ДУШКО ВЕСКОСКИ: ЈА ПРИМИВМЕ ПОРАКАТА ОД ГЛАСАЧИТЕ, ГРЕШКИ ВЕЌЕ НЕМА ДА ИМА, ВО КАРПОШ ИМАМЕ ИЗБОР НА ДВА СОСЕМА РАЗЛИЧНИ КОНЦЕПТИ
ДУШКО ВЕСКОСКИ: ЈА ПРИМИВМЕ ПОРАКАТА ОД ГЛАСАЧИТЕ, ГРЕШКИ ВЕЌЕ НЕМА ДА ИМА, ВО КАРПОШ ИМАМЕ ИЗБОР НА ДВА СОСЕМА РАЗЛИЧНИ КОНЦЕПТИ
ОВOJ НАПРЕДОК НА МЕДИЦИНАТА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА МУСЛИМАНИТЕ: Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек
ОВOJ НАПРЕДОК НА МЕДИЦИНАТА НЕМА ДА ИМ СЕ ДОПАДНЕ НА МУСЛИМАНИТЕ: Американски хирурзи успешно трансплантираа бубрег од свињa на човек
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА ВЛАСИТЕ: И ПОНАТАМУ ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ ЗАТОА ШТО ТОА ЗНАЧИ НАПРЕДОК ЗА ЗЕМЈАТА НА СЕКОЈ ПЛАН
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ НА ВЛАСИТЕ: И ПОНАТАМУ ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ ЗАТОА ШТО ТОА ЗНАЧИ НАПРЕДОК ЗА ЗЕМЈАТА НА СЕКОЈ ПЛАН
ПЦЕР: ЗА ДОБРОТО НА РОМИТЕ И НА ЗЕМЈАТА, ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ
ПЦЕР: ЗА ДОБРОТО НА РОМИТЕ И НА ЗЕМЈАТА, ОСТАНУВАМЕ ВО КОАЛИЦИЈА СО СДСМ
ЕВЕ ВИ МОТИВАЦИЈА ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ВО ВТОР КРУГ: Еве сликовито објаснето каде се враќаме. Списоци и тефтерчиња. Листи за отстрел. Хушкање и закани. Затоа е потребно ОБЕДИНУВАЊЕ во втор круг и стопирање на злото!
ЕВЕ ВИ МОТИВАЦИЈА ДА ИЗЛЕЗЕТЕ ВО ВТОР КРУГ: Еве сликовито објаснето каде се враќаме. Списоци и тефтерчиња. Листи за отстрел. Хушкање и закани. Затоа е потребно ОБЕДИНУВАЊЕ во втор круг и стопирање на злото!
ЧЛЕН НА СДСМ: ЗАЕВ ЗГРЕШИ ШТО НЕ ВЛАДЕЕШЕ КАКО ГРУЕВСКИ, ЗА ОВОЈ НАРОД НЕ Е ДЕМОКРАТИЈА
ЧЛЕН НА СДСМ: ЗАЕВ ЗГРЕШИ ШТО НЕ ВЛАДЕЕШЕ КАКО ГРУЕВСКИ, ЗА ОВОЈ НАРОД НЕ Е ДЕМОКРАТИЈА
ПРЕКРАСНО: СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР
ПРЕКРАСНО: СО АНТИФАШИСТИЧКИ ПЕРФОРМАНС МИНИСТЕРСТВОТО ЗА КУЛТУРА ГИ СЛАВЕШЕ ТВОРЦИТЕ КОИ МУ РЕКОА „НЕ“ НА БУГАРСКИОТ ОКУПАТОР
Демократски сојуз: Да продолжиме по патот кон ЕУ, да гласаме сите за кандидатите на СДСМ и коалицијата НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА
Демократски сојуз: Да продолжиме по патот кон ЕУ, да гласаме сите за кандидатите на СДСМ и коалицијата НАЈДОБРОТО ЗА МОЈАТА ОПШТИНА

ЕВЕ ЗОШТО РЕЧИСИ ЦЕЛА ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИ: САД ТРУПААТ ЗАЛИХИ, БАЈДЕН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА ВАКЦИНИ, ПЛАНИРААТ ДА НАТРУПААТ ВАКЦИНИ ЗА 600 МИЛИОНИ НАРОД ИАКО ИМААТ 330 МИЛИОНА ЖИТЕЛИ!

