ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
ЗАЕВ НА ФЕЈСБУК: МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК И МАКЕДОНСКИОТ ИДЕНТИТЕТ СЕ ОСИГУРАНИ И ГАРАНТИРАНИ ВО ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА И СО ТОА ПРИЗНАЕНИ И ПРИФАТЕНИ ОД ЕУ. Тоа е прво и апсолутно најважно
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
РАМА: Прифатетет го предлогот, зашто нема да има друг предлог. Не ви треба да останете пред вратата на ЕУ уште 17 години
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Чисто е - одредницата за македонскиот јазик во преговарачката рамка е без дообјаснувања, напиша Гир на Твитер
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
Ковачевски утре ќе се сретне со Села
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
ГРАД СКОПЈЕ: Бројни интервенции извршени од страна на екипите на јавните претпријатија по невремето кое го зафати Скопје
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
МВР НЕ СЕ ОТКАЖУВА ОД НАМЕРАТА ДА ВОВЕДЕ РЕД НА ПАТИШТАТА: Во еден ден казнети 247 возачи
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ЕФТОВ: ПРОТЕСТИТЕ СЕ БИТКА ЗА РАНЕТИТЕ ВО БЕЛАТА ПАЛАТА, ОЧАЕН ОБИД НА МИЦКОВСКИ ДА ГИ СПАСИ ДРУГАРИТЕ И ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА
АПАСИЕВ СЕ ЗАКАНУВА: ОД УТРЕ ПОЧНУВАМЕ СО НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ, ЗА ПОЧЕТОК ЌЕ ФРЛАМЕ ЈАЈЦА А КАМЕЊА КОН ВЛАДАТА

ФЕИТ доби донацијата на опрема од SIEMENS и СисКон

Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ја опреми Лабораторијата за релејна заштита со дигитално најсовремена опрема, донација на SIEMENS Австрија и локалниот партнер и дистрибутер СисКон. За правилно и успешно користење на донацијата, австрискиот производител обезбеди и обука за професорите кои понатаму ќе работат со студентите да се запознаат со најновата технологија, а се отвораат можности и за фирми кои имаат потреба, преку ФЕИТ да добијат соодветна обука за користење на овој тип на опрема во своето работење. Деканот на ФЕИТ проф. д-р Димитар Ташковски напомна дека успешното опремување на Лабораторијата е резултат на шестмесечен процес, во чија реализација значајна поддршка добиле и од СисКон.

„Донацијата овозможува унапредување на условите и квалитетот на студии на нашиот факултет, бидејќи идните инженери од тука ќе излезат подготвени да се вклучат во процеси во реални ситуации. Задоволни сме што успеавме со заедничката донација на SIEMENS и СисКон да креираме можност и за идните студенти да се запознаат со примената на опремата од најновата технологија од оваа област и тоа знаење понатаму да го применат на новите работни позиции“, вели деканот на ФЕИТ проф. д-р Димитар Ташковски.
Владимир Дилевски, менаџер на компанијата СисКон објаснува дека при обуката на наставниот кадар за користење на опремата, дефинирани се и лабораториски вежби со цел да се следи програмата на факултетот.

„Донацијата на SIEMENS Австрија и СисКон, како локална компанија од Скопје, се состои од опрема за нумеричка релејна заштита. Односно, донирани се два типа на релеи од најновата генерација со пропратна опрема за комуникација, софтверски пакет неопходен за работа со опремата и направена е обука на наставен кадар од ФЕИТ од страна на SIEMENS Виена. Опремата е веќе поставена во Лабораторијата и монтирана е во индустриски ормари од производителот Rittal со пропратни елементи од производителот SIEMENS и PHOENIX CONTACT, која е донација од СисКон. Намената на опремата е да се обезбедат практични лабораториски вежби за студентите “, вели Владимир Дилевски, менаџер на СисКон.

Проф. д-р Антон Чаушевски, раководител на Лабораторијата за релејна заштита е еден од професорите кои се обучени за користење на опремата за понатамошна работа со студентите.
„Ова е дигитална заштита од најновата генерација со најсовремена технологија што овозможува идните инженери да се запознаат со софистицирана технологија, каква ги очекува понатаму и на идните работни места. Со опремата ќе овозможиме практични вежби за студентите, но ќе се отвори можност за соработка со стопанството кога на компаниите им е потребна обука за овој тип на опрема, особено со индустриски и енергетски компании кои имаат опрема на SIEMENS во своите капацитети. Особена благодарност до менаџерскиот тим на СисКон и SIEMENS, како и на колегата Сашо Мартиновски, поранешен студент на Факултетот, а сега дел од SIEMENS Виена, кој ја одржа обуката за наставниот кадар“, рече Проф. д-р Антон Чаушевски.

Лабораторијата за релејна заштита, која е формирана во осумдесеттите години од минатиот век со цел во неа да се изведува настава, е акредитирана согласно стандардот ISO / IEC 17020 за вршење на дејност во делот на мерење на релејна заштита за сите индустриски и енергетски постројки.

loading...

https://tai.go88.is/

Nhà cái SunWin - Link tải Sun win cho Android, Ios, máy tính 2022 sunwin healthcare pvt ltd sunwin group