Македонија не се работи за историски факти, туку за идентитетско прашање

Универзитетскиот професор од Софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“, Ивајло Дичев, смета дека основна задача на новата бугарска влада е да излезе од актуелниот ќор-сокак и да изнајде пат за прагматично решение за спорот со Македонија. Вели дека целта на новата политика треба да биде зближување и соработка со соседите, со која преку нивната интеграција во Европската Унија ќе се оствари вековната мечта на предците кои го положиле својот живот за сите земји, сите народи од овој регион да живеат во една заедничка држава.

Тоа ќе бара лидерство. Тоа ќе бара некој да покаже смелост и да ги прими ударите на псевдонационалистите. Тој треба да направи калкулација и да утврди што е поважно – да имаме железничка линија, да имаме културна размена, да имаме бизнис-врски или е поважно етничкото потекло на Гоце Делчев. Мислам дека е јасно што е поважно. Оттаму ме чуди што нема многу луѓе што би се охрабриле и би излегле пред јавноста и би кажале – ‘направивме глупост, ајде брзо да ја смениме таа политика, да ја смениме насоката’. Јас лично смета дека направивме огромна глупост со Македонија. Треба да си ја повратиме нашата улога во Европа, да се утврдиме како лидери на проширувањето на Балканот, зашто тоа е во наш интерес. Никој нас не нè притиска, тоа е глупост која се повторува. Тоа е само наш интерес“,вели Дичев во своето интервју за Бугарското национално радио.

Професор Дичев потсетува на живоковистичкиот обид со операцијата „повторно раѓање“ да се асимилираат Турците кои живеат во Бугарија, наводно не под притисок, туку доброволно, со објаснување дека тие самите си ги нашле своите бугарски корени.

„Резултатот од тоа беше катастрофален. Ги теравме да ги сменат имињата и да станат Бугари. Искрено се надевам дека таа грешка нема да ја повториме. Во случајот со Македонија не се работи за историски факти, туку за идентитетско прашање. Тоа донекаде се базира на историјата, но тоа се базира и на литературата, митологијата, филмот и низ многу други нешта. Идентитетот е живот, живеење, а не факти. Не може еден историчар да отиде таму и да им каже, сега вие сте Бугари или сега бидете Бугари. Тоа не може да се случи. Напротив, со нив треба да се зближиме, да соработуваме, да имаме културна размена и сето тоа како можност да ја прескокнеме бездната која е меѓу нас, а со која бевме разделени на почетокот на 20 век“,смета професор Дичев.

loading...

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

watch anime Fairy Tail (Dub)

Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 11

sites to watch anime SK8 the Infinity

4Anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy- Episode 6

dubbed anime That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)

tải go88