Џо Бајден изјави дека ќе Америка ќе им помогне на посиромашните откако ако им остане некој вишок вакцини (Фото: АП)

Веќе неколку месеци сите вакцини што се произведуваат во САД се наменети само за употреба во земјата. Бајден ги отфрли повиците од сојузниците да сподели дел од вакцините

ВАШИНГТОН – Претседателот Џо Бајден во средата ја насочи својата администрација да нарача уште 100 милиони дози на вакцина против коронавирус „Џонсон и Џонсон“, со што ја најверојатно САД ќе создадат вишок на дози подоцна оваа година, во време кога голем дел од остатокот од светот се бори со голем недостиг.

Дури и пред наредбата во средата, САД требаше да има доволно одобрени вакцини до средината на мај за покривање на секој возрасен и доволно за 400 милиони луѓе вкупно до крајот на јули. Доволни дози за покривање на 200 милиони повеќе луѓе се нарачани доколку вакцините од „АстраЗенека“ и „Новавакс“ добијат одобрение од Администрацијата за храна и лекови. Новите дози на „ЏиЏ“, кои би опфатиле уште 100 милиони луѓе, се очекува да бидат доставени во втората половина на годината.

Помошниците на Белата куќа изјавија дека првиот приоритет на Бајден е да се осигури дека Американците ќе бидат вакцинирани пред да размислат за дистрибуција на дози на друго место.

„Ние сакаме да бидеме прекумерно снабдени и подготвени,“ рече во средата портпаролот на Белата куќа Џен Псаки, велејќи дека Бајден сака контингенти во случај на какви било непредвидени проблеми со постојниот временски рок за производство.

„Сè уште не знаеме која вакцина ќе биде најефикасна кај децата“, додаде таа. „Сè уште не го знаеме влијанието на варијантите“, рече таа.

Објавата на Бајден доаѓа во моментот кога Белата куќа ги отфрли барањата од американските сојузници, вклучувајќи ги Мексико, Канада и Европската унија, за дози на вакцини произведени во Соединетите држави, каде со месеци сите вакцини што се произведуваат се наменети исклучиво за употреба во земјата.

Русија и Кина, чии лидери не се соочуваат со гласачи на слободни и фер избори, ги искористија своите домашно произведени вакцини за стратешка моќ. Израел, кој вакцинираше повеќе од половина од својата популација со вакцини „Фајзер“ произведени во Европа, исто така се обиде да ја користи дипломатската дипломатија за да ги награди сојузниците.

Бајден навистина направи чекор САД финансиски да придонесе во Ковакс системот, поддржан од Обединетите нации и Светската здравствена организација, што ќе помогне да се споделат вакцините со повеќе од 90 земји со нации со пониски и средни примања, но сè уште не се обврза на споделување на какви било дози.

Стратегијата за купување на Бајден се најде под критика на невладините организации кои ја охрабруваа Белата куќа да развие јасни планови и прагови за споделување на вакцините со светот.

„Единствениот начин да се победи овој вирус засекогаш е да се победи насекаде – и тоа бара непосреден план за споделување на вишокот дози на вакцини на глобално ниво“, рече Сара Свинехарт, виш директор за комуникации во кампањата „Уан“.

Запрашан за вишокот во средата, Бајден им изјави на новинарите дека „ако имаме вишок, ќе го споделиме со остатокот од светот“.

„Ова не е нешто што може да се запре со ограда, без оглед колку висока пграда да изградите или ѕид. Значи, ние нема да бидеме конечно безбедни сè додека светот не биде безбеден“, призна Бајден. „Значи, ќе започнеме да се грижиме прво за Американците да бидат згрижени, но потоа ќе се обидеме да му помогнеме на остатокот од светот“. (АП)

loading...

Cinderella Girls Gekijou: Climax Season Episode 13

Cardfight!! Vanguard G Stride Gate (https://twistmoe.net/m/6Bq) Episode 24

Animeflix - Watch your favorite anime online FREE.

Watch Black Jack: Sora kara Kita Kodomo Episode Full

Medium: https://medium.com/@gogoanimebe

Sites google: https://sites.google.com/view/aniwatch-official/home