БРАВО ПРЕМИЕРЕ, НАРОДОТ ОВА ГО ОЧЕКУВА ОД ВАС - СУПЕРМОДЕРНА ФИЛТЕР СТАНИЦА ВО ШТИП За 100.000 домаќинства обезбедена чиста и здрава вода
БРАВО ПРЕМИЕРЕ, НАРОДОТ ОВА ГО ОЧЕКУВА ОД ВАС - СУПЕРМОДЕРНА ФИЛТЕР СТАНИЦА ВО ШТИП За 100.000 домаќинства обезбедена чиста и здрава вода
(ВИДЕО) Заедничката седница на двете влади, Република Северна Македонија и Република Косово е потврда на одличните односи и надградување на заедничките интереси за Западен Балкан како регион на траен мир
(ВИДЕО) Заедничката седница на двете влади, Република Северна Македонија и Република Косово е потврда на одличните односи и надградување на заедничките интереси за Западен Балкан како регион на траен мир
Собранието ги усвои шесте закони за управување со отпад што ги бараше ЕУ
Собранието ги усвои шесте закони за управување со отпад што ги бараше ЕУ
Заев: Балканот веќе не е буре барут и не е темпирана бомба
Заев: Балканот веќе не е буре барут и не е темпирана бомба
СТИПЕНДИИ ОД ОКТА ЗА ПОСТДИПЛОМЦИ Просекот на магистрираните е 9,95
СТИПЕНДИИ ОД ОКТА ЗА ПОСТДИПЛОМЦИ Просекот на магистрираните е 9,95
КОСОВО И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СО ЗАЕДНИЧКА ЦАРИНСКА КОНТРОЛА: Министрите Бесими и Мурати потпишаа договор за заедничка царинска контрола на железничкиот граничен премин Блаце-Хани Елези
КОСОВО И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА СО ЗАЕДНИЧКА ЦАРИНСКА КОНТРОЛА: Министрите Бесими и Мурати потпишаа договор за заедничка царинска контрола на железничкиот граничен премин Блаце-Хани Елези
ОД БИХАЧКА БЕЗ МИЛОСТ КОН ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ: Мицкоски нека си ги пакува куферите после седмиот изборен пораз по ред, нема да го примат ниту во Белиот дворец
ОД БИХАЧКА БЕЗ МИЛОСТ КОН ЛИДЕРОТ НА ВМРО ДПМНЕ: Мицкоски нека си ги пакува куферите после седмиот изборен пораз по ред, нема да го примат ниту во Белиот дворец
БРАВО МВР: Во соработка со Германија запленета е марихуана вредна над 100 000 евра
БРАВО МВР: Во соработка со Германија запленета е марихуана вредна над 100 000 евра

ДИРЕКТОР ОД СРБИЈА СЕ УДАВИ НА „ПРОКОЛНАТАТА“ ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА – зошто за еден месец таму животите ги изгубија 10 луѓе

Златко Белиќ од Горњи Милановац, кој имал 52 години, се удавил под ужасни околности на „проколнатата плажа“ во Сарти, каде само овој месец се удавија околу десет лица!

Како што пренесува Блиц.рс, според локалните медиуми, само минатиот викенд, две лица се удавиле на таа плажа, каде животот сега го загуби и техничкиот директор на компанијата „Рудник“. Златко, иако, како што рекоа неговите колеги, е добар пливач, се удавил во плиткото! Се сомневаат дека струи и големи бранови го влечеле во вода.

За локалното население, оваа „опседната плажа“ е позната по феноменот “Rip Current”.

„До 12 часот морето е мирно и тогаш е можно да се плива, но само во аглите на плажата, не во средина, бидејќи струјата прави депресии поради што губите тло под нозете“, напиша српски државјанин ГЦ на Фејсбук како коментар за веста за смртта на Белиќ.

Локалните медиуми наведуваат дека на градската плажа во Сарти, многу е важно да се биде претпазлив и да се препознае феноменот “Rip Current”. Како што објаснуваат, изгледа како да се појавува „лента“ во морето, видена од копното поради разбрануваното море.

„Ако некое лице го влече струја на тоа место, го влече на отворено море, а не на длабочина“, наведуваат локалните медиуми.

Како што објаснуваат, ако се најдете во оваа ситуација, многу е важно да бидете смирени, да ја држите главата над вода и никогаш да не пливате кон брегот.

Дури и професионалните пливачи тогаш не можат да излезат. Иако се чини застрашувачки, потребно е да се остави „водата да ве носи“. Во одреден момент, струјата ќе попушти, пливачот ќе биде исфрлен во близина на брегот и тогаш останува само да се плива исклучиво паралелно со крајбрежјето, а не кон него “, ги наведуваат локалните медиуми советите на спасувачите од Грција.

Препораката на спасувачите е да се обрне внимание на црвеното знаме, што значи да не се влегува во морето, поради јачината на струјата и големината на брановите. Особено е важно да обрнете внимание ако се најдете на ваква плажа со деца.

„Ова предупредување не се однесува само на неискусни пливачи, туку и на други, искусни пливачи“, објавија грчките медиуми.

Повеќе детали на Блиц.рс

Фото: Блиц.рс

loading...

Website https://wcostream.cc: Watch Kabaneri of the Iron Fortress wcostream Episode 12 watch anime free

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Website https://gogoanime.be: Watch Call Star gogoanime Episode 6 free anime

Zeef: https://zeef.com/profile/gogoanimebe

Gaiauniversity: https://gaiauniversity.org/members/animefreakws/profile/