(ВИДЕО) БОЧВАРСКИ: БРАНАТА ОТИЊА Е РЕАЛЕН ПРОЕКТ, СЕ ГРАДИ, ПАРИ СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ, ВОДА ЌЕ ИМА ДОВОЛНО ЗА ДА СЕ НАПОЛНИ, ЗА ТОА СЕ ПРОИЗНЕЛЕ ЕКСПЕРТИ
(ВИДЕО) БОЧВАРСКИ: БРАНАТА ОТИЊА Е РЕАЛЕН ПРОЕКТ, СЕ ГРАДИ, ПАРИ СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ, ВОДА ЌЕ ИМА ДОВОЛНО ЗА ДА СЕ НАПОЛНИ, ЗА ТОА СЕ ПРОИЗНЕЛЕ ЕКСПЕРТИ
СИТЕ СМЕ МИНЛИВИ, ЌЕ НАПРАВИМЕ УСЛОВИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА МЛАД И КВАЛИТЕТЕН МЕДИЦИНСКИ КАДАР, РЕЧЕ САЛИ
СИТЕ СМЕ МИНЛИВИ, ЌЕ НАПРАВИМЕ УСЛОВИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА МЛАД И КВАЛИТЕТЕН МЕДИЦИНСКИ КАДАР, РЕЧЕ САЛИ
Уставот ќе се менува после првата меѓувладина конференција- дотогаш францускиот предлог нема да оди во Собрание!?
Уставот ќе се менува после првата меѓувладина конференција- дотогаш францускиот предлог нема да оди во Собрание!?
МВР УАПСИ ТРОЈЦА РЕКЕТАРИ И ЛИХВАРИ, ИЗНУДИЛЕ БЛИЗУ 1 МИЛИОН ЕВРА
МВР УАПСИ ТРОЈЦА РЕКЕТАРИ И ЛИХВАРИ, ИЗНУДИЛЕ БЛИЗУ 1 МИЛИОН ЕВРА
Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ
Османи: МНР ќе ѝ предложи на Владата да го прифати предлогот на ЕУ
Презентиран документот „Проценка на закани од организиран и сериозен криминал - СОКТА 2021“
Презентиран документот „Проценка на закани од организиран и сериозен криминал - СОКТА 2021“
Превентивни активности на СВР Скопје: Средба со претставници на угостителски објекти
Превентивни активности на СВР Скопје: Средба со претставници на угостителски објекти
МЗШВ: Потсетување за оризопроизводителите – уште шест дена трае рокот за аплицирање за поддршка при набавка на комбајн или сушара за ориз
МЗШВ: Потсетување за оризопроизводителите – уште шест дена трае рокот за аплицирање за поддршка при набавка на комбајн или сушара за ориз

СЕЛА ОБЈАВИ ЛИСТА НА СУДИИ КОИ БИЛЕ БЛИСКИ ДО ДУИ, ОД МАЛА РЕЧИЦА РЕАГИРАА: Села и Алијансата вршат јавен притисок врз судството

Седум години од кога беа објавени првите „бомби” од СДСМ, не видовме речиси никакви пресуди во случаи на корупција и криминал на високо ниво, изјави претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села, на денешната прес конференција каде објави податоци од нивното истражување за, како што наведе, „заробувањето на судскиот систем од ДУИ“.

Според него, за случаите „Маџар Телеком” против Али Ахмети и Муса Џафери, случајот „Пациент” против Бујар Османи и случајот „Титаник 3” против Ејуп Халими, сите се амнестирани.

– Се соочуваме со вистински масакр во судството, со десетици судии и обвинители под тотална контрола на ДУИ. Значи, тоа што го најдовме покажува систематско заземање од страна на ДУИ на секој суд и секоја обвинителска инстанца, без исклучок, рече Села и посочи дека тие што го заробија/заземаа судството имаат име и презиме и тоа се Блерим Беџети, Аднан Јашари, Валдет Џафери, Билент Саљији и Агим Нухиу, сите министри на Али Ахмети.

Села, при објавување на ова истражување на Алијанса на Албанците, истакна дека во Судскиот совет, ДУИ го поставил Селим Адеми, висок партиски функционер дојден директно од Министерството за правда.

– Управниот суд е орган кој ја штити уставноста и законитоста. Таму ДУИ контролира не помалку од четворица судии: претседател на судот Бурим Сејдини, поранешен секретар на општина Зајас, Газменд Фејзули, кому Судскиот совет му го одзеде имунитетот за злоупотреба на службената положба во случајот Титаник. Имсале Хасани, сестра на Ирфан Асани, поранешен директор на Македонски железници (МЖ) од ДУИ и Елеонора Хамулиќ – Ајро, сопругата на обвинителот за организиран криминал и корупција, Артан Ајро, додаде Села.

Според Села, во Врховниот суд, ДУИ го има поставено Шпенд Деваја, сопругот на Теута Арифи, потпретседателката на ДУИ и поранешна градоначалничка на Тетово отстранета од тетовчани на последните локални избори поради коруптивни афери.

– Апелационите судови одлучуваат за жалбите против одлуките на основните судови и за судир на надлежности меѓу нив. На ова ниво, ДУИ има поставено своите луѓе: Шефајет Хајдари во Гостивар, судија близок на Невзат Бејта и со сопственикот на Дурмо Турс кој е познат како финансиер на ДУИ, посочи Села.

Свои луѓе ДУИ, како што додаде Села има и во основните судови кој работат на кривични и граѓански предмети. Меѓу судиите кој беа спомнати на оваа прес конференција беа Осман Шабани од Кривичниот суд Скопје, за кој Села, вели е судија близок до Блерим Беџети, Хасан Асани од Тетово, поранешен претседател на огранок на ДУИ во Брвеница, Абдула Азари исто така од Тетово, поранешен активист на ДУИ во Теарце и поранешен заменик генерален секретар на Владата., Амдије Зенку во Кичево и др.

Како заробена институција Села, го процени и Народниот правобранител.

Со соопштение регираа од ДУИ:

Демократската Унија за Интеграција оценува дека денешната прес-конференција на претседателот на АА, Зиадин Села е јавен притисок врз целиот правосуден систем и вработените во овој сектор.
Денешното појавување пред медиумите е скандалозно, неприфатливо, досега невидено и претставува грубо и директно мешање во правосудниот систем и независноста на судството.

Суровото мешање во судовите и обвинителството зборува за менталитетот на сојузникот на Левица и Апасиев и го открива вистинското лице на една нереформирана структура.

Поделбата на власта во државата функционира како уставно начело и исто продолжува да функционира професионално, сите кои го прекршуваат законот одговараат пред правосудниот систем и сите последни и отворени предмети јасно покажуваат дека во земјата функционира законот кој е еднаков за сите и никој не е недопирлив пред него.

Демократската Унија за Интеграција е единствената партија која го иницираше ветингот во сите нивоа на власт, вклучително и во правосудниот систем, за да има чисти и достоинствени личности кои ќе си ја вршат работата на најдобар можен начин.

loading...

mã code go88 go88 ivern wind download go88.club

sunwin apk ios Sunwin - Top 1 game bài đổi thưởng uy tín - Link vào SUN WIN sunwin energy srl