ЗА ОВОЈ НАРОД САМО ТОА Е ЛЕКОТ - ФИЛИПЧЕ: РАЗМИСЛУВАМЕ ДА ВОВЕДЕМЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД 19
ЗА ОВОЈ НАРОД САМО ТОА Е ЛЕКОТ - ФИЛИПЧЕ: РАЗМИСЛУВАМЕ ДА ВОВЕДЕМЕ ЗАДОЛЖИТЕЛНА ВАКЦИНАЦИЈА ПРОТИВ КОВИД 19
ЕВЕ КОЈ ТЕПАШЕ ПОЛИЦАЈЦИ ВЧЕРА ВО ТЕТОВО
ЕВЕ КОЈ ТЕПАШЕ ПОЛИЦАЈЦИ ВЧЕРА ВО ТЕТОВО
(ВИДЕО) ПРИКАЗНАТА ЗА ТОА КАКО СЕ СОЗДАДЕ ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ ТВ СЕРИИ НА СИТЕ ВРЕМИЊА
(ВИДЕО) ПРИКАЗНАТА ЗА ТОА КАКО СЕ СОЗДАДЕ ЕДНА ОД НАЈДОБРИТЕ ТВ СЕРИИ НА СИТЕ ВРЕМИЊА
ЕВЕ ЗОШТО БОРЧЕ ПАК ЌЕ ПОБЕДИ ВО ГАЗИ БАБА ВО ПРВ КРУГ - ЗА 4 ГОДИНИ ИЗГРАДИ ПОВЕЌЕ ВОДОВОД, КАНАЛИЗАЦИЈА, УЛИЦИ, ШКОЛИ, ГРАДИНКИ, ПАРКОВИ, СПОРТСКИ ТЕРЕНИ КОЛКУ НЕ Е ИЗГРАДЕНО ВО ОПШТИНАТА ОД 1945-ТА ПА НАВАМУ!
ЕВЕ ЗОШТО БОРЧЕ ПАК ЌЕ ПОБЕДИ ВО ГАЗИ БАБА ВО ПРВ КРУГ - ЗА 4 ГОДИНИ ИЗГРАДИ ПОВЕЌЕ ВОДОВОД, КАНАЛИЗАЦИЈА, УЛИЦИ, ШКОЛИ, ГРАДИНКИ, ПАРКОВИ, СПОРТСКИ ТЕРЕНИ КОЛКУ НЕ Е ИЗГРАДЕНО ВО ОПШТИНАТА ОД 1945-ТА ПА НАВАМУ!
БЕСПЛАТНО КИНО НА ОТВОРЕНО ВО ГАЗИ БАБА
БЕСПЛАТНО КИНО НА ОТВОРЕНО ВО ГАЗИ БАБА
Заев: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение за двојна победа
Заев: Со Бугарија ќе продолжиме да бараме европско решение за двојна победа
РЕМЕТ НА ГОДИНАТА - Маричиќ: Добро е што имаме попишувачи и од Левица
РЕМЕТ НА ГОДИНАТА - Маричиќ: Добро е што имаме попишувачи и од Левица
СЕЛА И ТАРАВАРИ СЕ ПРЕТЕРАА: Двајца приведени демонстранти, четворица повредени полицајци на протестот во Тетово
СЕЛА И ТАРАВАРИ СЕ ПРЕТЕРАА: Двајца приведени демонстранти, четворица повредени полицајци на протестот во Тетово

ФИЛИПЧЕ НЕ СЕ ПРЕДАВА – Новиот крак од Струмичката болница се пренаменува во регионален Ковид центар

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, денеска беше во работна посета на Клиничката болница во Штип и Општата болница во Струмица, каде заедно со директорите и вработените разговараа за предизвиците кои произлегуваат од зголемениот наплив на пациенти заболени од ковид-19.

Во изјава за медиумите, министерот Филипче од Струмица потенцираше дека болниците се преполнуваат. Во Скопје постепено се пополнува и модуларното одделение, а се прават припреми за болницата во Козле и дополнителни капацитети за Градската општа болница „8 Септември“. Во однос на штипската болница, во целосна координација и комуникација за префрлување на пациенти во болницата во Кочани.

„Во Струмица разговаравме за тоа како да се надополни кадарот, пред се во делот на колегите од интерната медицина, физички сместени пациентите и во одделението за инфективни болести, но и тука во самата зграда. И денеска разговаравме за постепено да се припреми новото крило коешто е целото опремено, снабдено со болнички кревети, со централен довод на кислород. За неколку денови може да биде ставено во функција. Таму има капацитет од 100тина кревети, но кадарот треба да се распредели соодветно за да барем еден дел од пациентите бидат лекувани таму. Притисокот е навистина голем. Искрено се надевам дека мерките кои ги препорачавме, ќе придонесат да се намали трансмисијата на вирусот. Гледаме што се случува во целиот регион, во цела Европа, се преполнуваат болничките капацитети, тоа што сите сакаме да избегнеме“, истакна министерот Филипче и додаде дека на состанокот на министри за здравство од регионот во рамки на Берлинскиот процес кој се одржа пред два дена се разговарало за да се избегнат целосните ограничувања.

Тој потенцираше дека мерките коишто се сега на сила имаат за цел да лимитираат некаква форма на полициски час, понатаму лимитирање на бројот на контакти, носење на маски, избегнување на групирањето – сето тоа што може да значи намалување на трансмисија на вирусот.

На новинарско прашање, директорот на струмичката болница д-р Наке Гогов потенцираше дека првиот спрат од новиот крак на болницата поради потребата и итноста се пренаменува како ковид центар.
Во новиот крак во установата, условите ќе бидат подобри и ќе бидат сместени пациентите на кои им е потребно лекување, а персоналот ќе ни биде потребен и ќе се ротира персонал од другите специјалности.

loading...

Website https://wcostream.cc: Watch Ghost in the Shell: Stand Alone Complex 2nd GIG - Individual Eleven - Tachikomatic Days wcostream Episode Full watch cartoons online wcostream

Website https://animetv.cc: Watch Rozen Maiden: Zurückspulen animetv Episode 13 3 animetv to

AnimeFLV - Ver Anime, Ver Anime Online Sub Español en HD

AnimeBee: Infini-T Force Movie: Gatchaman - Saraba Tomo yo (Dub) anime episode Full online free at https://animebee.to english dubbed anime

Gogoanimelol yolasite: https://gogoanimelol.yolasite.com/

Kissanimemx-95 webselfsite: https://kissanimemx-95.webselfsite.net/