Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

Движењето АВАЈА: Секој Ром/ка да побара да биде попишан на својот мајчин јазик

Движењето Аваја информира дека постојано го следи процесот на спроведување на пописот. Потсетуваме дека секој граѓанин има право да побара да биде попишан на својот мајчин јазик (ромски јазик, што значи да побара Ром/ка попишувач) и да побара увид во дадените податоци. Истакнуваме дека увидот во дадените податоци го сметаме за значајна можност и право на граѓаните да може да избегнат манипулации на пописот и упатуваме порака до надлежните институции да не дозволат манипулации на терен со ромското население.

Пописот е процес кој ќе покаже колку Ромите се слободни да ја искажат својата етничка припадност и колку државата обезбедила услови за спречување на манипулациите врз ромската заедница.

Исто така, бараме останатите етнички заедници да престанат преку своите политички претставници и јавни личности да вршат притисоци врз ромското население во источниот дел од нашата земја, кои патем ја манипулираат ромската заедница на секои избори, а сега вршат и притисоци без притоа да ја подобрат состојбата на ромската заедница во изминатите 30 години.

Аваја во текот на своето работење и делување преку своја методологија веќе ја има пресметано целосната бројка на Роми на национално и локално ниво. Истакнуваме дека доколку бројот на официјално регистрирани Роми на пописот е значајно помал од вистинската бројка на Роми во државата како заедница ќе бидеме приморани да ги бојкотираме нереалните резултати од пописот. Затоа повикуваме да се зачува интегритетот на пописот и да не се манипулира со ромската заедница, туку секој поединец да го искористи правото на слободно искажување на својата етничката припадност како уставно загарантирано право без да биде манипулиран.

loading...

go88 bịp go88 mod apk đánh bài online go88

sunwin ông già noel link sunwin sunwin it solutions