(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
(ФОТО) Шилегов: За десет дена го реконструиравме Булеварот „Крсте Мисирков“
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ
ОВА Е НАЈГОЛЕМ ПОДАРОК ЗА 30 ГОДИНИ НЕЗАВИСНОСТ - ОД ИЗВОР НА БЕГАЛЦИ ДО БЕЗБЕДЕН РАЈ ЗА ОНИЕ КОИ БЕГААТ ОД ВОЈНИ - НАШАТА ХУМАНОСТ ОДЕКНА ВО СВЕТСКИТЕ ВЕСНИЦИ
ДА НИ Е ЖИВ И ЗДРАВ ГЕНЕРАЛОТ И ДА НЕ ЧУВА ОД ПОЖАРИ И ДА КРШИ ЌЕРАМИДИ УШТЕ 50 ГОДИНИ
ДА НИ Е ЖИВ И ЗДРАВ ГЕНЕРАЛОТ И ДА НЕ ЧУВА ОД ПОЖАРИ И ДА КРШИ ЌЕРАМИДИ УШТЕ 50 ГОДИНИ
ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: МОРАМ ДА ГО ПОФАЛАМ МИТКО ЈАНЧЕВ, ЧОВЕКОТ СО СВОИ ЛОКАЛНИ СИЛИ УГАСИ ТРИ ГОЛЕМИ ПОЖАРИ КОИ СЕ ЗАКАНУВАА ДА ГО УНИШТАТ ЦЕЛ КОЖУВ
ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: МОРАМ ДА ГО ПОФАЛАМ МИТКО ЈАНЧЕВ, ЧОВЕКОТ СО СВОИ ЛОКАЛНИ СИЛИ УГАСИ ТРИ ГОЛЕМИ ПОЖАРИ КОИ СЕ ЗАКАНУВАА ДА ГО УНИШТАТ ЦЕЛ КОЖУВ
Димитров: Нон-пејперот е балканска ујдурма. Дури ни јазикот не соодвествува на англиската граматика
Димитров: Нон-пејперот е балканска ујдурма. Дури ни јазикот не соодвествува на англиската граматика
КОГА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ГО ИМАШ ТРАМП, НАЈГОЛЕМАТА БУДАЛА КОЈА СЕДЕЛА ВО БЕЛАТА КУЌА: Најмоќниот американски генерал два пати тајно се јавил во Пекинг. Се плашел дека Трамп ќе направи војна со Кина, објавени транскрипти
КОГА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ГО ИМАШ ТРАМП, НАЈГОЛЕМАТА БУДАЛА КОЈА СЕДЕЛА ВО БЕЛАТА КУЌА: Најмоќниот американски генерал два пати тајно се јавил во Пекинг. Се плашел дека Трамп ќе направи војна со Кина, објавени транскрипти
БРАВО СДСМ - ПОСЛЕ 6 ГОДИНИ ВО ПРИЛЕП СЕ ВРАЌА ФУДБАЛОТ НА ГОЛЕМА ВРАТА!!!
БРАВО СДСМ - ПОСЛЕ 6 ГОДИНИ ВО ПРИЛЕП СЕ ВРАЌА ФУДБАЛОТ НА ГОЛЕМА ВРАТА!!!
ИНТЕРВЈУ ФИЛИПОВСКИ: За секој квадрат нов бетон во Аеродром ќе има двојно повеќе зеленило
ИНТЕРВЈУ ФИЛИПОВСКИ: За секој квадрат нов бетон во Аеродром ќе има двојно повеќе зеленило

Димитров: После цели 14 години македонскиот јазик за првпат е испишан во официјален документ на Европската Унија

„Еден од резултатите на Преспанскиот договор меѓу другото е и тоа што по комплетирањето на тој процес, службите во Европската Унија во Брисел излегоа со меѓуинституционален водич за употреба на името и терминологиите каде јазикот е кристално чист македонски јазик и врз основа на тоа Европската комисија како чувар на принципите, стандардите и темелните документи на Европската Унија, вклучувајќи го и Лисабонскиот договор, вели дека треба да подготвуваме целото европско законодавство да го преведеме на македонски, и да бидеме подготвени и да имаме преведувачи од македонски на другите официјални јазици на Европската Унија пред да стапиме во членство. После цели 14 години македонскиот јазик за првпат е испишан во официјален документ на Европската Унија“, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров на седницата по повод интерпелацијата за неговата работа што ја поднесоа група пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Димитров потсети дека после Преспанскиот договор, во однос на Грција, гледано од аспект на јазикот на билатералните договори тие се потпишани на македонски и на грчки јазик, вклучувајќи го и последниот за отворање на нов граничен премин за Маркова Нога-Лемос.

Нашите позиции, истакна заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров, редовно ги афирмирам во медиумите ширум Европа во кои редовно апострофирам дека македонскиот идентитет и македонскиот јазик се затворени прашања и нема да дозволиме некој повторно да ги отвора, како што тоа заеднички го направивме со германскиот министер за Европа, Михаел Рот во германскиот весник „Ди Велт“.

loading...

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD

Website https://animefreak.ws: Watch Top wo Nerae! & Top wo Nerae 2! Gattai Movie!! animefreak Episode 2 watch anime online

The Magnificent Kotobuki (https://gogoanime.be/m/LlEa) Episode 12

Website https://twistmoe.net: Watch The Asterisk War Season 2 twistmoe Episode 12 gogoanime

Starity: https://starity.hu/profil/293889-animefreakws/

Qooh: http://qooh.me/gogoanimelol