СЕ РУШАТ СТАРИ ОБЈЕКТИ НА ТИКВЕШ ВО КАВАДАРЦИ ЗА ПРАВЕЊЕ НА НОВА УЛИЦА СПОРЕД НОВИОТ ДУП
СЕ РУШАТ СТАРИ ОБЈЕКТИ НА ТИКВЕШ ВО КАВАДАРЦИ ЗА ПРАВЕЊЕ НА НОВА УЛИЦА СПОРЕД НОВИОТ ДУП
КОВАЧЕВСКИ: МОРА ДА ГО ПОЧИТУВАМЕ УСТАВОТ НА БУГАРИЈА КОЈ НЕ ДОЗВОЛУВА МАЛЦИНСТВА, НО ДОЗВОЛУВА СЕКОЈ ЛИЧНО ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ КАКО МАКЕДОНЕЦ АКО САКА
КОВАЧЕВСКИ: МОРА ДА ГО ПОЧИТУВАМЕ УСТАВОТ НА БУГАРИЈА КОЈ НЕ ДОЗВОЛУВА МАЛЦИНСТВА, НО ДОЗВОЛУВА СЕКОЈ ЛИЧНО ДА СЕ ОПРЕДЕЛИ КАКО МАКЕДОНЕЦ АКО САКА
КОВАЧЕВСКИ: ЈАС СУМ НА СТРАНАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН МОРА ДА ИМА
КОВАЧЕВСКИ: ЈАС СУМ НА СТРАНАТА НА РАБОТНИЦИТЕ, НЕДЕЛА НЕРАБОТЕН ДЕН МОРА ДА ИМА
КОВАЧЕВСКИ: МНОГУ МЕ НЕРВИРААТ СООПШТЕНИЈАТА НА ВМРО ДПМНЕ, ТИЕ ЛУЃЕ НИШТО НЕ РАЗБИРААТ И ИЧ НЕ САКААТ ДА ПОМОГНАТ, САМО ГЛЕДААТ СЕИР И ЛУПААТ ГЛУПОСТИ
КОВАЧЕВСКИ: МНОГУ МЕ НЕРВИРААТ СООПШТЕНИЈАТА НА ВМРО ДПМНЕ, ТИЕ ЛУЃЕ НИШТО НЕ РАЗБИРААТ И ИЧ НЕ САКААТ ДА ПОМОГНАТ, САМО ГЛЕДААТ СЕИР И ЛУПААТ ГЛУПОСТИ
БОМБА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: ЌЕ ГИ ПОКАЧИМЕ ПЕНЗИИТЕ ОВИЕ ДЕНОВИ, БЕЗ ДА НАПРАВИМЕ ДУПКА ВО ПЕНЗИСКИОТ ФОНД
БОМБА НА ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: ЌЕ ГИ ПОКАЧИМЕ ПЕНЗИИТЕ ОВИЕ ДЕНОВИ, БЕЗ ДА НАПРАВИМЕ ДУПКА ВО ПЕНЗИСКИОТ ФОНД
ВЕЧЕРВА ДЕВОЈКА ПРЕГАЗЕНА НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН КАЈ СИТИ МОЛ, ПОЧИНАЛА НА ЛИЦЕ МЕСТО
ВЕЧЕРВА ДЕВОЈКА ПРЕГАЗЕНА НА ПЕШАЧКИ ПРЕМИН КАЈ СИТИ МОЛ, ПОЧИНАЛА НА ЛИЦЕ МЕСТО
ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: БАРАЊАТА НА МАЛИТЕ ПАРТИИ СЕ ВГРАДЕНИ ВО ПРОГРАМАТА НА ВЛАДАТА, СДСМ ЈА ПОДРЖУВА ИДЕЈАТА ЗА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА
ПРЕМИЕРОТ КОВАЧЕВСКИ: БАРАЊАТА НА МАЛИТЕ ПАРТИИ СЕ ВГРАДЕНИ ВО ПРОГРАМАТА НА ВЛАДАТА, СДСМ ЈА ПОДРЖУВА ИДЕЈАТА ЗА ЕДНА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА
ИТАЛИЈАНСКИ ЕКСПЕРТИ ГИ ОБУЧУВААТ ИДНИТЕ ПРИМАТЕЛИ НА ИТНИ ПОВИЦИ НА БРОЈОТ 112
ИТАЛИЈАНСКИ ЕКСПЕРТИ ГИ ОБУЧУВААТ ИДНИТЕ ПРИМАТЕЛИ НА ИТНИ ПОВИЦИ НА БРОЈОТ 112

