Средба Николовски – Оздемир во Берлин: Обединети во изнаоѓање на нови можности за полесно надминување на кризата со храна
Средба Николовски – Оздемир во Берлин: Обединети во изнаоѓање на нови можности за полесно надминување на кризата со храна
НАМЕСТО ДА ГО ХЕЈТАМЕ ЗАТОА ШТО Е АЛБАНЕЦ, ТРЕБА ДА МУ ПОДИГНЕМЕ СПОМЕНИК НА ЕДИ РАМА, ЧОВЕКОТ ИМА НАПРАВЕНО ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ПОЛА ОД НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
НАМЕСТО ДА ГО ХЕЈТАМЕ ЗАТОА ШТО Е АЛБАНЕЦ, ТРЕБА ДА МУ ПОДИГНЕМЕ СПОМЕНИК НА ЕДИ РАМА, ЧОВЕКОТ ИМА НАПРАВЕНО ПОВЕЌЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ОД ПОЛА ОД НАШИТЕ ПОЛИТИЧАРИ
Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ
Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Што вклучува предлог-решението на бугарскиот парламент за кревање на ветото
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Бугарскиот парламент го одобри кревањето на ветото, се чека премиерот Петков да ја донесе владината одлука
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Битола се подготвува за Балкан Гала, ќе настапат бројни македонски и регионални музичари
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Трифонов ги опцу тие што гласаа „за“ францускиот предлог
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата
Петков со порака до Македонија: Сега е шансата, не треба да се испушти, апелирам и до Ковачевски и до Мицковски да направат исчекор, јас ја платив цената, ми падна владата

ФАЛА БОГУ, СЕПАК НЕМА ДА ИМА ВОЈНА: Украина потклекна на заканите од Русија, се откажува од членство во НАТО

Амбасадорот на Украина во Велика Британија, Вадим Пристаико, навести дека е можно Киев да се откаже од својата кандидатура за пристап во НАТО, за да се спречи голем конфликт со Русија.

-Можно е, знаете, особено бидејќи така ни се закануваат, уценувани за тоа и притиснати – вели Пристако, одговарајќи на прашањето дали е можно Украина да се повлече од амбициите за членство во НАТО.

Пристаико додаде дека Украина во моментов не е дел од ниту еден воен сојуз, за разлика од некои други земји што граничат со Русија, истакнувајќи дека Киев ќе мора сам да се соочи со последиците ако некоја криза како сегашнава прерасне во воен конфликт.

-Повторно ќе останеме незаштитени од никого, од ниеден пријател, бидејќи не сме член во алијанса, кога сите, сите наши соседи, веќе се во организацијата – рече дипломатот.

Во меѓувреме, Украина повика на состанок со Русија поради распоредувањето на руски војници до границата со Украина, а германскиот канцелар Олаф Шолц е во посета на Киев и Москва во обид да се смират тензиите, откако претходно во дипломатска офанзива кај НАТО сојузниците беше и британскиот премиер Борис Џонсон.

-Ако Русија е сериозна кога станува збор за безбедноста во областа на ОБСЕ, таа мора да ги исполни барањата за воена транспарентност со цел да ги деескалира тензиите и да ја подобри безбедноста за сите – порача украинскиот министер за надворешни работи Димитриј Кулеба.

loading...

app tài xỉu go88

SUNWIN - NHÀ CÁI UY TÍN ĐÔNG NGƯỜI CHƠI NHẤT 2022 sunwin apkpure kinh nghiệm chơi tài xỉu sunwin