Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
Интервју со Рафајловски: Одлуката на РКЕ за цената на струјата нема да предизвика голем удар врз потрошувачите и ќе ја задржи социјалната стабилност
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
АД ЕСМ ПОНУДИ ЦЕНА ОД 48Е/МWh, ЦЕНИТЕ НА БЕРЗИТЕ ДОСТИГНУВААТ ДО 360Е/MWh
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
(АУДИО) Нефи Усеини пцуе новинарка која го прашува за „спорни“ тендери, ЗНМ го осуди испадот
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
Заменик министер Алиу: Мирното решавање на конфликтите е предуслов за развој на здрава средина
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
ПРИ СУДАР НА ВОЗ СО КАМИОН ВО МИСУРИ, САД, ЗАГИНАА ТРОЈЦА А РАНЕТИ СЕ 50 ПАТНИЦИ
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
(ВИДЕО) Посета на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски на кампот за обука во Лазарополе
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Почна обележувањето со ладна пластика на пешачките премини на сообраќајниците во Автокоманда
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ
Претседателот на Собранието Талат Џафери, оствари средба со европратениците, членови на Мешовитиот парламентарен комитет – Република Северна Македонија и ЕУ

ФАКТОР ДОЗНАВА – НОВА СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: Косовскиот ланец маркети Вива фреш за 50 милиони евра го купува штипски Кит-го

Косовската компанија Viva fresh store (Вива Фреш сторе) го купува штипскиот ланец маркети Кит-го, дознава Фактор. Според нашите информации договорот е веќе направен, а Вива фреш за сите маркети на Кит – го ќе искешира над 50 милиони евра. Иако трансакцијата е повеќе од извесна комплетното преземање ќе се реализира од јануари следната година. Првиот човек на Вива фреш сторе во Македонија Беким Бекири за Фактор ја потврди информацијата, но не сакаше да соопштува детали. Побара прашањата да ги испратиме на мејл, но не добивме одговор.

Инаку Viva Fresh Store е лидер ланец на маркети од Косово. Има 64 маркети во 21 град и работи со повеќе од 60 000 различни производи.Според податоците оттаму Вива фреш сторе има над 3.000 вработени и генерира годишни приходи од над 200 милиони долари. Во август 2019 година Вива фреш ја почна својата експанзија во Скопје. Во таа година компанијата купи и локална фабрика за месо од каде ги снабдува со свежо месо сите 64 продавници во Косово.

Инаку за годинава Вива фреш планираше експанзија и во Македонија и во Албанија.

Кит-го пак потекнува од Штип и постои 23 години. Низ тие години се изгради во препознатлив бренд во малопродажбата. На продажба, според нашите неофицијални информации се неколку десетици деловни единици на брендот, а Тера маркет и Супер Кит -го остануваат кај штипскиот сопственик. Кит-го оперира во 11 градови во државата.

Фактор веќе објави дека штипскиот гигант, компанијата на Кирил Гогов, лани оствари приход од продажба во износ од 65,2 милиони евра што е за 3 отсто повеќе од 2019 година. Добивката на друштвото изнесува 2 милиони евра што е за 18 отсто помалку од претходната година.

Како одработеа сите домашни ланци маркети лани прочитајте овде.

loading...

kéo tài xỉu go88 không đăng nhập được go88 lấy lại mật khẩu go88

sunwin renewable energy pvt ltd game sunwin bị sập sunwin ăn chơi