(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
(ВИДЕО) Македонски Телеком одбележува 25 години мобилна телефонија во Македонија
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
ЕВЕ ЗОШТО ЗАЕВ ЌЕ БИДЕ ПРЕМИЕР УШТЕ ДОЛГО ВРЕМЕ: ВЛАСТА (СДСМ - БЕСА - ЛДП - ДОМ - ДУИ) ОСВОИ 390 000 ГЛАСОВИ НАСПРОТИ ОПОЗИЦИЈАТА (ВМРО ДПМНЕ-ГРОМ - АА) КОЈА ОСВОИ 340 000 ГЛАСОВИ НА ОВИЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ!
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
КОЛКУ НЕКОИ НОВИНАРИ ПОВРШНО АНАЛИЗИРААТ - ИДИОТСКА КОЛУМНА НА УРЕДНИКОТ НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ ПОЛНА СО ТЕШКИ ГЛУПОСТИ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ОМРАЗАТА КОН ЗАЕВ МУ ГО ПОМРАЧИЛА УМОТ НА ГЕРО, МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ СО ГРОБОВИ, НЕ ЗНАЕ ДА СЕ ИЗРАДУВА НА УСПЕХОТ НА НЕГОВИТЕ ВМРО ДПМНЕ, ТУКУ ЦЕЛИОТ СО КЛЕТВИ МУ СЕ ЗАКАНУВА НА ЗАЕВ
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
ПРОФЕСОРОТ НАНО РУЖИН СТАНА ПРОФЕСОР НА УНИВЕРЗИТЕТОТ НА ОБЕДИНЕТИТЕ НАЦИИ ВО БЕЛГРАД
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СПОРЕДЕНО СО МИНАТИЕ ИЗБОРИ ВО 2017-ТА ГОДИНА, РЕЧИСИ 230 000 ГЛАСАЧИ ОСТАНАА ДОМА НА ОВИЕ ИЗБОРИ И РЕШИЈА ДА НЕ ГО ДАДАТ СВОЈОТ ГЛАС НИКОМУ
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
СЕ ОГЛАСИ ЗАЕВ: Граѓаните пратија порака и ние таа порака мораме да ја слушаме, да ја разбереме и да постапуваме по неа
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!
Кондовски кон битолчани: Вашата поддршка ми значи, одиме на голема победа!

ФАШИСТ И ОКУПАТОР ЛИ БЕШЕ ВНУКОТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ?

Искрено внимание ми предизвика кумановскиот градоначалник, почитуваниот Максим Димитриевски, со своите изјави во последниот период од време. Борбен, смел и одлучен, како и секогаш влезе во трката за уште еден мандат, но на многу лизгав и опасен терен, кој имам чувство дека не му е до толку познат.

Со целата моја добронамерност, искрено би му сугерирал кога ја користи онаа многу популарна фраза „плочите не ги тргаме”, да биде чесен кон вистината и да провери кои биле негови претходници, градоначалници-кметови на Куманово во тој период 1941-44, па сите ние да размислиме околу темата со фашизмот и окупаторите!

Во периодот 1941-44-та, градот Куманово има тројца градоначалници.
Кумановецот Теодос Џартов, правник по образование. Неговиот живот завршува во периодот од 7-14-ти јануари 1945 година, ликвидиран од новата власт како великобугарин. Јосиф Андонов, лекар по образование, по потекло од штипско семејство, чиј живот исто завршува во периодот од 7-14-ти јануари 1945 година во таканаречениот настан Крвавиот Божиќ, кој сѐ уште е табу тема во Македонија.
Третиот градоначалник на Куманово, навистина нема ништо со Куманово, искрено може да се размислува за „етикетирање” како окупатор.

Милан Гоцев е роден на 2 октомври 1906 година во Кукуш. Син е на Тина Делчева, сестра на Гоце Делчев. Неговата мајка го крстила на нејзиниот брат Милан Делчев, кој исто така е војвода на ВМОРО и загинува во 1903 година.

Милан Гоцев е правник по образование и доживеа длабока старост, почина во 2010 година на 104 години во Софија. Имав чест да поминам едно попладне и да испијам еден чај во неговиот дом на ул. Шандор Петьофи № 45 во 2008 година и иако беше на 102 години, беше неверојатно подвижен и со исклучително бистар и остар ум. Неговата харизма и дар слово искрено го пленија моето младешко срце, слушав со часови, читав и разгледував стотици документи, слики, книги од едно друго време. Никогаш нема да го заборавам тоа попладне и оној жар, кој остави трајни последици кои се отсликуваат и во моето денешно размислување. Нашата комуникација остана се до неговиот последен ден.

Дедо Милан остави богата архива, купишта документи, спомени, писма, фотографии, кои имав чест со сопствени очи да ги видам. Човекот кој се погрижи да ја зачува неговата архива во 2011 година, е мој близок пријател, кој после десетина години од тогаш, во овој момент е еден од највлијателните членови на бугарскиот Парламент, кое како факт е огромна „несреќа” за таквите како Максо и слични на него.

Петар Колев, лидер на Граѓанско Демократска Унија

loading...

https://animetv.cc 2 anime tv

Website https://animebee.to: Watch Megami Kouhosei (Dub) animebee Episode 12 anime to watch

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

Legend of the Galactic Heroes: Die Neue These (https://animefreak.ws/m/YaKx) Episode 12

Tripline: https://www.tripline.net/animefreakws

Forum cs-cart: https://forum.cs-cart.com/user/152703-gogoanimebe/