АЛО ДАНЕЛА, СКОПЈЕ НЕ Е РАСАДНИК ПА ДА ГО ЗАПОСТАВИШ И УНИШТИШ ДОДЕКА ГО МУЗЕШ!
АЛО ДАНЕЛА, СКОПЈЕ НЕ Е РАСАДНИК ПА ДА ГО ЗАПОСТАВИШ И УНИШТИШ ДОДЕКА ГО МУЗЕШ!
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Паркинг за велосипеди до секоја нова градба во Општина Центар
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
Герасимовски: Лицата со оштетен слух добиваат бесплатно паркирање на сите паркинзи на ПОЦ
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
ЗАСЛУЖЕНО, БУЧКОВСКИ ИМА ГОЛЕМО МЕЃУНАРОДНО ИСКУСТВО И РЕЈТИНГ - Владата му го продолжи мандатот на Владо Бучковски
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Заев- Таравари лаже. јавно да се извини или на суд
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Со толеранција против насилство: Кампања против сите форми на омраза и насилство на Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Агенцијата за млади и спорт
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
Претседателскиот центар за политичко образование го идентификува популизмот како една од најголемите закани за демократското политичко уредување
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e
ПОСТОЈАН РАЗВОЈ: ЗГОЛЕМЕН ОПСЕГ ЗА OPEL CORSA-e и MOKKA-e

Филипче: Модуларната болница во Прилеп ќе биде во системот на целокупната прераспределба и ќе пружи соодветна болничка заштита на сите пациенти

Почитувани,

Здравствениот систем е под огромен притисок како што не бил никогаш, не само кај нас насекаде во светот се соочуваме со пикот на досега најсилниот бран и тоа е нешто што буквално се случува во сите околни земји во цела Средна Европа, па и во останатите земји на северната полутопка, порача министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска за време на посетата на модуларната болница во Прилеп. Министерот истакна дека сите ковид центри во државата се во постојана координација, здравствениот систем секојдневно се менаџира, за пацинетите да ја добијат потребната здравствена услуга.

– Благодарение на брзата прераспределба, на брзата реорганизација на системот на ротација, здравствените работници добро го амортизираа и овој удар. Ниту еден пациент не е оставен без соодветна болничка заштита, за што можам да им се заблагодарам за пожртвуваната и посветена работа. Тоа значи во секоја болница, па и тука во Прилеп се прави планирање на дневна основа, но и среднорочно во смисла на тоа кои одделенија ќе бидат преадаптирани доколку е потребно и доколку дополнително се зголемува бројот на пациентите – изјави Филипче.

Модуларната болница во Прилеп е еден од 19 -те објекти, кои се поставија во рекордно кратко време. За помалку од 3 месеци се направија во 16 општини, на 10.000 квадрати, направени се повеќе од 600 боолнички кревети со кои сега располага нашиот здравствен систем.

-Оваа болница е целосно опремена со централен довод на кислород и има услови за лекување на сите пацинети кои се заболени од ковид. Таа ќе биде во системот на целокупната прераспределба, пренамена на креветите во болницата, се со цел да се пружи соодветна болничка заштита на сите пациенти. Во болницата во Прилеп изминатите 2,5 години навистина многу инвестиравме примени се над 100 вработени лекари, медицински сестри без кои тешко овој удар да можеше да се амортизира и да се даде соодветна здравствена услуга. Беше направен нов ургентен центар со што се смени пристапот во давањето на стручниот дел на лекарската услуга кај итните пациенти и оваа година тоа го заокружуваме со тоа што Прилеп за првпат добива апарат за магнетна резонанца што ќе служи за соодветна дијагностика односно пациентите понатаму нема да мора да патуваат во другите градови или во Скопје за оваа услуга. Уште еднаш честитки на менаџерскиот тим, на сите вработени, за се тоа што прават досега. Верувам дека сега околу пикот и оваа недела сега следната се критичните неделни, ние сме во целосна координација и во рамките на територијата на цела држава во координација со директорите при распределба на пациентите согласно тежината на клиничката слика се прави во целосна координација – изјави Филипче.

Министерот упати апел до граѓаните да продолжат да ги почитуваат мерките, посочувајќи дека сега исе клучително ризична ситуација. Согласно зголемувањето на достапноста на вакцините, повика граѓаните помасовнод а се пријавуваат за вакцинација, бидејќи тоа е еден од главните инструменти во борбата против пандемијата.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

https://animeheaven.pro anime stream

Coyote Ragtime Show Episode 12

AnimeKisa: Neon Genesis Evangelion: Death & Rebirth (Dub) anime episode Full online free at https://animekisa.in watch anime online

AnimeBee: Kaiji: Ultimate Survivor anime episode 26 online free at https://animebee.to dubbed anime

Hashatit: https://www.hashatit.com/123152

Vingle: https://www.vingle.net/animeflixnl