Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
Ковачевски на средба со коалициските партнери за францускиот предлог
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
РОКАДА ВО БУГАРСКАТА ВЛАДА: НАМЕСТО ПЕТКОВ, АСЕН ВАСИЛЕВ ЌЕ БИДЕ НОВ ПРЕМИЕР, ПЕТКОВ ЌЕ БИДЕ МИНИСТЕР ЗА ФИНАНСИИ
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Борисов: Да го финализираме францускиот предлог за Северна Македонија
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Францускиот предлог денеска ќе биде објавен на веб страницата на Владата
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа

Еден месец по појавата на дива депонија со градежен шут во Тетово, градските власти уште трагаат по решение

Фото: Мета.мк
Кон крајот на минатиот месец на локацијата кај стариот стадион во Тетово се појави нова дива депонија на инертен отпад, смет и други отпадоци од што се шири непријатна реа и дополнително се загадува воздухот и околината во Тетово.

Справувањето со градежниот шут се врши на начин на кој создавачот на отпадот треба самиот да го транспортира до специјално одредени депонии за негова селекција и преработка, но во случајот, бидејќи градот нема таков простор, за отпадот треба да се погрижи општинската власт.

На прес-конференцијата одржана по повод 100 дена од владеењето, градоначалникот на Општина Тетово, Биљал Касами изјави дека се работи на нов проект и решенија за справување со градежниот шут и другите видови отпад. Имено, на територијата на Полошкиот регион е потребна фабрика за преработка на инертниот отпад и негово искористување за енергетски цели, за чија изградба, како што рече градоначалникот, се во фаза на преговарање со инвеститори.

Креаторите на ново-настанатата депонија не се познати, а градските власти тврдат дека истата настанала уште во времето на претходната локална власт. Депонијата продолжува да се шири, при што по еден месец не е преземено ништо за нејзино чистење.

Од Општина Тетово велат дека се работи за комплексен проект, па разговорите продолжуваат во следниот период, а во моментов се разгледува тековната состојба и се прават планови, со цел да се изнајде најдобро решение, за менаџирањето со отпадот во Тетово, меѓу кој е и градежниот шут.

„Проблемот со отпадот во Тетово бара сериозно решение и стратегија за да има ефект и токму на тоа целиме како локални власти. Секое избрзано решение, не носи ефект, што се докажа при раководењето на општината од нашите предходници. Трпеливо и со работа, се трудиме овој проблем, кој е меѓу приоритетните, конечно да биде решен.“, истакнуваат од општината.
Покрај оваа, диви депонии со градежен шут има насекаде низ градот, на патот кон рекреативниот простор Бањиче и Попова Шапка, во коритото на реката Пена, покрај контејнерите, а проблемот опстојува со години.

loading...

https://go88.gg/

nạp tiền sunwin tại sunwin cho android kéo sunwin