СПАСОВСКИ: Благодарност за укажаното братољубие од српскиот Патријарх Порфириј, кога браќата се сакаат, се радуваат и Небото и Земјата
СПАСОВСКИ: Благодарност за укажаното братољубие од српскиот Патријарх Порфириј, кога браќата се сакаат, се радуваат и Небото и Земјата
ДОДЕКА КРИПТОВАЛУТИТЕ БЕЛЕЖАТ ВРТОГЛАВ ПАД НА БЕРЗИТЕ, ШЕФИЦА НА ММФ ЛАГАРД ГИ ДОТЕПА: КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ БЕЗВРЕДНИ, МОРА ДА НАЈДЕМЕ НАЧИНИ ДА ГИ ЗАШТИТИМЕ НЕУКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ОД ВАКВИ ИЗМАМИ ВО КОИ ГИ ГУБАТ СВОИТЕ ЗАШТЕДИ
ДОДЕКА КРИПТОВАЛУТИТЕ БЕЛЕЖАТ ВРТОГЛАВ ПАД НА БЕРЗИТЕ, ШЕФИЦА НА ММФ ЛАГАРД ГИ ДОТЕПА: КРИПТОВАЛУТИТЕ СЕ БЕЗВРЕДНИ, МОРА ДА НАЈДЕМЕ НАЧИНИ ДА ГИ ЗАШТИТИМЕ НЕУКИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ОД ВАКВИ ИЗМАМИ ВО КОИ ГИ ГУБАТ СВОИТЕ ЗАШТЕДИ
Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите православни верници по повод автокефалноста на МПЦ, политиките на добрососедство се од голема важност за целиот регион
Бектеши: Честитки до поглаварот на МПЦ-ОА и сите православни верници по повод автокефалноста на МПЦ, политиките на добрососедство се од голема важност за целиот регион
БЕСИМИ: РЕБАЛАНС КАКО ОДГОВОР НА КРИЗАТА И ЗАЧУВУВАЊЕ НА РАСТОТ
БЕСИМИ: РЕБАЛАНС КАКО ОДГОВОР НА КРИЗАТА И ЗАЧУВУВАЊЕ НА РАСТОТ
(ВИДЕО) ОСВЕН ШТО СЕ ИЗБРУКА МОРАЛНО ПРЕД СВЕТОТ, РУСИЈА СЕ ПОСРАМИ И ВОЕНО, УКРАИНА ГИ ПОКАЖА СИТЕ СЛАБОСТИ НА РУСКАТА ВОЕНА МАШИНА
(ВИДЕО) ОСВЕН ШТО СЕ ИЗБРУКА МОРАЛНО ПРЕД СВЕТОТ, РУСИЈА СЕ ПОСРАМИ И ВОЕНО, УКРАИНА ГИ ПОКАЖА СИТЕ СЛАБОСТИ НА РУСКАТА ВОЕНА МАШИНА
(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ПЕНДАРОВСКИ И МИЦКОВСКИ СО ЧЕСТИТКИ ЗА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ: ОВА Е ГОЛЕМ ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАШИОТ НАРОД И ДРЖАВА
(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ, ПЕНДАРОВСКИ И МИЦКОВСКИ СО ЧЕСТИТКИ ЗА АВТОКЕФАЛНОСТА НА МПЦ: ОВА Е ГОЛЕМ ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА НАШИОТ НАРОД И ДРЖАВА
(ВИДЕО) Запленети над 1100 метри мрежа и околу 100 килограми риба во Преспанското езеро
(ВИДЕО) Запленети над 1100 метри мрежа и околу 100 килограми риба во Преспанското езеро
Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа
Ковачевски - Драги: Проширувањето на ЕУ е клучно за просперитет на регионот и на Европа

ФИЛИПЧЕ: Голем прогрес е постигнат во областа на солидни трансплантации, овие две години направивме 6 трансплантации на срце, 5 на коскено ткиво, 16 трансплантации на бубрег, над 200 на матични клетки…

Денеска и утре во Скопје, во организација на здружението на Хематологија, националниот координатор за трансплантација, здружението за Имуногенетика во нашата држава, се одржува регионално-интернационална работилница за трансплантација на солидни органи и ткива, и коскена срцевина.

👉Голем прогрес е постигнат во областа на солидни трансплантации, особено со воведувањето на трансплантација на срце во мај, 2020 година, со вкупно шест успешни трансплантации на срце до денешен ден.
👉Во април, 2020 беше изведена првата трансплантација на коскено ткиво од дарител кадавер, а потоа беа изведени уште 4 трансплантации на коскено ткиво.
👉И покрај актуелната пандемија со Ковид-19, спроведени беа 16 бубрежни трансплантации, од кои 4 во 2020, а 12 во 2021 година.
👉Спроведувањето на трансплантација на хематопоетски клетки од несроден дарител беше изведена за првпат во нашата земја во ноември 2018 година и беше успешно воведена како тераписка метода на Клиниката за хематологија.
👉Во јануари 2019 година, Клиниката за хематологија во соработка со Клиниката за детски болести ја воведоа програмата за спроведување на сродни и несродни трансплантации за деца над 3 години.
👉Во последните 4 години, реализирани се 200 трансплантации на периферни матични клетки на Клиниката за Хематологија во Скопје. Од нив 40 се несродни интервенции за кои претходно пациентите беа упатувани на лекување во странство.
👉Клиниката за хематологија е регионален центар за лекување на најтешки малигни хематолошки заболувања.

Покрај многуте предизвици со кои се соочивме од почетокот на пандемијата со Ковид 19, на пацинетите им овозможиме адекватна и софистицирана здравствена нега.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

animefreaktv AnimeFreak My Hero Academia Season 5 (Dub)

animefreaks official website Kuro Gal ni Natta kara Shinyuu to shitemita.

anime freak site Horimiya

AnimeFreak My Hero Academia Season 5

free anime Attack on Titan Season 2 (Dub)