Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Ристевска – Јорданова: Во ЕП Македонија доби позитивна оценка за реформите, силно е инсистирањето преговорите да почнат
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Бајден на средба со лидерите на Шведска и Финска
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
Петровска ги посети студентите на АУЕ ФОН кои се на теренска настава со армиските специјалци: практичната настава е значајна за квалитетно образование
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
За Грција е историска одлуката за Шведска и Финска да аплицираат во НАТО
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Фирмата НИКОБ обезбедување оваа година одбележува 25 години од своето основање - Лазаров: НИКОБ е бренд во кој луѓето веруваат, внесовме квалитет, инвестиции и иновативност
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Финска не сака нуклеарно оружје на своја територија, вели премиерката Марин
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Архиепископот Стефан: Му благодариме на Бога што наидовме на братољубиво разбирање кај патријархот Порфириј
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО
Позната листата со барања на Турција за да дозволи влез на Финска и Шведска во НАТО

Друштвената игра „Катан“ конечно достапна и на македонски јазик

„Катан“ (Catan), една од најпознатите друштвени игри во светот со преку 25 милиони продадени копии, љубителите од земјава конечно ќе може да ја играат и на македонски јазик. Овој светски бестселер, кој досега е преведен на повеќе од 30 јазици, од годинава официјално ќе се продава и на македонски по иницијативата на „Гоблин друштвени игри“.

Од „Гоблин“ велат дека „Катан“ е класика меѓу друштвените игри. Првпат била издадена во 1995 година, а досега ја играле преку 100 милиони лица низ целиот свет и има добиено десетици награди и признанија. Се одржувале и многубројни турнири, како и официјално Светско првенство на секои две години.

Од првата и единствена специјализирана продавница за друштвени игри во земјава – „Гоблин“ велат дека „Катан“ е последна од низата светски бестселери кои официјално ги превеле и дистрибуирале на македонски јазик. Меѓу останатите игри, на македонски се достапни и „Ticket to Ride“, „Dixit“, „Azul“, „Kingdomino“, „Celestia“, „The Mind“ и други.

loading...

watch subbed anime. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

JUJUTSU KAISEN (Dub)

stream anime online Attack on Titan Final Season Part 2

AnimeFreak Dragon Ball (Dub) Episode 147

AnimeFreak Tokyo Revengers

watch animes So I'm a Spider, So What?

tải go88