УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА ЗА ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ БЕЗ ПРАВА СО ГОДИНИ - Законот за државјанство помина во Собранието, 57 гласаа „за“, 32 „против“
УШТЕ ЕДНА ПОБЕДА ЗА ГРАЃАНИТЕ КОИ СЕ БЕЗ ПРАВА СО ГОДИНИ - Законот за државјанство помина во Собранието, 57 гласаа „за“, 32 „против“
Заев: Го слушнавме и прифативме повикот на деловните луѓе од регионот – помалку историја, повеќе економија
Заев: Го слушнавме и прифативме повикот на деловните луѓе од регионот – помалку историја, повеќе економија
(ВИДЕО) СМЕШЕН МОМЕНТ ОД ПРОШЕТКАТА НА РАМА, ЗАЕВ И ВУЧИЌ: НОВИНАРКАТА НА ПИНК ГО ПРАШУВА ЗАЕВ КАДЕ Е КАФИЧОТ ТРОПИКАНА ВО СКОПЈЕ КАДЕ ВУЧИЌ БИЛ ПРЕД 30 ГОДИНИ, ЗАЕВ ВИКА ПОЈМА НЕАМ ЈА СУМ ОД СТРУМИЦА
(ВИДЕО) СМЕШЕН МОМЕНТ ОД ПРОШЕТКАТА НА РАМА, ЗАЕВ И ВУЧИЌ: НОВИНАРКАТА НА ПИНК ГО ПРАШУВА ЗАЕВ КАДЕ Е КАФИЧОТ ТРОПИКАНА ВО СКОПЈЕ КАДЕ ВУЧИЌ БИЛ ПРЕД 30 ГОДИНИ, ЗАЕВ ВИКА ПОЈМА НЕАМ ЈА СУМ ОД СТРУМИЦА
БРАВО ОПШТИНА ЦЕНТАР - Уште два угостителски објекти во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на бучава
БРАВО ОПШТИНА ЦЕНТАР - Уште два угостителски објекти во Центар добија решенија за преземање мерки за намалување на бучава
Почнува изградба на Детска градинка во Бутел
Почнува изградба на Детска градинка во Бутел
Од тематската седница на Владата: Охридскиот рамковен договор придонесе за кохезивноста на општеството како еднакво за сите граѓани и заедници како и за интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ
Од тематската седница на Владата: Охридскиот рамковен договор придонесе за кохезивноста на општеството како еднакво за сите граѓани и заедници како и за интеграцијата на Република Северна Македонија во НАТО и ЕУ
ВУЧИЌ: ТИЕ ЗЕМЈИ ШТО ОДБИЈА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ИНИЦИЈАТИВАТА ОТВОРЕН БАЛКАН ЌЕ ТРПАТ ЕКОНОМСКИ ПОСЛЕДИЦИ, СРБИЈА, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ЌЕ ПРИВЛЕЧАТ 90% ОД СИТЕ СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ НА БАЛКАНОТ
ВУЧИЌ: ТИЕ ЗЕМЈИ ШТО ОДБИЈА ДА БИДАТ ДЕЛ ОД ИНИЦИЈАТИВАТА ОТВОРЕН БАЛКАН ЌЕ ТРПАТ ЕКОНОМСКИ ПОСЛЕДИЦИ, СРБИЈА, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА ЌЕ ПРИВЛЕЧАТ 90% ОД СИТЕ СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ НА БАЛКАНОТ
ЗА ПРВПАТ ХЕРАКЛЕЈА И АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ДОСТАПНИ ЗА ЛИЦАТА СО ИНВАЛИДИТЕТ
ЗА ПРВПАТ ХЕРАКЛЕЈА И АНТИЧКИОТ ТЕАТАР ДОСТАПНИ ЗА ЛИЦАТА СО ИНВАЛИДИТЕТ

ЕВЕ ЗОШТО НЕ ВРТИ БРОЈЧАНИКОТ НА ЗАЕВ: Криминалците осудени, имотот им останува, најголем проблем кај судовите конфискацијата на имотот

Судските процеси завршуваат, но не го вртат бројчаникот над Tриумфалната капија кој требаше да бележи вратени пари од криминал. Истражувањето на коалицијата „Сите за правично судење“ со поразителни факти. Во секој петти судски предмет била барана мерка за конфискација на имот, а во само 5 отсто од сите случаи бил наплатен нелегално стекнат имот. Од 500 до 250 илајди евра, но ги нема милионите за кои се обвинети поединци или групи. Судиите не смеаат да бараат, обвинителите збунети од нејаснотии во законот, криминалците си го задржуваат имотот и парите, констатираат од Коалицијата.

За да бараш конфискација треба да знеш каде се нелеглано стекнатите пари и имот. Обвинитлествата немаат пари, а обивнителите се без алатки за истрага, вели поранешната обвинителка од СЈО Ленче Ристовска.

Опции постојат, но не се користат. Додека се чекаат измени во Кривичниот закон потребно е да се користи механизмот на проширената конфискација, посочувааат експертите.

Правосилноста на предметот на СЈО „Труст“ го смести бизнисменот Сеад Кочан во затвор, но неговиот имот се користи секојдневно. Агнецијата за конфискуван имот не може да си ги наплати 17 милиони евра во камиони, автомобили и недвижен имот и по две години од пресудата. Токму ваквата неуспешна конфискација ја поттикнува недовербата во судството и создава впечаток на недопирливост на криминалот, сѐ само дел од заклучоците во истражувањето.

ИЗВОР: ТЕЛМА

loading...

Website https://animeheaven.pro: Watch Fastening Days 2 animeheaven Episode Full anime sites

Website https://animefreak.ws: Watch Galaxy Angel 3 Specials (Dub) animefreak Episode 2 animefreaks anime

Website https://wcostream.cc: Watch Yuzhou Xing Shen wcostream Episode 1 dubbed anime

Sqlservercentral: https://www.sqlservercentral.com/forums/user/kissanimemx

Zippyshare: https://www.zippyshare.com/Kissanimemx

Yarabook: https://yarabook.com/1624524476538023_166644