ФИЛИПЧЕ: Клиниката за хематологија ќе добие уште еден кат, каде единствено во регионот ќе се врши несродна трансплантација на коскена срцевина

Почитувани,

Министерот за здравство доц.д-р Венко Филипче, амбасадорката на САД н.е. Кејт Мери Брнз, и директорката на Клиниката за хематологија, д-р Ирина Пановска Ставридис денеска на Клиниката за хематологија го најавија проектот за изградба на нов кат над постојаната Клиника, што ќе се реализира со финансика поддршка од 800 илјади долари од Европската команда на Армијата на Соединетите Американски Држави.
Амбасадорката Брнз во своето обраќање истакна дека со реализацијата на новиот проект, ќе се отвори нов оддел за трансплантација со можност за третман на пациенти со хемотерапија. Дополнително на медицинскиот персонал ќе му се овозможат уште подобри услови за работа и за поголема грижа на пациентите.

– Северна Македонија стана дел од НАТО, санавме сојузници, доби покана од ЕУ за започнување на пристапниот процес, а се случи и пандемијата на Ковид-19. Тоа што не се смени во сите овие години е заложбата на САД да работи со Северна Македонија за подобрување на здравствениот систем. Среќна сум што таа соработка се развива. Ќе продлжима да работиме заедно не само во справување со пандемијата туку и во зајакнување на здравствениот систем, науката, технологијата во интерс на сите граѓани, изјави амбасадорката Брнз.

Министерот Филипче, заблагодарувајќи се на амбасадорката Брнз,за несебичната помош која во име на амбасадата на САД, ја пружаше уште од почетокот на пандемијата, истакна дека овој проект што ќе се реализира на Клиниката за хематологија е уште еден доказ дека пријателите и партнерите треба да се тука и да се најдат кога е најмногу потребно.

– Овој проект за надградување на инфракструктурата на Клиниката за хематологија за нашите пациенти значи многу. Таа нова метода на несродна трансплантација на коскена срцевина, започна да се прави на Клиниката за хематологија пред 2 години, благодарение на овој тим, на овие лекари предводени од директорката, менаџерите на клиниката. Претходно пациентите за трансплантација се праќаа во странство. Со овој проект благодарение на амбасадата на САД, до оваа метода ќе имаат пристап многу поголем број на пациенти и секако методата ќе може да се нуди како услуга и во околните земји, бидејќи таквиот тип на трансплантација не се прави никаде во нашиот поблизок регион – рече минситерот Филипче.

Директорката на Клиниката за хематологија, д-р Пановска, рече дека со оваа донација меѓу другото ќе се зголемат просторните капацитети на Клиника.

-Кога пред 3 години бев назначена за директор на оваа Клиника имав визија да направиме современа, експертска, клиника којашто ќе работи по светски стандарди. Токму со оваа донација се заокружува процесот на реновирање на нашата клиника што заедно со веќе воведените нови и современи методи за лекување прави нашата клиника да прерасне во регионален центар за лекување на пациентите со малигни хематолошки заболувања. Досега нашата клиника имаше капацитет да спроведува 50-60 трансплантации годишно и притоа пациентите од регонот коишто бараа здравствена помош кај нас, многу често не можевме да ги прифатиме бидејќи немавме просторни услови. Сега, со новоизградениот оддел ние прераснуваме во регионален центар и директна корист од оваа донација ќе имаат сигурно околу 100тина Македонски здравствени корисници на годишно ниво и 20 пациенти од регионот. Во услови кога светот се соочува со најтешката здравствена криза на современиот свет, единствена заштита на пациентите со малигни хематолошки заболувања претставува адекватната дијагностика и современиот и на време пружен третман – рече д-р Пановска.

Со оваа инвестиција целосно ќе се заокружи процесот на обнова на просторните услови во рамки на Клиниката започнат во 2017 година.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime streaming AnimeFreak Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

AnimeFreak Naruto: Shippuden

AnimeFreak That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Part 2 Episode 11

watch subbed anime Your Lie in April

AnimeFreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba (Dub)