Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Пред неколку дена градоначалникот на Крушево, Томе Христоски го потпиша договорот за нов проект од областа на туризмот вреден над 700 илјади евра ❗️
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Во текот на денешниот ден, во противпожарниoт тренинг центар на Kouzon Corporation, група на наставници имаа обука од противпожарната заштита
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
Долгот од над 14.000 евра за лекувањето на Есма уште стои – Симеон вели ќе го плати ако Реџепови се откажат од наследството
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
ОПШТИНА СТРУМИЦА ЌЕ ДАДЕ 1000е ЗА СТАРТ АП БИЗНИСИ НА МЛАДИ СТРУМИЧАНИ
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
Пендаровски вели дека нема веќе „5+1“ со Бугарија, туку пет комисии
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СПАСОВСКИ: Приоритет на МВР за 2022 година е набавка на возила исклучиво за оперативно работење на полицијата
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
СТАРИОТ ПРОЛУПАЛ - МИЛЧИН: Лошо е што имаме Албанец за министер за надворешни, ако се постигне договор со Бугарија, ќе има војна во земјава меѓу Македонците и Албанците?!?!
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“
Џафери на средба со Петков: „Членството на Северна Македонија во ЕУ ќе биде во интерес на регионот“

Филипче: Зголемен притисокот врз болниците, пациентите од КБ Тетово ќе се праќаат во Скопје

Почитувани,

Насекаде во регионот па и кај нас во изминатиот период се случува зголемување на новодијагностицираните пациенти, а врз основа на застапеноста на новиот делта сој од Ковид 19 вирусот. Ова укажува на тоа дека сме на почеток на еден нов бран, кажа министерот Филипче во денешната изјава за медиуми. Забележано е зголемување на притисокот врз болниците во државата, но не насекаде исто. Во Тетово има најголем број на приеми во инфективното одделение, како и во модуларната болница – тука се хоспитализирани околу 45 пациенти во изминатите неколку денови, од кои според направените епидемиолошки анкети повеќе од пола присуствувале на прослави и на забави. Освен во Тетово, бројот на новодијагностицирани пациенти се многу високи и во Скопје и во Гостивар, а од вчера и во уште неколку градови во државата – Куманово, Кичево, Кавадарци, Струмица, меѓутоа во овие градови нема притисок во болниците и во амбулантските прегледи и во хоспитализација на тие коишто треба да се примат на болничко лекување.

-Денеска направивме договор, систем за прием на пациенти коишто треба да се лекуваат болнички од болницата во Тетово ќе се праќаат тука во Скопје за што ќе се отвори вториот спрат на инфективната клиника за што се направи координација на кадарот, тука во Скопје. – кажа министерот Филипче.

Од вкупниот број на примени пациенти во болница околу 150 кои е значајно зголемен во изминатите неколку дена, под 10% се пациенти коишто се целосно вакцинирани и тоа се пациенти коишто се во добра здравствена состојба и истите не се критични. Делта сојот е сој којшто е очигледно доминантен, не само кај нас туку насекаде во регионот и во Европа и за кој е познато и е научно потврдено дека за 60-70% за разлика од алфа сојот, претходниот британски сој побрзо се шири и е детектирана поголема количина на вирусот, таканаречен вирусен лоуд во слузокожата од брисевите на пациентите. Дали таа поголема количина на вирус ќе даде и потешка клиничка слика, односно дали пациентите коишто ќе заболат од делта вирус ќе имаат потешка форма на ковид сеуште не е истражено и за тоа допрва ги чекаме клиничките студии.

Со почит,
Одделение за односи со јавност
Министерство за здравство

loading...

https://gogoanime1.be/. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 13

anime sites Your Lie in April

GoGoAnime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 6

dubbed anime Tokyo Ghoul

Attack on Titan Season 3 Part 2