Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
Авиони од Русија попладнево ќе ги однесат протераните 70 дипломати од Софија
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
(ВИДЕО) ПОЧНА СЕДНИЦАТА НА СОВЕТОТ ЗА БЕЗБЕДНОСТ, ПРИСУТЕН ЦЕЛИОТ ДРЖАВЕН ВРВ, ЌЕ СЕ РАЗГОВАРА ЗА МОДИФИЦИРАНИОТ ФРАНЦУСКИ ПРЕДЛОГ
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Беровско Езеро
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СПАСОВ: Францускиот предлог сепак е добар и треба да го прифатиме, ВМРО ДПМНЕ си најдоа нова ТИРАНСКА ПЛАТФОРМА за да го плашат народот
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
СДСМ: Мицкоски и Левица се анти НАТО и анти ЕУ коалиција
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Тринаесет повредени во сообраќајка на патот Струмица – Валандово – меѓу повредените и шестгодишно дете
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Демократски Сојуз повика да не се потпишува протоколот, ЛДП и ДОМ се уште градат став за модифицираниот „француски предлог“
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност
Ковачевски и Маричиќ ќе присуствуваат на седницата на Советот за безбедност

Доделени сертификати за успешно завршена обука на скопските пожарникари за атомска, биолошка и хемиска одбрана

Скопските пожарникари изминативе четири дена следеа основна стручна обука за атомска, биолошка и хемиска одбрана, со посебен осврт на инцидентите кои вклучуваат справување со опасни материи, лична заштитна опрема и техничка деконтаминација. Обуката се спроведуваше во објектот на Противпожарната бригада во Автокоманда, а ја посетија 40 вработени во бригадата, поделени во две групи од по 20 лица.

Обуката траеше од 12 до 15 април и се одвиваше под раководството на капетан Генц Дилавери од АРМ, мајор Лукас Хофман и Хјустон Парк, пензиониран капетан на противпожарната единица во Флорида САД, кои доаѓаат од Агенцијата за намалување на заканите во одбраната ДТРА (Defence Threat Reduction Agency), која е дел од Министерството за одбрана на САД. Инструктори од четата за атомска, биолошка и хемиска одбрана при МВР беа водник Александар Јовановски и десетар Бесар Амити.

Денеска, на последниот ден од стручната подготовка, скопските пожарникари ги посети градоначалничката Данела Арсовска и заедно со командантот на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, Звонко Томевски, ги доделија сертификатите за успешно завршена обука, изразија задоволство од постигнатите резултати и упатија благодарност до пожарникарите за нивната посветеност и хуманост.

-Благодарност за вашата посветеност и професионалност, како градоначалник ќе направам се што е во моите ингеренции и во рамките на надлежноста на Градот Скопје да ви се обезбедат соодветни услови, да продолжиме да вложуваме во вашите капацитети, со цел дополнително јакнење на професионалните вештини, истакна градоначалничката Данела Арсовска на денешното доделување на сертификатите.

Со почит,
Град Скопје

loading...

Go88 - Huyền Thoại Nỗ Hũ Siêu To go88 lừa đảo otp go88

không tải được sunwin sunwin tài xỉu sunwin mới