(ВИДЕО) ЦУЦУЛОТ КОНЕЧНО СИ ГО НАЈДЕ МЕСТОТО, ДО МИРКА КЛАСНАТА НА СТРИМОТ НА ПРО РУСКАТА ПАРТИЈА РОДИНА, ДОСЕГА ГЛУМЕШЕ НЕКАКОВ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ ФИЛОЗОФ...
(ВИДЕО) ЦУЦУЛОТ КОНЕЧНО СИ ГО НАЈДЕ МЕСТОТО, ДО МИРКА КЛАСНАТА НА СТРИМОТ НА ПРО РУСКАТА ПАРТИЈА РОДИНА, ДОСЕГА ГЛУМЕШЕ НЕКАКОВ ИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ ФИЛОЗОФ...
(ВИДЕО) ГОЛЕМИ ПОЛИЦИСКИ СИЛИ СЕ РАСПОРЕДЕНИ ОКОЛУ УСТАВНИОТ СУД ВО САД ПОРАДИ НАЈАВЕНИТЕ МАСОВНИ И НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ДЕНЕШНАТА ОДЛУКА ДА СЕ ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 50 ГОДИНИ ЛЕГАЛНОСТ
(ВИДЕО) ГОЛЕМИ ПОЛИЦИСКИ СИЛИ СЕ РАСПОРЕДЕНИ ОКОЛУ УСТАВНИОТ СУД ВО САД ПОРАДИ НАЈАВЕНИТЕ МАСОВНИ И НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ПОРАДИ ДЕНЕШНАТА ОДЛУКА ДА СЕ ЗАБРАНИ АБОРТУСОТ ПО 50 ГОДИНИ ЛЕГАЛНОСТ
Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
Галетановски: Нема ништо ново во ЗОО откако заминав, среќа што родија неколку животни кои ги донесовме
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
СО СВЕТСКИОТ ПОЛИТИЧКИ ВРВ: Николовски во Берлин на конференција со Државниот секретар на САД, претседателот на Светска банка и многу други високи претставници
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Протоколот не може да биде услов во преговорите, ниту спомнат во преговарачката рамка, порачува Маричиќ
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
Бугарско МНР: Ќе одобриме меѓувладина конференција откако ќе се потпише билатералниот протокол
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
ИЛИ ДРЖАВАТА И ГРАД СКОПЈЕ НЕКА ГИ ЗАЛОВАТ КУЧИЊАТА НИЗ ГРАДОВ ИЛИ НЕКА НИ ДАДАТ ДОЗВОЛА ДА НОСИМЕ ПИШТОЛИ СО НАС
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА
КАТЕ БЛАЖЕВСКА: НЕШТО НЕ ШТИМА ВО ИЗЈАВИТЕ И ПОСТАПКИТЕ НА СЛАВИ ТРИФУНОВ И ТЕОДОРА ГЕНЧОВСКА

ЕВЕ ЗАШТО ЗАЕВ СИ ЗАМИНУВА, ЗГАДЕНО МУ Е ОД ОВАА НЕСЕРИОЗНОСТ – БЕСА ЈА НАПУШТА ВЛАДАТА ЗАТОА ШТО ЌЕ ИМАЛО ПРЕГЛАСУВАЊЕ ВО ЖЕЛИНО?!?!

По денешната одлука на Државната изборна комисија да има прегласување во Желино, каде во вториот круг со тесен резултат победи кандидатот за градоначалник на БЕСА, оваа партија утре на централно претседателство ќе заседава дали да ја напушти владејачката коалиција.

Оваа информација за Фокус ја потврди партискиот генерален секретар и министер за земјоделство Аријанит Хоџа, кој претходно го напиша следниот фејсбук-статус: „Желино, кадешто се роди една партија (како Движењето БЕСА), може да биде и Желино кое растура една Влада“.

Всушност, ваквата порака Хоџа ја упати во време додека ДИК одлучуваше во однос на приговори поднесени од ДУИ за гласањето во Желино, каде кандидатот за градоначалник на БЕСА освои 5.171 гласа, а неговиот противкандидат од ДУИ освои 5.102 гласа, што претставува разлика од само 69 гласа.

Но, ДУИ поднесе два приговори за гласањето во оваа тетовска општина, бидејќи, според оваа партија, отпечатоците од прст не се совпаѓале со бројот на гласачите, а граѓанин гласал со неважечка лична карта. Притоа, Комисијата одлучи еден приговор да прифати, што е доволно за прегласување во Желино.

Сепак, треба да се посочи дека БЕСА има право на жалба до Управниот суд. Дали партијата ќе го чека исходот од управната судска постапка или пак веднаш ќе преземе чекори кон евентуално напуштање на парламентарното мнозинство, што би значело пад на владата, како што велат од таму, ќе биде познато по утрешната седница на партискиот врв.

Инаку, оваа партија на ланските парламентарни избори настапи во предизборна коалиција со СДСМ и освои 4 пратеници, кои можат да ја урнат владата со оглед дека таа се одржува на парламентарно мнозинство од 62 пратеници.

loading...