(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
(ВИДЕО) МАКЕДОНЦИТЕ ВО ХАЛКИДИКИ ЗАЧУДЕНИ КОЛКУ СЕ ЗАЕВИ СКРОМНИ: ЛЕТУВААТ ЗАЕДНО СО ОБИЧНИОТ НАРОДОТ НА ЕФТИНА ПЛАЖА ВО ПЕФКОХОРИ НА ПРВИОТ КРАК, НЕ СЕ НА ЕГЗОТИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ КАКО МИКОНОС, МАЛДИВИ, ЕГИПЕТ, КУБА, СЕЈШЕЛИ
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БРАВО - НОВИ ГРАДИНКИ ВО КИСЕЛА ВОДА: УСЈЕ ЗА ПРВПАТ ДОБИВА ГРАДИНКА, НАСКОРО ГРАДИНКА И ВО РАСАДНИК
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
БОМБА НА ОСМАНИ: Нема потреба да се гласа во собрание за францускиот предлог, тој е во рамки на декларацијата усвоена лани, се нудам да одам во ВМРО ДПМНЕ да им го објаснам предлогот
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: СПОРЕД ПРОТОКОЛОТ КОЈ ЌЕ ГО ОБЈАВИМЕ УТРЕ СЕ ПРЕДВИДУВА ОТВОРАЊЕ НА АРХИВИТЕ ВО ДВЕТЕ ЗЕМЈИ И РЕХАБИЛИТАЦИЈА НА ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ОСМАНИ: ГОВОРОТ НА ОМРАЗА КОН БУГАРИЈА НЕМА ДА СЕ ТАРГЕТИРА СО ЦЕНЗУРА ТУКУ СО АПЕЛИ И СООПШТЕНИЈА
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
ЌЕ ПАЃААТ РУСКИ АВИОНИ И ХЕЛИКОПТЕРИ ВО УКРАИНА: АМЕРИКА ПРАЌА ВО УКРАИНА НАЈСОВРЕМЕНИ СИСТЕМИ ЗА АНТИ ВОЗДУШНА ОДБРАНА ВРЕДНА 800 МИЛИОНИ ДОЛАРИ
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
НОВ ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД НА РУСИТЕ: СО РАКЕТИ УБИЕНИ 30 ЖИТЕЛИ НА ОДЕСА
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни
ОСМАНИ: Се разбира дека секое решение, предлог, којшто треба да задоволи две страни е компромисен и дека не е идеален само за едната страна, било кој предлог ќе треба да ги остави двете страни подеднакво задоволни или незадоволни

Доктор Ристовски: Ги охрабрувам возрасните со кардиоваскуларни заболувања да се вакцинираат, а антикоагулантна терапија да не земаат на своја рака

Бројот на коронарните интервенции кај пациенти коишто прележале или се позитивни на Ковид- 19 е значително зголемен, а тромбозата на артериите на срцето е една од најчестите компликации, вели во разговор за „Фокус“ др. Владимир Ристовски, специјалист интернист и субспецијалист кардиолог во градската болница „8 Септември“ во Скопје.

– Ги охрабрувам возрасните коишто живеат со кардиоваскуларни заболувања и дијабетес да се вакцинираат против Ковид-19 и да ја земат вакцината што ќе им биде понудена кога ќе им стане достапна. Сега знаеме дека вакцините спречуваат тешки болести. Ова е важно затоа што луѓето со срцеви заболувања и дијабетес кои ќе се инфицираат со Ковид-19 се изложени на поголем ризик од тешки и потенцијално смртоносни компликации на вирусот, вели Ристовски.

Затоа, според него, постои силен аргумент луѓето со овие болести да ги преземат сите безбедни чекори за да се заштитат од инфекција, вклучително и вакцинацијата, а другата важна придобивка е што покрај другите мерки, на овој начин сите имаме улога во запирање на ширењето на Ковид-19.

-Не можете да добиете Ковид-19 од вакцината, бидејќи се јавува по инфекција со жив вирус кој може да се размножи во вашето тело. Ниту една вакцина што се користи во светот не содржи жив коронавирус, вели докторот.

Тој појаснува дека пациентите со артерискахипертензија, кардиоваскуларна или цереброваскуларна болест и дијабетес имаат зголемена преваленца од потешка клиничка слика за Ковид- 19 за околу 17%, 15.5 %, и 9.7%, последователноод пациентите кој што ги немаат овие коморбидитети .

-Пациентите кои имаат потреба од третман во интензивна нега (ICU) имаат повисока веројатност за присуство на овие коморбидитети споредено со пациентите кои не побаруваат третман во ICU, заклучува Ристовски.

Како што појаснува Ристовски, голем број на кохортни студии реферираат поголема смртност за пациенти потврденина SARS Cov 2 за 10.5% кај лицата со КВБ, 7,5% кај лицата содијабетес, 6% кај лицата со хипертензија, сите, значително повисоки споредено со општата смртност од 2.3% .

-Пациентите кои се заболени од SARS Cov 2 вирусот имаат намалени вредности на циркулирачки Антитромбин 3, додека пак вредностите на Д- димерите и фибриногенот се значително повисоки компарирано со здрави индивидуи. Ова придонесе за се поголема употреба на антикоагулантата и антиаграгационата терапија, во некои случаи и без контрола на лекар и лаборатроиски анализи , пациентите ја земаат на своја рака како превентивна мерка и во услови на уредни вредности на Д – димерите и времиња на крварења што допринесе и зголемување на компликациите од нивната се поголема употреба ( ретроперитонаелни хематоми, крварења од гастроинтестинален тракт, мозочни крварења и слично ), појаснува доктор Ристовски.

Ристовски вели дека треба да се назначи дека не секој позитивен пациент има потреба од антикоагуланта терапија. Кај пациентите со лесна клиничка слика со нормално или незначително зголемени вредености на д-димери употреба од антиаграгационата терапија како што е аспиринот е сосема од доволно, за разлика од тоа кај пациентите со умерена или потешка клиничка симптоматологија со значително повисоки вредности на д-димерите секако од голема корист е примената на антикоагуланта терапија било со нискомолекуларен хепарин ( клексан, фраксипарин) или со новите орални антикоагуланти ( Ривароксабан, апиксабан и слично).

-Врз основа на ова употребата на антикоагуланта и антиаграгациона терапија треба да биде исклучиво дадена по препорака за лекар, а не на меѓусебна размена на информации помеѓу пациентите, вели тој.

loading...

đánh bài online go88 go88 b29 kéo tài xỉu go88

sunwin ăn chơi hướng dẫn nạp tiền sunwin sunwin healthcare pvt ltd