ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
ИНТЕРЕСНА СЛУЧАЈНОСТ: ВО ИСТ ДЕН НА ДВЕ ТЕЛЕВИЗИИ ГОСТУВА ИСТ РЕЛИГИСКИ ЕКСПЕРТ НА ТЕМА МПЦ СПЦ
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
БОМБА НА ХАРИ КОСТОВ: ДА ИМ СЕ ЗАБРАНИ НА МЛАДИТЕ ПОД 30 ГОДИНИ ДА СЕ БАВАТ СО ПОЛИТИКА, НАМЕСТО ДА ЛЕПАТ ПЛАКАТИ И ДА ЧЕКАТ ПАРТИИТЕ ДА ГИ УХЛЕБАТ ДА УЧАТ ДА ЗАРАБОТАТ ПАРИ НА ПАЗАРОТ НА ТРУД
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
Петков по средбата со Ковачевски: Си ветивме дека конструктивниот дијалог ќе продолжи
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
Трајанов: САД ќе ги седнат С. Македонија и Бугарија на иста маса
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
АПЕЛ ЗА ПОМОШ ЗА СЕМЕЈСТВОТО НА МАЛАТА НИЛ НАСУФОСКИ
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Делегација на СПЦ преводена од Патријархот Порфириј пристигна во Скопје
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат
Ковачевски: Не може да се зборува за каков било напредок со Бугарија, разговорите продолжуваат

ПОЧНАА ВМРОВСКИТЕ МАЈМУНАРИИ, АЈ ШТО ПОЧНАА ДА КРАДАТ ПА И НЕ ДАВААТ НОВИНАРИТЕ ДА ГИ ПРАШААТ ЗА ТОА – Претседателот на советот на Кисела вода е адвокат на „Лајка“ за 50.000 денари месечно, директорот Димитровски вели „поставувате несоодветни прашања“

Директорот на ЈП „Лајка“ Воислав Димитровски (десно) потврдува дека Живковски е еден од адвокатите на „Лајка“ и за ангажманот месечно добива 50.000 денари. (Фото: СДК.МК)

Нов адвокат на ЈП „Лајка“ е претседателот на Советот на Општина Кисела Вода Иван Живковски од ВМРО-ДПМНЕ. Градското јавно претпријатие склучило договор со адвокатската канцеларија на Живковски која ќе ги застапува на суд по тужби од граѓани за каснати кучиња.

Директорот на ЈП „Лајка“ Воислав Димитровски потврдува дека Живковски е еден од адвокатите на „Лајка“ и за ангажманот месечно добива 50.000 денари. Сумата која ја зема, како што вели директорот Димитровски, е дупло помала од онаа што ја земале адвокатите ангажирани од претходното раководство.

Димитровски смета дека нема ништо спорно ниту конфликт на интереси во тоа што адвокатот кој ги застапува и зема јавни пари е претседател на Советот на Општина Кисела Вода. Тој рече рече дека прашањата кои му ги поставуваме се несоодветни, наместо да пишуваме за нивната работа со кучињата скитници.

„Со ваквото прашање имате несоодветен однос. Наместо, како останатите медиуми и портали, да побарате разговор и одговори за тоа како ги решаваме проблемите со уличните кучиња, вие ме прашувате за вакви работи и сакате кон тоа да го свртите фокусот на нашата работа“, ни рече Димитровски.

На нашето прашање како е избрана токму адвокатската канцеларија на Живковски, директорот кажа дека тоа е направено според стручноста и дека ниту досега, ниту сега изборот на адвокатски друштва не се правел преку тендер.

На 24 јануари, градоначалничката на Скопје Данела Арсовска најави дека веќе е започната постапката за ветинг на поставените директори на јавните претпријатија. Секој од директорите пополни анкетен лист до Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) и потпиша изјавата за непостоење на судир на интереси во нивната работа.

„Ќе има нулта толеранција за корупцијата. Ова е системска мерка за елиминирање на можностите за корупција во рамки на градот и спречување на какви било судир на интереси. Денеска овој процес започна со директорите на јавните претпријатија, а ќе продолжи со раководителите на секторите“,изјави тогаш Арсовска.

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

JUJUTSU KAISEN (Dub)

watch anime dub Attack on Titan Final Season Part 2

AniWatch Record of Ragnarok

Fairy Tail (Dub) Episode 169

AniWatch Kiss x Sis Episode 7