Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Радев: Очекувам одбрана на бугарскиот интерес!
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Само Македонците разбираат како е да ви биде понижен идентитетот, порача Кулеба
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Почина поранешниот претседател на Албанија, Бујар Нишани
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Донбас ќе биде украински, порача Зеленски
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Забрчанец: Со Отворен Балкан стануваме пазар од 12 милиони жители
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Петков ќе бара бугарските услови да влезат во преговарачката рамка за Македонија
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба
Ангел Димитров: За РСМ Договорот за пријателство е карта за ЕУ, а не цврста политичка определба

ДОНАЦИЈА НА ЕУ И ХОЛАНДИЈА: Покрај Охрид, апарати за магнетна резонанца за првпат се инсталираат и во Струмица и Прилеп, додека Кавадарци, Гевгелија, Куманово, Кичево и Универзитетската Клиника за пулмологија во Скопје ќе добијат апарати за компјутерска томографија.

Денеска, охридскиот регион за првпат доби апарат за магнетна резонанца кој е инсталиран во Специјалната болница за ортопедија и трауматологија ,,Св. Еразмо” во Охрид.
Сега пристапот на пациентите до овој тип дијагностика и третман значително ќе се подобри, а тие повеќе нема да имаат потреба да патуваат во Скопје за лекарски прегледи. Освен за дијагноза, апаратите ќе можат да бидат дел и од превентивни програми, што значи рана детекција и на други болести кои не се поврзани со Ковид.

Покрај Охрид, апарати за магнетна резонанца за првпат се инсталираат и во Струмица и Прилеп, додека Кавадарци, Гевгелија, Куманово, Кичево и Универзитетската Клиника за пулмологија во Скопје ќе добијат апарати за компјутерска томографија.

Голема благодарност до евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир и амбасадорот на Кралството Холандија Дирк Јан Коп за финансиската поддршка за овој проект. Ова е уште една потврда за одличната соработка на Министерството за здравство со Европската Унија, која уште од почетокот на ковид кризата е еден од нашите најсериозни партнери и поддршка во зајакнување на здравствениот систем и подобрувањето на неговите капацитети.

loading...

stream anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 5

AnimeDao The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

anime website DARLING in the FRANXX (Dub)

AnimeDao Komi Can’t Communicate

anime streaming Josee, the Tiger and the Fish