ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп
ОВАА ВЛАСТ НЕМА МИЛОСТ КОН НИКОГО, ЗАКОНИТЕ ВАЖАТ ЗА СИТЕ: Осумдневен притвор заради закани кон кандидатот на ВМРО за градоначалник во Прилеп

Доктор Кунгуловски: Да не се вакцинирате, значи дека сигурно ќе се заразите: дали сега, дали за еден месец, дали за една година

Доктор Горан Кунгуловски, коосновач на Лабораторијата за генетика и персонализирана медицина при Клиниката „Жан Митрев“ на Фејсбук повторно потсети на предностите на вакцинирањето.

-Ајде да пристапиме логички и разумно и да утврдиме каква е реалноста. КОВИД пандемијата го начека целиот свет неспремен и до пред 9 месеци сите бевме во скоро безизлезна ситуација. Тоа е реалноста. Вирусот беше високо заразен на почетокот, сега стана уште неколку пати позаразен. Тоа е реалноста. Смртноста е под 0.1% кај млади и како се зголемува старосната граница така се зголемува и смртноста до 15-20%. Значи во најдобар случај, ако не вашиот, тогаш родителот или дедото/бабата на некој што го знаете ќе почине. Кога ќе се земе заразноста и бројката на инфицирани предвид, тоа се преведува во многу голем број на смртни случаи и целосна блокада на здравствениот систем. Со тоа и умирање или влошување на хронично болните што не се заразени. Што и го гледаме.

Тоа е реалноста. За ова повеќе да не биде реалност и да не биде безизлезна ситуација, целиот научен свет како никогаш досега се сплоти и за рекордно време со многу пари и претходни знаења од SARS-CoV-1 и MERS и другите сезонски коронавируси направи ВИСОКО ЕФЕКТИВНИ (не се перфектни бидејќи ниедна вакцина не е) вакцини. Тие вакцини драстично (10-30 пати) го намалуваат ризикот за смрт и хоспитализација. Значи ризикот за смрт на стар човек го прават сличен како ризикот за смрт на млад човек. Многу родители, дедовци и баби, СПАСЕНИ. Исто така вакцините ја намалуваат шансата за инфекција и понатамошно расејување на болеста. Со тоа многу луѓе што во друг случај би се заразиле ќе останат незаразени и спасени. Тоа е реалноста.
Да се биде вакциниран и инфициран е една болест од истиот вирус.

Да се биде невакциниран и инфициран е консеквентно друга болест предизвикана од истиот вирус. Да се вакцинирате сами и да ги убедите да се вакцинираат вашите родители, баби и дедовци. Со тоа им давате многу голема шанса за да ја преживеат оваа пандемија, макар и се заразиле. Тоа е реалноста.

Да не се вакцинирате, значи дека сигурно ќе се заразите: дали сега, дали за еден месец, дали за една година. Со тоа ќе укажете дека не ви е гајле ни за вас ни за вашите родители, дедовци, баби, пријатели и сограѓани. Не дозволувајте да се случат семејни трагедии поради нечиј инает и незнаење. Досега се покажало дека болеста КОВИД води од неколку пати до стотици пати поголем ризик за остварување на вашите најголеми стравови отколку било која вакцина. Засега, вакцините се единствениот излез за намалување на страдањето и црната смрт. Ситуацијата е таква. Лоша. Ако имате друг предлог, научниот свет е спремен да слуша. И не, засега нема лек за вирусот.

loading...

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

Website https://aniwatch.pro: Watch Dragon Ball: Curse of the Blood Rubies (Dub) aniwatch Episode Full watch anime free

Website https://gogoanime.be: Watch Ikki Tousen (Dub) gogoanime Episode 13 tower of god gogoanime

Knight's & Magic (Dub) (https://animepahe.cc/m/pPKp) Episode 13

Ignitiondeck: https://ignitiondeck.com/id/dashboard/?backer_profile=100541

V: https://v.gd/ir0JQi