ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
ЕВЕ КОЛКУ ПАРИ СЕ ВРТАТ ВО ГРАДЕЖНИШТВОТО, ЗАТОА НЕ ТРЕБА МОРАТОРИУМИ И СУСПЕНЗИЈА НА ДУПОВИ: Продаден недвижен имот вреден 693 милиони евра во 2020 година
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
Кузеска за „Само вистина“: ВМРО-ДПМНЕ кочи, седи настрана и се моли државата да не успее, но ќе успееме заедно со граѓаните
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
БРАВО - ПО КОРОНА КРИЗАТА СЕ ВРАЌАМЕ ВО НОРМАЛА: Народна банка предвидува закрепнување на економијата и раст на БДП од 3,9 проценти
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
ПРЕКРАСНА ВЕСТ ЗА ВАКЦИНАТА СИНОВАК КОЈА ЈА ОЧЕКУВАМЕ ВО 500 000 ПРИМЕРОЦИ: ИНДОНЕЗИЈА СЕ СПАСИ ОД ПАНДЕМИЈАТА СО ОВАА ВАКЦИНА, ПОДАТОЦИТЕ ДОСЕГА ВЕЛАТ ДЕКА Е 98% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ СМРТНИ ПОСЛЕДИЦИ И 96% ЕФЕКТИВНА ПРОТИВ ХОСПИТАЛИЗАЦИЈА!
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
(ВИДЕО) КОМИЧАРОТ НИМЕШ ПАТЕЛ: ЈОГАТА Е ИЗМАМА, ЈА ИЗМИСЛИВМЕ НИЕ ИНДИСКИТЕ МАЖИ ЗАТОА ШТО САКАМЕ ДА ГЛЕДАМЕ ЖЕНИ СТЕГНАТИ ВО ХЕЛАНКИ НАПУПЕНИ
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
СЕГА ЌЕ СЕ КАЕ ШТО НЕ ИЗБЕГА КОГА МОЖЕШЕ - Уште 30 дена притвор за Камчев, определен притвор и за Груевски
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
(ВИДЕО) Премиерот на Шпанија Санчез до македонските граѓани: Оддаваме почит кон премиерот Заев и сите граѓани, може да сметате на нашата поддршка кон ЕУ
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда

ЕВЕ ЗОШТО РЕЧИСИ ЦЕЛА ЕВРОПА ОСТАНА БЕЗ ВАКЦИНИ: САД ТРУПААТ ЗАЛИХИ, БАЈДЕН ЗАБРАНИ ИЗВОЗ НА ВАКЦИНИ, ПЛАНИРААТ ДА НАТРУПААТ ВАКЦИНИ ЗА 600 МИЛИОНИ НАРОД ИАКО ИМААТ 330 МИЛИОНА ЖИТЕЛИ!

Џо Бајден изјави дека ќе Америка ќе им помогне на посиромашните откако ако им остане некој вишок вакцини (Фото: АП)

Веќе неколку месеци сите вакцини што се произведуваат во САД се наменети само за употреба во земјата. Бајден ги отфрли повиците од сојузниците да сподели дел од вакцините

ВАШИНГТОН – Претседателот Џо Бајден во средата ја насочи својата администрација да нарача уште 100 милиони дози на вакцина против коронавирус „Џонсон и Џонсон“, со што ја најверојатно САД ќе создадат вишок на дози подоцна оваа година, во време кога голем дел од остатокот од светот се бори со голем недостиг.

Дури и пред наредбата во средата, САД требаше да има доволно одобрени вакцини до средината на мај за покривање на секој возрасен и доволно за 400 милиони луѓе вкупно до крајот на јули. Доволни дози за покривање на 200 милиони повеќе луѓе се нарачани доколку вакцините од „АстраЗенека“ и „Новавакс“ добијат одобрение од Администрацијата за храна и лекови. Новите дози на „ЏиЏ“, кои би опфатиле уште 100 милиони луѓе, се очекува да бидат доставени во втората половина на годината.

Помошниците на Белата куќа изјавија дека првиот приоритет на Бајден е да се осигури дека Американците ќе бидат вакцинирани пред да размислат за дистрибуција на дози на друго место.

„Ние сакаме да бидеме прекумерно снабдени и подготвени,“ рече во средата портпаролот на Белата куќа Џен Псаки, велејќи дека Бајден сака контингенти во случај на какви било непредвидени проблеми со постојниот временски рок за производство.

„Сè уште не знаеме која вакцина ќе биде најефикасна кај децата“, додаде таа. „Сè уште не го знаеме влијанието на варијантите“, рече таа.

Објавата на Бајден доаѓа во моментот кога Белата куќа ги отфрли барањата од американските сојузници, вклучувајќи ги Мексико, Канада и Европската унија, за дози на вакцини произведени во Соединетите држави, каде со месеци сите вакцини што се произведуваат се наменети исклучиво за употреба во земјата.

Русија и Кина, чии лидери не се соочуваат со гласачи на слободни и фер избори, ги искористија своите домашно произведени вакцини за стратешка моќ. Израел, кој вакцинираше повеќе од половина од својата популација со вакцини „Фајзер“ произведени во Европа, исто така се обиде да ја користи дипломатската дипломатија за да ги награди сојузниците.

Бајден навистина направи чекор САД финансиски да придонесе во Ковакс системот, поддржан од Обединетите нации и Светската здравствена организација, што ќе помогне да се споделат вакцините со повеќе од 90 земји со нации со пониски и средни примања, но сè уште не се обврза на споделување на какви било дози.

Стратегијата за купување на Бајден се најде под критика на невладините организации кои ја охрабруваа Белата куќа да развие јасни планови и прагови за споделување на вакцините со светот.

„Единствениот начин да се победи овој вирус засекогаш е да се победи насекаде – и тоа бара непосреден план за споделување на вишокот дози на вакцини на глобално ниво“, рече Сара Свинехарт, виш директор за комуникации во кампањата „Уан“.

Запрашан за вишокот во средата, Бајден им изјави на новинарите дека „ако имаме вишок, ќе го споделиме со остатокот од светот“.

„Ова не е нешто што може да се запре со ограда, без оглед колку висока пграда да изградите или ѕид. Значи, ние нема да бидеме конечно безбедни сè додека светот не биде безбеден“, призна Бајден. „Значи, ќе започнеме да се грижиме прво за Американците да бидат згрижени, но потоа ќе се обидеме да му помогнеме на остатокот од светот“. (АП)

loading...

AnimeDao animedao demon slayer: Kaguya-sama: Love is War Season 2 (https://animedao.nl/m/VggQ) Episode 12

AnimeTV 1 anime tv: Watch The Rising of the Shield Hero (Dub) Episode 25 (https://animetv.cc/m/do2L/ep-25)