ОД КАБИНЕТОТ НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Извештајот на Државниот завод за ревизија за 2020 година е уште една потврда за успешното и транспарентно работење и менаџирање на Собранието, во согласност со законските прописи
ОД КАБИНЕТОТ НА ТАЛАТ ЏАФЕРИ: Извештајот на Државниот завод за ревизија за 2020 година е уште една потврда за успешното и транспарентно работење и менаџирање на Собранието, во согласност со законските прописи
НИКОЈ НЕ САКА ДА СЕ ЖЕНИ И ДА ПРАВИ ДЕЦА, СИТЕ УДРИЈА НА ХЕДОНИЗАМ: За 3.418 лица е помал бројот на живородени деца од бројот на починати
НИКОЈ НЕ САКА ДА СЕ ЖЕНИ И ДА ПРАВИ ДЕЦА, СИТЕ УДРИЈА НА ХЕДОНИЗАМ: За 3.418 лица е помал бројот на живородени деца од бројот на починати
(ВИДЕО) Легендарниот македонски актер Димче Мешковски ги минува пензионерските денови во САД
(ВИДЕО) Легендарниот македонски актер Димче Мешковски ги минува пензионерските денови во САД
Комерцијална банка во понеделник ќе започне со исплата на пензиите за мај
Комерцијална банка во понеделник ќе започне со исплата на пензиите за мај
Пролетната работна акција на Град Скопје и јавните претпријатија успешно се реализираше и во општина Сарај
Пролетната работна акција на Град Скопје и јавните претпријатија успешно се реализираше и во општина Сарај
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА, КОСТАДИН КОСТАДИНОВ: И ПОКРАЈ ГОЛЕМИТЕ ЕКОНОМСКИ ПРЕДИЗВИЦИ, СО МОЈОТ ТИМ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА МОДЕРНА И ЕВРОПСКА ОПШТИНА
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СТРУМИЦА, КОСТАДИН КОСТАДИНОВ: И ПОКРАЈ ГОЛЕМИТЕ ЕКОНОМСКИ ПРЕДИЗВИЦИ, СО МОЈОТ ТИМ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА МОДЕРНА И ЕВРОПСКА ОПШТИНА
ЗДРУЖЕНИЕТО “НАПРЕДНИ ЛОЗАРИ“ НЕ ГИ ПРИФАЌА ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ЦЕНИ ОД ВВ “ТИКВЕШ“
ЗДРУЖЕНИЕТО “НАПРЕДНИ ЛОЗАРИ“ НЕ ГИ ПРИФАЌА ПРЕДЛОЖЕНИТЕ ЦЕНИ ОД ВВ “ТИКВЕШ“
Спасовски на трибина по повод јубилејот 30 години постоење на Македонски полициски синдикат
Спасовски на трибина по повод јубилејот 30 години постоење на Македонски полициски синдикат

ЕБОР: Горди сме на пионерската зелена иновација во РСМ – ТЕЦ Осломеј станува соларна централа

Европската банка за обнова и развој преку својот Твитер профил изрази задоволство што во Република Северна Македонија се гради пионерски проект – огромна соларна централа на местото на ТЕЦ Осломеј.

-Горди на пионерската зелена иновација во Северна Македонија, каде што првата соларна централа од големи размери во земјата ја заменува исцрпената термоцентрала во Осломеј. Инсталираната моќност на новата соларна централа е 10 MW и спречува повеќе од 12.000 тони емисии на CO2, објави ЕБОР.

Минатиот месец премиерот Зоран Заев соопшти дека првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Вкупното годишно производство од оваа нова фотоволтаична електрана ќе изнесува 15-17 гигават-часови, доволни за потребите на околу 2.800 домаќинства

Договорите од една страна се потпишани од ЕСМ, како јавен партнер, и од друга страна со „Фортис енерџи“ од Турција во едната електрана, а во другата со „Солар про“ од Бугарија.

Приватните партнери на ЕСМ ќе му исплаќаат надоместок за јавното приватно партнерство во износ соодветен на 18% и 18,5% од произведената електрична енергија за час.

loading...

english dubbed anime. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime Attack on Titan Season 3 (Dub)

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

GoGoAnime One-Punch Man

Death Note

GoGoAnime Hunter x Hunter (2011) Episode 140