Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
Вицепремиеорот Битиќи за порталот Фактор: Прераснуваме во економија на можности, на старт-апи, во земја на иновации!
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
ШИЛЕГОВ И ДЕЛЕЛЕГАЦИЈА НА ГРАД СКОПЈЕ ПОЛОЖИЈА ЦВЕЌИЊА ЗА ЗАГИНАТИТЕ ВО ЗЕМЈОТРЕСОТ ВО СКОПЈЕ
Колев: Бугарите во Северна Македонија очекуваат да бидат дел од Уставот
Колев: Бугарите во Северна Македонија очекуваат да бидат дел од Уставот
(ВИДЕО) ВИНОВНИ СЕ: СУДОТ ГИ ОСУДИ ГРУЈО, МИЛЕ, ТРАЈКО, СПИРЕ И ОСТАНАТИТЕ ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ НА 27-МИ АПРИЛ
(ВИДЕО) ВИНОВНИ СЕ: СУДОТ ГИ ОСУДИ ГРУЈО, МИЛЕ, ТРАЈКО, СПИРЕ И ОСТАНАТИТЕ ЗА ОРГАНИЗИРАЊЕ НА 27-МИ АПРИЛ
Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра
Битиќи: За три месеци ќе стигнеме до бруто плата од 750 евра
Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката
Заев: Скопје стана град на солидарноста, место на кое се обединија пораките и молитвите за поддршка и за споделување на болката
Тажен ден за многу скопјани денеска - 58 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје
Тажен ден за многу скопјани денеска - 58 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје
„Млади локално заедно“ со младите од Крива Паланка, Ранковце и Кратово: СДСМ и СДММ ја креираат најдобрата понуда за младите во секоја општина
„Млади локално заедно“ со младите од Крива Паланка, Ранковце и Кратово: СДСМ и СДММ ја креираат најдобрата понуда за младите во секоја општина

ЕВЕ ЗОШТО ТРЕБА ЈАВНА КАМПАЊА: Повеќе од половина Македонци не сакаат да се вакцинираат против Ковид-19

Македонија е меѓу земјите во кои има најмала заинтересиранот за вакцинација против Ковид-19. Ова го покажува анкетата на Галуп спореведена на глобоално ниво за тоа кои се земјите во кои има најмал, а во кои најголем процент население кое сака или не сака да прими вакцина.

Вакцината против коронавирус, доколку е достапна и бесплатна, би ја примиле 68 проценти од возрасните во светот покажува анкетата. Сепак, како и на глобално ниво, во повеќето земји процентот е под 70-90, што според експертите е неопходното ниво на иминизација за да биде постигна колективен имунитет.

Подготвеноста на луѓето да примат вакцина варира од земја до земја, од високи 96 проценти во Мјанмар до многу ниски 25 проценти во Казахстан.

Повеќето од балканските и поранешните советски републики се на дното на списокот земји во кои населението сака да се вакцинира.

Според анкетата во Македонија, 35 проценти од возрасното население покажало подготвеност за вакцинација. Речиси идентична стапка имаат и соседите, Србија 35, Албанија 34, Црна Гора 33, Косово 32 и Босна и Херцеговина 30 проценти.

Повеќе од половна од возрасните Македонци не сакаат да ја примат вакцината против Ковид-19 покажуваа оваа анкета. 53 проценти од возрасното население во земјава се изјанило дека не сака да биде дел од имунизацијата.

52 проценти од возрасните Албанцие не би се вакцинирале, на Косово 56 проценти одбиваат вакцинација, а од земте во регионов, најлоша е ситуацијата во Босна и Херцеговина каде 61 процент од возрасното население не сака да прими вакцина против коронавирусот.

loading...

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE. A Smart Experiment Episode Full

AnimeFreak Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Princess Lover!: Magical Knight Maria-chan Episode 6