Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
Заев од Росоман: Гласајте за бројот 12, за Стојан Николов за Општина Росоман да остане прогресивна, обединета, европска и економски развиена
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
БОМБА НА ПЕТРОВСКА: И сопругот на Данела има бугарска лична карта!
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
(ВИДЕО) СДСМ КУМАНОВО: Гласот за Димитриевски е глас за ВМРО-ДПМНЕ, да се обединиме да гласаме за 12, за Оливер Илиевски
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ИСКРЕНА И СЕСРДНА ПОДДРШКА ЗА ПЕТРЕ ВО НЕДЕЛА - ЌЕ ГЛАСАМ ЗА НЕГО СО ЧИСТА СОВЕСТ!
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
Заев: Да не дозволиме да скршенеме од патот на напредокот, да гласаме за број 12 за победа во Демир Капија, за победа низ целата држава
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ: ВО МОМЕНТОВ СКОПЈЕ РАБОТИ НА ТРИ НАЈСЛОЖЕНИ ИНФРАСТРУКТУРНИ ПРОЕКТИ ВО СВОЈАТА ИСТОРИЈА
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
ШИЛЕГОВ ГИ ПОДДРЖУВА КУЛТУРНИТЕ РАБОТНИЦИ КОИ ВМРО-ДПМНЕ ГИ ДЕГРАДИРАШЕ
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени
БОМБА НА ЏАФЕРОСКИ: ОБЕЗБЕДИВ 30 милиони странска инвестиција во Општина Долнени

ДРАМА НА ИСТОКOT: Пожар го зафати Кочани, горат куќи, градоначалникот бара помош, Шилегов ги прати скопските пожарникари на помош, Пендаровски ја покрена армијата!

Пожарот кој речиси цел ден му се закануваше на Кочани, веќе го зафати градот. Според информациите што ги добни „360 степени“ огнот веќе зафатил куќи во неколку населби. Жителите се во паника. Се обидуваат да ги спасат своите имоти.

Градоначалникот Николчо Илиев за „360 степени“ изјави дека голема опаснот за градот има од три страни. Огнот се гасне со пет противпожарни возила со колку и располагаат, а едно возило изгорело. Илиев вели дека помош не добиваат зашто има повеќе пожари во регионот.

„Веќе се зафатени повеќе куќи, во непосредна близина има борова шума која е зафатена, се шири во неопределен правец, на каде ќе дувне верет. Едно возило од противпожарната единица ни го зафати огнот. Во регионов во секое населено место има пожари, не може никој да ни излезе во пресрет, состојбата е очајна. Разговарав со ЦУК повеќе пати, ги молев да ни дадат еден хеликоптер. Нема и нема. Не знам што ќе ни дасде ноќта“,

вели Илиев.

Илиев вели дека единствено командантот на штипската касарна му ветил помош и очекува армијата да се вклучи во ганењето.

Ситуацијата во градот е сериозна и се бара помош од сите страни, а пожарникарите со часови се борат да го стават пожарот под контрола, но силниот ветар го разнесува на сите страни.

По вестите за огнената стихија која го зафати Кочани вечерва и по повиците за помош од Градоначалникот Илијев, вечерва се огласи и скопскиот градоначалник Шилегов со најава за помош од скопската противпожарна бригада.

„Во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и 3 возила) се упатуваат да помогнат на граѓаните на Кочани и ќе се стават на располагање на тамошните служби.
Екипата на пожарникари е надополнета со 6 возила (цистерни) за дотур на виод од скопските комунални претпријатија.

Во текот на денешниот ден, скопските пожарникари гасеа 9 пожари во Скопје и скопско, а 2 екипи беа на испомош во Старо Нагоричане.

Апелирам до граѓаните внимателно да се однесуваат во овие топли денови. Мало невнимание може да предизвика сериозни последици.“ – напиша Градоначалникот Шилегов на социјалните мрежи.

Вечерва во Крушево, началникот на генералштабот генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски ме информираше за состојбата со пожарите низ земјата и посебно за големиот пожар во Кочани доцна попладнево.

Наредбата како Врховен командант за ангажман на армијата со целосен капацитет ја дадов во 16:30 минути.

Одобрена е и употреба на воздухопловите, кои денеска веќе интервенираа во Старо Нагоричане, а утре наутро одат на помош во Кочани.

Во текот на ноќта ќе се следи состојбата на терен и ќе се ангажираат дополнителни сили, како и средства за справување со состојбите и помош на населението насекаде каде што има потреба.

loading...

Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These (Dub) (https://wcostream.cc/m/Znby) Episode 12

Watch Nora, Princess, and Stray Cat Episode 12

Website https://animedao.nl: Watch Fatal Fury: Legend of the Hungry Wolf animedao Episode Full watch anime free

Website https://animeflv.uk: Watch Kimi ni Todoke 2nd Season: Minitodo Gekijou animeflv Episode 2 watch anime free

Sketchfab: https://sketchfab.com/gogoanimelol

Artmight: https://artmight.com/user/profile/181940