ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ОЈО нареди вештачење на примероци од крв и урина на возачот што синоќа ја усмрти 24-годишната девојка кај „Сити мол“
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ВИСОКО-ТЕХНОЛОШКИ ПОГОН НА СИТЕ 4 ТРКАЛА КАЈ OPEL GRANDLAND HYBRID4, OPEL INSIGNIA И OPEL INSIGNIA GSI
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА
ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НЕУСПЕШЕН ОБИД НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА ПОЛИТИЧКА ДИСКРЕДИТАЦИЈА
Малите партии му порачаа на Мицкоски дека не ја менуваат страната
Малите партии му порачаа на Мицкоски дека не ја менуваат страната
БРАВО - Улиците и тротоарите во Општина Центар беспрекорно исчистени
БРАВО - Улиците и тротоарите во Општина Центар беспрекорно исчистени
Успешната приказна продолжува: Сашо Тасевски со нов мандат за директор на полицијата
Успешната приказна продолжува: Сашо Тасевски со нов мандат за директор на полицијата
Ципрас: Шест авиони „рафал“ ќе летаат над С Македонија
Ципрас: Шест авиони „рафал“ ќе летаат над С Македонија
ЕКО ФАНАТИЦИТЕ ЈА ЧИНАТ СРБИЈА 2,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Српската влада ја прекина соработката со Рио Тинто по масовните протести низ цела Србија
ЕКО ФАНАТИЦИТЕ ЈА ЧИНАТ СРБИЈА 2,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Српската влада ја прекина соработката со Рио Тинто по масовните протести низ цела Србија

Филипче: Опаѓа бројот на новозаразени, нема пречки за почеток на школската година

Кризните штабови во Струга и Кичево побараа наставата да се одложи или да се одржува онлајн, но ваквото барање не е прифатено. Школската година започнува според планот.

Сите анализи укажуваат дека училишната година треба да почне со физичко присуство. Бројот на новозаразени со Ковид – 19 на дневно ниво стагнира, со што учебната година може да почне на 1 септември, со почитување на протоколите, порача министерот за здравство, Венко Филипче. Тој информираше дека денеска бројот на новозаразени е под 900 лица.

Според министерот, протоколите за учениците се изработени и има можност децата со хронични болести онлајн да следат настава, со што ќе се заштити ранливата категорија граѓани од зараза со корон вирус. Единствениот начин да им се помогне на децата е да се вакцинираат возрасните, за да се заштитат родителите и постарите лица, укажува Филипче. Доколку се појави позитивен случај во училиште, епидемиолозите ќе проценат дали паралелката ќе треба да се префрли на онлајн настава или наставата да се изведува комбинирано.

Тестирање на децата, кое е препорачано од СЗО и УНИЦЕФ, засега нема да има. Но, ако има индикација за тоа, ќе се направи рапид тестирање на учениците.

Во меѓувреме, Кризните штабови во Струга и Кичево побараа наставата да се одложи или да се одржува онлајн поради опасноста од ширењето на Ковид-19. Комисијата за заразни болести ги разгледала барањата за одложување на учебната година, но заклучила дека нема потреба од тоа. По оваа одлука, во Струга и во Кичево, може да започне наставата во училиштатa.

Министерката за образование и наука Мила Царовска вчера истакна дека нема дискусии за менување на моделот на наставата за кој одлучува Комисијата за заразни болести. Исклучок е направен по однос на барањето на локалниот Координативен штаб на Тетово за преминување на онлајн настава за првите две недели од учебната година во тамошните средни училишта поради епидемиолошката состојба.

Од Mинистерството за здравство апелираат за масовна вакцинација, особено на родителите чии деца ќе тргнат на училиште и во градинка, како би се заштитиле семејствата. Воедно се посочува дека во случај на влошување на епидемиолошката состојба, МОН по проценка на Комисијата за заразни болести, за реализација на наставата има две резервни сценарија со кои ќе се заштити и зачува здравјето на учениците и наставниот кадар како приоритет, притоа одржувајќи го континуитетот на образованиот процес

loading...

anime streaming. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime freaks tv Naruto (Dub)

animefreaktv DON'T TOY WITH ME, MISS NAGATORO

That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 11

anime sites The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

My Hero Academia (Dub) Episode 7