Вашиот дом заслужува модерна тераса, катче за вистинско уживање
Вашиот дом заслужува модерна тераса, катче за вистинско уживање
ПРИМЕР ЗА ДОБАР МЕНАЏЕР НА ЈАВНА ИНСТИТУЦИЈА: ВАСКО КИЧЕВСКИ ЗАМИНУВА ОД МЕНАЏЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА НА ПАРКИНЗИ ЦЕНТАР, ЗАД СЕБЕ ОСТАВА СИЛНА ИНСТИТУЦИЈА
ПРИМЕР ЗА ДОБАР МЕНАЏЕР НА ЈАВНА ИНСТИТУЦИЈА: ВАСКО КИЧЕВСКИ ЗАМИНУВА ОД МЕНАЏЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА НА ПАРКИНЗИ ЦЕНТАР, ЗАД СЕБЕ ОСТАВА СИЛНА ИНСТИТУЦИЈА
Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Османи: Силно ја поддржуваме аспирацијата на Шведска и Финска за членство во НАТО
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
Маричиќ: Преку ИПА проекти за управување со органски отпад ги реализираме целите на Залениот договор
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
КАСАМИ МУ ДАДЕ КОРПА НА МИЦКОВСКИ: СЕГА НЕ Е ВРЕМЕ ЗА ИЗБОРИ!
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
(Фото) Езерцата во Градски парк неисчистени со месеци, Арсовска ги претвори во извор на зараза
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
СДСМ инвестира во здравството, после 50 години нов оддел и апарат за магнетна резонанца во Прилеп
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ
ВМРО ДПМНЕ СЕ ФАЛИ ДЕКА ВОДАТ НА АНКЕТИ, СДСМ ВЕЛИ ДЕКА ТОА СЕ НАРАЧАНИ АНКЕТИ СО ВЕШТАЧКИ БРОЈКИ

Финансиска полиција го земала цело досие за стечајот на „Трансмет“

На барање на Финансиска полиција, на 17 март предметот е испратен во наведената институција, велат за Фокус од надлежниот граѓански суд.
од Фокус 30.03.2022 11:20

Досието за стечајната постапката на градежната компанија „Трансмет“ на Сеад Кочан што ја води скопскиот граѓански суд го земала Финансиската полиција, информираа за Фокус од судот.

„На барање на Финансиска полиција на ден 17.03.2022 година предметот е испратен во наведената институција. Така што во моментот предметот физички не се наоѓа во судот“, велат од таму.

Од Финансиската полиција на чело со директорот Арафат Муареми ни потврдија дека целокупното досие за стечајот на „Трансмет“ им било доставено во оригинал на нивно барање.

–Ние побаравме документи верни на оригиналот за постапка што ја водиме – ни одговорија од управата, посочувајќи дека се разгледуваат и аспекти текот на стечајната постапка.

Инаку, за оваа компанија подолг период се води стечајна постапка, а нејзиниот сопственик Кочан ја одлежува скоро петгодишната затворска казна изречена во предметот на СЈО под назив „Труст“, поради наместен тендер од АД ЕСМ (поранешен ЕЛЕМ) за ископ на јаглен во рудниците на РЕК Битола вреден 17 милиони евра.

Пред неколку дена, Фокус објави дека Државното правобранителство бара Јавното обвинителство кривично да го гони Кочан, бидејќи како гаранција за да се брани од слобода во судскиот процес предложил недвижен имот кој претходно бил опфатен со решение за привремена мерка – забрана за отуѓување и располагање со ставање на хипотека.

Станува збор за имот кој првично бил во сопственост на субјектот опфатен со привремената мерка – „Трансмет“, меѓутоа преминал во сопственост на друга компанија на Кочан, односно на „ТВ Нова“, непосредно пред судот да го прифати второто барање на обвинителството за замрзнување на имотот (првото барање било одбиено откако обвинителството не го дополнило предлогот).

„Основаното сомнение за преземените противправни дејства од страна на Сеад Кочан се занова и на околности што како одговорно лице, односно управител во „Трансмет“ учествувал и го потпишал договорот за купропродажба на истиот имот“, стои во дописот на ДП до ЈО, во кој се бара Кочан да биде гонет за злоупотреба на службена положба и овластување.

Се уште чекаме официјален одговор од ЈО како било одговорено во однос на ова барање на ДП, но неофицијално дознаваме дека во текот на вчерашниот ден била прибирана документација од одредени институции.

loading...

anime stream. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

anime to watch My Hero Academia Season 4

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable

stream anime online Attack on Titan (Dub)

One Piece Episode 1004

anime sites Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

tải go88