ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
ЗЛАТКО МАРИН: Се радувам што населбата Лисиче, конечно, по 60 години ќе добие сосема нова и современа училишна зграда
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
СУДОТ МУ ЗАПЛЕНИ МИЛИОНИ ЕВРА НА ГРУЈО - Да му се конфискуваат плацевите на Водно, два стана, градежно земјиште во Центар и две градежни парцели во Крушево, бара обвинителството
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
(ВИДЕО) КРАЛОТ НА ЛАЖНИТЕ ВЕСТИ, МОМИРОВСКИ ОД АЛФА МУ ИЗМИСЛИ СКАНДАЛ НА МАРИЧИЌ ВО ТУРЦИЈА, ОД ПРАВДА ДЕМАНТИРААТ - ЧИСТА БЕСРАМНА ЛАГА!
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
МАФИЈАТА ПРЕД КОЛАПС: Обвинителството поднесе обвинение за „Плацовите на Водно“, бара и нов притвор за Камчев
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
Од 69-тата седница на Владата: Се формира комитет за продлабочување на соработката меѓу Северна Македонија и Грција
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ НА МЕДИЦИНСКИТЕ СЕСТРИ: ДОСЕГА ТРИ ПАТИ ГИ ЗГОЛЕМИВМЕ ПЛАТИТЕ НА МЕДИЦИНСКИОТ КАДАР!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
БЕКТЕШИ: СИТЕ ФИРМИ КОИ ЌЕ ГО ЗГОЛЕМАТ БРОЈОТ НА ВРАБОТЕНИ ОВАА ГОДИНА МАКАР ЗА 1 ВРАБОТЕН НЕМА ДА ИМААТ ОБВРСКА ДА ГИ ВРАЌААТ ПАРИТЕ КОИ ИМ ГИ ДАВАМЕ КАКО СУБВЕНЦИЈА!
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА
ВЛАДА: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА ЌЕ СЕ ЛЕГАЛИЗИРААТ ДИВОГРАДБИ ВО НАЦИОНАЛНИ ПАРКОВИ И ЗАШТИТЕНИ ПОДРАЧЈА

Филипче: Испратен е стручен надзор во „Систина“ по информацијата дека неколку деца имале тешки компликации откако прележале Ковид-19

Откако од приватната болница „Систина“ информираа дека кај неколку деца, кои биле заразени со корона вирусот, подоцна се појавиле посериозни здравствени проблеми, министерот за здравство Венко Филипче истакна дека испратен е стручен надзор во приватната болница.

-Испратен е стручен надзор од Универзитетската клиника за детски болести во Одделот за педијатрија во приватната болница „Аџибадем Систина“ да разговараат и разменат искуства, истакна Филипче.

Директорката на Клиниката, д-р Аспазија Софијанова рече дека треба да се проверат информациите од приватните институции дека децата кои прележале ковид-19 имаат тешка клиничка слика.

-Ја проследивме таа информација. Ние имаме успешно излечено детенце кое беше на средина на циклус од лечење на леукемија и поради самата имунокомпромитичирачка состојба помина ковид-19, беше пратено дома и ќе продолжи лекувањето. Имавме уште две дечиња кои немаа така тешка клиничка слика како што беше напишано вчера. Тоа е објавено од приватни институции и тоа сметам дека ќе треба да се ревидира, да се испита реалната состојба. Цело време ги следиме светските студии, а Универзитетската клиника за детски болести е последното ниво каде доаѓаат вистински така комплицирани случаи на постковид реакции кај децата. Она што ние го видовме не оди со таква клиничка слика како што беше објаснето и верувам дека сепак треба да се провери бидејќи паниката кај родителите е оправдана кога ќе прочитате таква информација, но реалноста ќе ја кажеме откако ќе направиме утврдување на фактичката состојба, рече д-р Софијанова, по примопредавањето на донацијата од 35 илјади евра од „Макстил“ за реновирање и опремување на Одделот за предвремено родени бебиња.

На оваа тема се поризнесе уште еден доктор:

Повеќеоргански инфламаторен синдром е регистриран кај осум деца во земјава откако почна ковид кризата. Првиот случај бил во мај. Синдромот се јавува кај деца кои биле позитивни или биле во контакт со лице позитивно на ковид-19 и се појавува како реакција на вирусот и зафаќа поголем дел од органите. Ова го соопшти вечерва д-р Душко Фидановски во Дневникот на Сител.

Тој објаснува дека новата состојба се јавува кај децата две недели до еден месец, откако го прележале ковод-19 или пак имале контакт со заболен.

– Се работи за болест кој зафаќа два или повеќе системи најчесто кожни, но може да бидат зафатени и внатрешните органи како срцевиот мускул. Може да ги зафати и бубрезите црниот дроб пореметување на хемостазата како појавување на тромб. Клиничката слика е тешка. Првиот случај беше во средината на јули до сега имаме седум дечиња Последните дечиња беа дојдени за краток временски период. Ниту еден не е ПЦР позитивен тест. Кај 4 од нив имаше позитивна епидемиолошка анкета и имаа антитела, што значи дека биле во контакт со лице кое имало ковид – вели Фидановски.

Тој вели дека нема специфична терапија за лекување тука има поголема палета на лекови кои помагаат во овие случаи.

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека е испратен стручен надзор во приватната болница во која се забележала оваа појава кај децата.

loading...

AnimeDao animedao seven deadly sins: Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 1

GoGoAnime gogoanime site: Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 11