Отворени избирачките места, право на глас имаат 1 824 864 граѓани, се гласа од 7 до 19, сите ќе се проверуваат со фингерпринт
Отворени избирачките места, право на глас имаат 1 824 864 граѓани, се гласа од 7 до 19, сите ќе се проверуваат со фингерпринт
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ДИК: Досега гласале 10.653 лица кои се болни или во затвор кои по правило гласаат 1 ден пред денот на гласање
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ВМРО ДПМНЕ: УАПСЕН КАНДИДАТОТ ЗА ГРАДОНАЧАЛНИК НА ДЕЛЧЕВО, НУДЕЛ ПО 50е ЗА ГЛАС!
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
И ЗА ОВИЕ СЕ ШПЕКУЛИРА ДЕКА СЕ ВМРОВЦИ: Кривична пријава против две лица од Кочани за "повреда на слободата на определување на гласачите"
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
(ВИДЕО) ШОКАНТНО: МИЦКОВСКИ ФАТЕН КАКО КРШИ ИЗБОРЕН МОЛК, ОВА Е КРИВИЧНО ДЕЛО ЗА ШТО КАЗНАТА Е 3 ГОДИНИ ЗАТВОР!
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
ВНИМАВАЈТЕ - Отворен е лажен профил во име на Елизабета Пендаровска, се крадат податоци од граѓаните, се земаат и информации за кредитни картички
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
БРАВО - Гласањето на болните, немоќните, лицата со Ковид-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори
(ВИДЕО) ШЕФОТ НА ДИК - Даштевски : Максимално сме подготвени за локалните избори

ЕВОЛУИРАВМЕ, НЕМА ДА ИМА ОДМАЗДИ, А ЖЕНИТЕ ЌЕ ГИ ИМААТ СИТЕ ПРАВА, КАЖАА ТАЛИБАНЦИТЕ НА СВОЈАТА ПРВА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦИЈА

Талибанците велат дека не сакаат веќе да има војни во Авганистан и им простиле на сите кои се бореле против нив (Фото: Би-Би-Си)

По 20 години ги исфрливме странците од Авганистан и тоа е горд момент за нашата земја, изјави портпаролот на талибанците Забихула Муџахид, кој првпат се појави во јавност.

Талибанците ја одржаа првата прес-конференција откако во неделата влегоа во Кабул и воспоставија контрола врз целата држава, по брзата офанзива која траеше десетина дена. Муџахид кажа дека сакале да запрат пред портите на Кабул, но претходната влада се покажала толку некомпетентна, што морале да влезат за да ја обезбедат сигурноста на жителите и да спречат хаос и грабежи.

„Ја уверувам меѓународната заедница дека никој нема да биде повреден. Ние не сакаме проблеми со меѓународната заедница. Имаме право да дејствуваме според нашите верски начела. Авганистанците имаат право на свои сопствени правила и регулативи во согласност со своите вредности. Посветени сме да ги штитиме правата на жените во рамките на шеријатското право. Тие ќе работат и учат рамо до рамо со нас и нема да има дискриминација. Тие ќе бидат многу активни во нашето општество, сето тоа во рамките на шеријатското право“, кажа Муџахид.

Тој вели дека не сакаат веќе да има војни во Авганистан и дека им простиле на сите кои се бореле против нив, сето тоа во интерес на мирот и стабилноста во земјата.

„Нема да има одмазди, никој нема да биде испрашуван и прогонуван. Гарантираме безбедност во целата земја, нема да има киднапирања и непријателства. Сакаме младите да останат во земјата, не сакаме никој да си замине“, рече Муџахид и додаде дека многу работи ќе бидат појасни откако ќе се формира влада.

Тој тврди дека талибанците еволуирале и дека сега поинаку ќе постапуваат.

„Ние бевме и сме муслиманска земја, но во поглед на искуството, зрелоста и визијата, се разбира дека сега има голема разлика во споредба пред 20 години. Авганистанското тло нема да се користи против други држави“, кажа Муџахид откако беше прашан за можното присуство на Ал Каеда во земјата.

loading...

Website https://gogoanime.be: Watch Haré+Guu Deluxe (Dub) gogoanime Episode 6 gogoanime tv kissanime

Website https://animedao.nl: Watch ID: INVADED (Dub) animedao Episode 13 animedao online

Website https://aniwatch.pro: Watch The Hidden Dungeon Only I Can Enter aniwatch Episode 12 anime stream

Website https://animeflix.nl: Watch Magi: The Kingdom of Magic (Dub) animeflix Episode 25 dragon ball super animeflix

Giveffect: https://www.giveffect.com/users/1022848-kissanime

Krachelart: http://krachelart.com/UserProfile/tabid/43/userId/1101562/Default.aspx