(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
ПЕНДАРОВСКИ ВО ДАВОС ОСТВАРИ КРАТКИ СРЕДБИ СО ШПАНСКИОТ ПРЕМИЕР САНЧЕЗ И СО ПРЕМИЕРОТ НА КОСОВО КУРТИ
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
НОВО МАСОВНО ПУКАЊЕ ВО САД, 18 ГОДИШНИК УБИ 14 УЧЕНИЦИ И ПРОФЕСОР ВО СРЕДНО УЧИЛИШТЕ ВО ТЕКСАС, ПОЛИЦИЈАТА СМРТНО ГО ЗАСТРЕЛА
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата
ССМ најави масовни протести од утре: Не добиле средба со Владата

ФАРМАЦЕВТИТЕ СЕ ХЕРОИ НА МОДЕРНОТО ВРЕМЕ: Лекот „Paxlovid“ на Фајзер во првите три дена од заразата со Ковид-19 за 89 отсто го намалува ризикот од смрт и хоспитализација

Истражувањето на лекот на Фајзер против Ковид-19 потврди дека помага во спречување на сериозни болести, соопшти компанијата, пишува Индекс.хр.

Во соопштението на компанијата се наведува дека антивирусниот лек во лабораториски услови бил ефикасен и против сојот омикрон.

-Убедени сме дека, доколку се одобри, овој потенцијален третман може да биде важна алатка во борбата против пандемијата, изјави Алберт Бурла, извршен директор на Фајзер.

Фајзер соопшти дека лекот „Paxlovid“, доколку се дава во рок од три дена од почетокот на симптомите, го намалува ризикот од хоспитализација и смрт за 89 проценти. Доколку се даде во рок од пет дена, ризикот се намалува речиси за исто толку, за 88 проценти.

Резултатите, засновани на анализа на 2.246 невакцинирани доброволци со тешки симптоми, во голема мера се совпаѓаат со првичната анализа спроведена од Фајзер и објавена минатиот месец.

Фајзер тврди дека 0,7 отсто од пациентите кои примиле „Paxlovid“ биле хоспитализирани во рок од 28 дена од влегувањето во истражувањето, но дека ниту еден не починал. Спротивно на тоа, 6,5 проценти од пациентите кои примале плацебо биле хоспитализирани или умреле.

Фајзер, исто така, ги соопшти и прелиминарните податоци од посебното истражување во кое беа испитани луѓе со помал ризик. Овие волонтери биле вакцинирани лица со некој фактор на ризик за тешка болест, како и невакцинирани пациенти без фактор на ризик.

Меѓу оваа група од 662 волонтери, „Paxlovid“ го намалил ризикот од хоспитализација и смрт за 70 отсто, соопшти компанијата.

Во двете испитувања, повеќето учесници во студијата биле заразени со делта варијантата. Но, Фајзер денеска објави дека „Paxlovid“, исто така, во лабораториските експерименти покажал добри резултати против сојот омикрон. Лекот влијаел врз еден од клучните протеини во новиот вид исто толку ефикасно како и другите варијанти, соопшти компанијата Фајзер.

loading...

anime websites. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Attack on Titan Final Season Episode 15

anime heaven Death Note (Dub)

watch subbed anime AnimeHeaven JUJUTSU KAISEN (Dub)

watch anime dub Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

Attack on Titan Season 2 (Dub)