Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
Лукаревска: Поголем број кандидатки на локалните избори
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
БОМБА НА ПОРТАЛОТ А1ОН - ЕВЕ ДОКАЗ ДЕКА СЕ СПРЕМАЛ ДА БЕГА: Камчев ги распослал парите по фирми во 6 земји во светот, но фирмите во земјава ги ставил под хипотека!
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
Премиерот Заев на работен појадок со амбасадорите на земјите од Вишеградската Група: Благодарност за земјите од В4 за нивната силна поддршка за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
ЕУРОСТАНДАРД БАНКА Е КРИМИНАЛ НА ДЕЦЕНИЈАТА: Фирми земале кредити од еден и пол милион евра иако имале само еден вработен!!!
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
Скопје на плус 40 степени: Граѓани колабираат во автобус, на пазар, во Итна помош и по 100 повици
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
(ВИДЕО) Вистинска градежна експанзија се случува во општина Кавадарци: Се реконструира улица „Ресавска“ во Кавадарци
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
ЈОВАНОСКИ: Најостро го осудувам дискриминаторскиот однос на менаџментот и вработените во спортско-рекреативниот центар „Маркови кули“, кон наши сограѓани од ромската етничка заедница
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод
Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

ЕКС МИНИСТЕРОТ АКСЕЛ АХМЕДОВСКИ БАРА ОД МАКЕДОНСКИОТ ТОЛКОВЕН РЕЧНИК ДА СЕ ТРГНАТ НАВРЕДЛИВИТЕ ЗБОРОВИ ЗА РОМИТЕ

Реакција на денешното промовирање на Дигиталниот речник на Македонскиот стандарден јазик.

Овој речник е описен речник на Македонскиот стандарден јазик кој ги содржи најупотребуваните зборови во современиот Македонски јазик. Но несватливо е како во еден современ стандарден службен јазик кој сите го почитуваме, изучуваме, употребуваме во мегусебната комуникација креаторите на речникот да вметнат и толкуваат зборови кои се навредливи за еден народ Во случајот Ромскиот кој е дел од оваа држава и Уставно признаен. Истите Биле должни да бидат свесни дека со овие зборови (циганче, поцигани, циганчисе и сл.се пежоративни изрази) вршат директен удар врз идентитетот на Ромскиот народ.

Затоа апелираме и од Името на ПДПР ке бараме од Министерството за Образование и Наука и од Институтот за Македонски Јазик ваквите и слични зборови да бидат одстранети од овој дигитален толкувач на Македонскиот јазик. Не сметаме дека се работи за ненамерна грешка, истите зборови се свесно впишани и толкувани и како такви треба да бидат и избришани. Недозволиво е еден современ, стандарден јазик во својот описен речник да содржи навредливи зборови. Се надеваме на исправка.

loading...

ANIMEFLIX animeflix movie: Watch Fairy Tail Episode 35

AnimeDao animedao website reddit: My Hero Academia Episode 13