Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Највисокото раководство на СДСМ вечерва ќе го разгледува францускиот предлог, Богоев пред седницата на раководството на СДСМ: Сега е клучно ВМРО-ДПМНЕ да се вразуми и да се обединиме како држава
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
Ковачевски: Нашите забелешки дека историските прашања и протоколот не може да бидат дел од преговарачката рамка се содржани во новиот предлог
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) ЕФТОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ИЗБРЗАМЕ И ДА ГО ОДБИЕМЕ ФРАНЦУСКИОТ ПРЕДЛОГ, ТОА ЌЕ БИДЕ КАРДИНАЛНА ИСТОРИСКА ГРЕШКА
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
(ВИДЕО) Денеска општина Кавадарци им ги доделени решенијата на 16 невработени лица се ангажирани за извршување на општо корисна работа
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Денеска во својот кабинет градоначалникот Митко Јанчев оствари средба со претседателот на Занаетчиската комора на Македонија, Агрон Фазлији
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Модифицираниот француски предлог од утре на увид пред јавноста
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
Ковачевски: Имаме план и стратегија која очигледно дава резултати
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв
БРАВО: Бесплатен паркинг на затворените паркиралишта на ЈП „Градски паркинг“ Скопје при дарување крв

Филиповски: Усјанскиот канал ќе прерасне во зелена, рекреативна зона

„Заедно со градот Скопје предвидуваме конечно затворање на Усјанскиот канал. Сите знаеме дека тука со години несовесно се одложува отпад, а акциите за чистење реално не претставуваат трајно решение. Покрај затворањето, просторот целосно ќе се преуреди и ќе прерасне во нова рекреативна зона“, изјави Александар Филиповски, кандидат за градоначалник на СДСМ и коалицијата во општина Аеродром, на вечерашната маалска средба со граѓаните на Лисиче, во близина на Усјанскиот канал, заедно со градоначалникот на градот Скопје, Петре Шилегов.
Граѓаните изразија поддршка за овој проект, затоа што конечно ќе се стави крај на непријатната миризба во овој дел од општината. Јавниот простор ќе добие нов лик и ќе се стави во функција на сите граѓани.
На маалската средба Филиповски ги истакна и другите проекти кои се предвидени во програмата на СДСМ за Лисиче.
Еден од главните проекти е реконструкцијата на градинката „Пчелка“, со што конечно ќе се подобрат условите за згрижување на најмладите.
– Предвидуваме обнова и на партерниот дел околу трговскиот центар. Таму ќе има и нови жардиниери, со околно зеленило. И овој јавен простор ќе биде побезбеден за движење на сите граѓани, но и ќе се подобрат условите за работа на малите локални бизниси. Исто така, ќе го уредиме и просторот зад паркот „Бановина“, кој сега претставува дива депонија, истакна Александар Филиповски.
Градоначалникот Петре Шилегов се осврна на клучните проекти кои се реализирани во Аеродром во изминатите четири години. Целосно е реконструиран булеварот „АСНОМ“, а направени се и неколку маалски паркови, нови дрвореди и нови вело – патеки. Исто така, во моментов завршува и изведбата на мостот од Аеродром до Саем, кој претставува сериозно инфраструктурно решение за овој дел од градот.

loading...

kinh nghiệm chơi tài xỉu go88 Go 88 | Cổng Game Đổi Thưởng Go88 Online Hàng Đầu GO88 - Thiên đường Game Bài Hoàng Gia lớn nhất Việt Nam

sunwin đánh bài sunwin international game bài sunwin truc tuyen