Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

ЕВЕ КАКО ВЛАДАТА ГО СПАСИ НАРОДОТ ОД ВИСОКИ ЦЕНИ ЗА СТРУЈА: До сега на сметката на ЕСМ префрлени 80 милиони евра од Владата

На сметката на АД ЕСМ до сега легнале 80 милиони евра од владиниот буџет. откако е донесена уредбата за прогласување на вонредна енергетска криза.

По префрлените 4 милијарди денари во текот на ноември, уште 930 милиони денари се префрлени пред десетина дена. Овие „кризни“ 15 милиони евра се префрлени за набавка на мазут за потребите на ТЕЦ Неготино.

Термоелектраната непрекинато произведува електрична енергија од 18 декември, и работи со половина капацитет, односно со еден котел.

Генералниот директор на АД ЕСМ, Васко Ковачевски најави дека во јануари ќе се вклучи и вториот котел во ТЕЦ Неготино и третиот блок во РЕК Битола.

Според Ковачевски, со максимално ангажирање на сите производни капацитети, ќе се обезбеди снабдување за грејната сезона и ќе излеземе од енергетската криза без рестрикции, вложувајќи напори да се избегнат ситуациите кои веќе се случуваат во околните земји во однос на снабдувањето со електрична енергија.

За почеток на работата на термоелектраната биле обезбедени 38 илјади тони мазут, преку јавен оглас на АД ЕСМ, со кои таа може да работи непречено до средината на јануари. За следните четири месеци, додека трае грејната сезона, до крајот на април, АД ЕСМ планира да објави нов јавен повик за набавка на мазут. На претходниот се јавила само една лиценцирана компанија на мазут, од шесте кои работеле во Македонија.

Инаку вчера на системот за електронски набавки беше објавено дека државни електрани за сума од приближно 5 милиони евра ќе ја ангажира помошната механизација на „Марковдки компани“ и „Руд Коп“ во постапка со преговарање без објавување на оглас.

Во постапка со преговарање без објавување на оглас претходно беше ангажиран „Марковски компани“ како предводник на неколку компании во потрага по 1.450.000 тони јаглен за сума на тендерот која достигнува безмалку 19 милиони евра.

АД ЕСМ вели дека ангажирањето на „Марковски компани“ во потрага по дополнителни 1.450.000 тони јаглен за безмалку 19 милиони евра со платен ДДВ е дел од обврската кон Владата за стоотстотно снабдување со електрична енергија на универзалниот снабдувач ЕВН Хоме за домаќинствата и малите потрошувачи.

loading...

free anime. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

stream anime online Banished from the Hero’s Party, I Decided to Live a Quiet Life in the Countryside

watch anime online Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Cour 2

That Time I Got Reincarnated as a Slime Episode 24

AnimeHeaven That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2

AnimeHeaven How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 10