ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ДИК: Нема да има редици за гласање како во првиот круг, фингерпринт-уредите ќе бидат побрзи
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: Со 280 илјади евра ќе се „дислоцира и мултиплицира“ зеленилото кое ќе се уништи за БРТ
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: ЗОШТО АРСОВСКА ПРОДОЛЖУВА ДА ЈА ЛАЖЕ ЈАВНОСТА ДЕКА НЕМА БУГАРСКО ДРЖАВЈАНСТВО
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
ШИЛЕГОВ: СКОПЈЕ ЌЕ ГО ИМА ПРВИОТ АКВАРИУМ ВО РЕГИОНОТ
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
(ВИДЕО) Кондовски: Студентска стипендија за битолските студенти кои ќе се школуваат во Битола
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ШИЛЕГОВ: ДРИСЛА ПОВЕЌЕ НЕ ГО ТРУЕ СКОПЈЕ, ИНВЕСТИРАВМЕ ВО ЗДРАВЈЕТО НА ГРАЃАНИТЕ!
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
ДИКТАТОРОТ РАЗГОЛЕН ВО СУДНИЦА: ЕДНИОТ СТАН НА БИХАЌКА ГО ПЛАТИ ГРУЕВСКИ, АМА НЕ САКАШЕ ДА БИДЕ НА НЕГОВО ИМЕ, А ДРУГИОТ ГО ПЛАТИВ ЈАС, СВЕДОЧЕШЕ БИЗНИСМЕНОТ АЛЕК ТЕРАНОВА
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.
„Алкалоид“ со инвестиции во износ од над 850 милиони денари, со 178 нови вработувања во земјава и со раст на консолидираниот профит од 17 отсто во периодот јануари – септември 2021 г.

ДОДЕКА ВМРОВЦИТЕ ГИ КРАДЕА ИЛИ ГИ ФРЛАА ПАРИТЕ ЗА СПОМЕНИЦИ, КОМУЊАРИТЕ ГРАДАТ ГРАДИНКИ, ВОДОВОДИ, КАНАЛИЗАЦИИ И ПАТИШТА- Децата од градинката „Пеперутка“ во Стајковци ги отворија вратите на новата градинка, гости им беа премиерот Заев, министерката Шахпаска и градоначалникот на Гази Баба Георгиевски

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски денеска учествуваа на настанот по повод пуштањето во употреба на градинката „Пеперутка“ во Стајковци.

Во своето обраќање на отворањето на градинката премиерот Заев истакна дека капиталните инвестиции во раниот детски развој и детската заштита се еден од врвните приоритети на Владата на Република Северна Македонија како места каде што почнува згрижувањето и воспитување на децата.

„Дечињата на кои овој објект им припаѓа и кои тука, во најсовремени услови, ќе ги поминат своите години од предучилишното згрижување, воспитување и образование. Дури и името тие си го одбраа. Заедно со своите родители одлучија нивниот нов дом да се вика ‘Пеперутка’“, рече премиерот Заев.

Децата од денеска делот од секојдневието во градинката ќе го поминуваат во модерен и според сите стандарди функционален објект за оваа намена. Со вкупно 6 занимални и со убаво уреден двор со нова урбана опрема за рекреација, градинката „Пеперутка“ има капацитет за околу 140 дечиња.

„Тоа е од огромна помош за родителите од населените места Стајковци, Црешево, Булачани, Смилковци, Виниче, Раштак, Страчинци и Брњарци. Сега родителите сега нема да имаат потреба дечињата да ги носат во најблиските градинки кои се со километри оддалечени од нивните домови“, нагласи претседателот на Владата Заев.

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска потенцираше дека ресорното министерство во областа на детската заштита води посебна грижа за еднаков пристап и можности за граѓаните и од руралните и од градските средини.

„Дека вистински инвестираме во раниот детски развој, потврдува и бројката од 14 новоотворени градинки за изминатите 11 месеци и опфат на околу 1.000 деца, до крајот на годината планираме опфатот на деца да се зголеми на дополнителни 1.250 деца преку отворање на 11 нови градинки. Грижата за најмладите, децата, за нас е приоритет и во континуитет продолжуваме да инвестираме во раниот детски развој, преку изградба, реконструкција и опремување на детски градинки, но исто толку важно зајакнување на капацитетот на стручниот кадар во нив“, додаде министерката Шахпаска.

Градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски информираше дека градинката е целосно изградена со средства на општината, во вредност од 30 милиони денари, а опремена е со поддршка на Владата и Министерството за труд и социјална политика.

„Во првиот мандат, отворивме повеќе од 250 нови места во детските градинки. Го проширивме капацитетот на градинките „Морковче“ во Јурумлери и „Калинка“ во Железара. Во сериозна акција, со средства на општината и на Владата, ги реконструиравме сите 11 детски градинки во Општина Гази Баба“, истакна градоначалникот на Општина Гази Баба Борис Георгиевски.

loading...

Website https://animeheaven.pro: Watch Fullmetal Alchemist: The Movie - Conqueror of Shamballa (Dub) animeheaven Episode Full animeheaven bna

Website https://animeflv.uk: Watch Ys II: Castle in the Heavens animeflv Episode 4 watch anime

Website https://gogoanime.be: Watch Tenchi Muyou! Ryououki 2nd Season Picture Drama (Dub) gogoanime Episode Full hunter x hunter gogoanime

AnimeFreak: Startling Doctor anime episode 1 online free at https://animefreak.ws amine freak tv

Issuu: https://issuu.com/kissanimemx

Git feneas: https://git.feneas.org/gogoanimebe