Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
Победниците на „Евровизија“ тргнуваат на турнеја низ Европа за да собираат пари за војската и добротворните организации во Украина
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
УНИВЕРЗИТЕТ АУЕ ФОН: Факултетот за правни и политички науки во рамките на својата годишна програма, организираше дебата за студентите на тема „Право на абортус“
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Делегација од Општина Куманово на покана на активистите од невладиниот сектор кои што работат на Ромските прашања на Балканот е во посета на Европскиот парламент во Брисел на настанот "The Most Roma Friendly Mayor"
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Мојановски: Сослужувањето со СПЦ значи дека МПЦ не е веќе расколничка
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
Матевски: Признавањето на МПЦ-ОА е благодарение на Преспанскиот договор и Бајден
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
МИЦКОВСКИ ГИ НАГРАДУВА РЕЖИМСКИТЕ ЕКСПЕРТУТКИ - Климовски – од говорник на ВМРО ДПМНЕ и противник на државните процеси до предлог за уставен судија
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Бомбите не му помогнаа на Рамковски oдново да ја отвори „Пајажина“ - Судот го одби поранешниот сопственик на телевизијата А1
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат
Софија ги пречекува моштите на светите браќа Кирил и Методиј кои ќе бидат донесени на изложба во Софија од Света Гора каде се чуваат

ФАКТОР: Минчо Јорданов влегува во производство на струја од биомаса! Партнери платија 737.000 евра за акции во „Вардар Градско“!

Во близина на „Вардар Градско“ во тек е изградба на постројки на централа за електрична енергија од биомаса. Вносен бизнис за кој има гарантирана цена за откуп на струја во период од најмалку 15 години по цена од 180 евра за мегаватчас. Достапни информации говорат дека сопственик на новата централа за проиводство на струја е токму земјоделскиот комбинат „Вардар“. Проектот е вреден 14 милиони евра

Земјоделскиот комбинат „Вардар“ од велешко Градско, доби нов косопственик. Партнер на Минчо Јорданов во акционерската структура на агро комбинатот „Вардар“ од Градско ќе му биде фирма „Грининг“. На Македонската берза за хартии од вредност е реализирана една трансакција во која се продадени 345.900 акции со право на глас во комбинатот. Вредноста на трансакцијата е 737.000 евра, а за секоја акција се платени 131 денар.

Според актуелната структура на сопственици во „Вардар Градско“ има 105 акционери. Од нив две се домашни фирми, една странска и 102 домашни физички лица. Доминантни акционери се домашното консалтинг друштво Вириди Инвест ДООЕЛ (сопственик на компанијата е Никола Деребанов) со 76 отсто од акциите и странската компанија Репро Оне ЛТД со 23,72 отсто од акциите. Едно домашно лице има 0,1 отсто од акциите и 102 домашни физички лица имаат 0,26 отсто од акциите.

Неофицијални информации говорат дека Репро Оне ЛТД – фирма што се поврзува со домашниот бизнисмен Минчо Јорданов е продавач на акциите во агро комбинатот. Идната недела во јавно достапната база на податоци на Централниот депозитар за хартии од вредност ќе има достапни податоци за промената во акционерската структура.

Овој земјоделски комбинат досега беше капитално поврзана компанија со винаријата „Стоби“ и со лозарскиот комбинат „Црвени брегови“ од Неготино.

Особено актуелен ЗК „Вардар“ од Градско беше по информацијата дека ќе гради нова гасна централа за производство на струја која како гориво ќе користи метан добиен од биомаса. Неофицијално дознаваме дека во близина на комбинатот во Градско во тек се градежни работи за новата постројка. Во објектите ќе се складира биомасата од која треба да се произведува погонското гориво што ќе ја загрева водата што ќе произведува електрична енергија. Според официјалната тарифа која е достапна на сајтот на Регулаторната комисија за енергетика повластените производители на струја кои користат биогас или биомаса за струја наплаќаат 180 евра за мегаватчас.

ИЗВОР ФАКТОР.МК

loading...

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime online Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

My Hero Academia Season 4 Episode 24

AniWatch Pokémon Journeys: The Series

free anime My Hero Academia Season 2

anime to watch AniWatch Demon Slayer: Entertainment District Arc

tải go88