СДСМ: Ги повикуваме сите граѓани, сите заедници, сите партии и секој заинтересиран за подобра македонска иднина, сите да се вклучат во споделување на повикот за попишувачи објавен од Државниот завод за статистика
СДСМ: Ги повикуваме сите граѓани, сите заедници, сите партии и секој заинтересиран за подобра македонска иднина, сите да се вклучат во споделување на повикот за попишувачи објавен од Државниот завод за статистика
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
Костадинов: Правдата е тука, пропадна мисијата на Мицкоски поради која Груевски и Мијалков го поставија во ВМРО ДПМНЕ
СПАСОВСКИ: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај
СПАСОВСКИ: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
Османи: На враќање од Париз, застанав во Софија и се сретнав со Захариева
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
БРАВО - ГРАД СКОПЈЕ ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИ БУЛЕВАРОТ БОРИС ТРАЈКОВСКИ ДО ДРАЧЕВО
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО ЗА ВЛАДАТА, ОВА Е ПАТРИОТИЗАМ НА ДЕЛО НЕ САМО НА ЗБОРОВИ - Бочварски -Реџепи: Годинава завршува изгдабата на магистралниот гасовод во Скопје
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
(ВИДЕО) БРАВО - ВУЧИЌ СИ ГО ОДРЖА ЗБОРОТ, ИСПАДНА НАЈГОЛЕМ ЛИДЕР НА БАЛКАНОТ, ВЕНКО САМ СИ ЈА ЗЕДЕ КУТИЈАТА СО ВАКЦИНИ, ШТО СИ Е СИГУРНО, СИГУРНО СИ Е!
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата
Градоначалникот Петре Шилегов, министерката за образование и наука, Мила Царовска и швајцарската амбасадорка Сибил Сутер денеска одржаа консултативна средба со раководствата на скопските средни стручни училишта и со претставници на бизнис заедницата

Филипче на состанок со директори на здравствени домови: За ризичните групи вакцинацијата против Ковид-19 е приоритет и високо препорачана

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска имаше состанок со директорите на Зравствените домови од цела држава, каде се дискутираше за вакцинацијата против Ковид-19. На директорите им беше посочено дека почетокот на вакцинацијата нема да значи веднаш намалување на ризикот од Ковид-19, ниту, пак, веднаш ќе се почувствува намалување на притисокот врз Здравствените домови.

Ризичните групи, рече Филипче, ќе бидат приоритетно вакцинарани и за нив вакцинацијата е високо препорачана, но не задолжителна.

Вакцинацијата за Ковид-19 ќе биде бесплатна за сите граѓани, а лична одлука на секој граѓанин е дали ќе се вакцинара.

„За вакцинација на граѓаните ќе се користат постоечките вакцинални пунктови во здравствените домови низ државата, болници и други здравствени капацитети, бидејќи таа инфраструктура е добро поставена и функционира. Секој Здравствен дом, ќе треба да достави извештај по направен увид во човечки капацитети со кои располага како и задолжителна проверка на техничките капацитети и нивната функционалност. Исто така секој Здравствен дом ќе мора да назначи одговорно лице за координација и организација на Ковид 19 вакцинацијата“, рече Филипче.

Претседателката на Комитетот за имунизација, Александра Грозданова, рече дека Здравствените домови ќе добијат прашалник каде ќе треба детално да го наведат бројот на кадарот за вакцинација, нивната обученост бројот на вакцинални пунктови, во колку смени работат во работни денови и викенди, како и колку од персоналот учествувал во обуки за одржување на „студен синџир“.

Грозданова пред директорите образложи повеќе клучни сегменти за процесот на вакцинација, чување и дистрибуција на вакцината, начинот на апликација на вакцината, процесот на вакцинирање, како ќе се закажува вакцинација преку системот Мој термин. Секој ЗД ќе изготвува записник од извршено примопредавање на вакцината, а преку системот Мој термин ќе се следи процесот на вакцинација.

„Се поставува посебен модул на Ковид-19 вакцина, идентичен како оној кој сега се користи за други вакцини. За нашите колеги во вакциналните пунктови ќе биде стандардна постапка за давање вакцина, сепак бидејќи е нова вакцина ќе се организиара едукативен тренинг“, рече Грозданова.

loading...

Sleepy Princess in the Demon Castle (https://gogoanime.be/m/1OAp) Episode 12 at website https://gogoanime.be seven deadly sins gogoanime

By the Grace of the Gods (Dub) Episode 12 at website https://animeflix.nl animeflix kamisama kiss