Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
Ковачевски ја почна посетата на Италија, се сретна со сенаторот Фасино: Прашањето на почеток на преговорите со Северна Македонија е неопходен одговор за безбедноста на Европа
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
(ВИДЕО) ЕРОЛ РИЗАОВ: ГРУЕВСКИ Е ПРВ ПОЛИТИЧАР КОЈ ПОЧНА ДА МИ СЕ ЈАВУВА НА ТЕЛЕФОН ЗА ОБЈАВЕНИ ТЕКСТОВИ И ДА СЕ БУНИ И ДА ПРАВИ ПРИТИСОК
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
ГРАД СКОПЈЕ: Успешно спроведена пролетната акцијата во Ѓорче Петров - уредени зелените површини на улиците и булеварите
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
(ВИДЕО) ПАРТАЛ СЕ НАПРАВИЈА: ВЕРБАЛНА ТЕПАЧКА НА ЈУТУБ МЕЃУ ПАЛЧО И КОТЕВСКИ ОД БОЈКОТИРАМ
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Вистиномер: Не е вистина дека сладолед, кафе и кока-кола во Охрид чинат 500 денари
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
Шпанија со закон планира боледување за жените со силни менструални болки
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
РСБСП со апел до матурантите: Прославите нека поминат без сообраќајни инциденти
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”
БРЗАТА ИНТЕРВЕНЦИЈА НА ПОЖАРНИКАРИТЕ СПРЕЧИЛА КАТАСТРОФА: Седумдесетина луѓе повредени во вчерашниот пожар во хотелот „Буши”

Францускиот министер за надворешни работи: Досегашниот тек на настаните меѓу Бугарија и С Македонија изгледа добро

Се надевам дека започнатата иницијатива ќе најде конкретен израз за да можеме да свикаме меѓувладина конференција под наше претседателство или, најдоцна, под чешкото претседателство, изјави Жан-Ив Ле Дријан на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент Денешната средба меѓу премиерите на Бугарија и Северна Македонија Кирил Петков и Димитар Ковачевски во Софија предизвика реакција кај шефот на француската дипломатија Жан Ив Ле Дријан, чија земја претседава од ЕУ од 1 јануари оваа година.

„Колку што знам, работите почнуваат да се смируваат малку по малку. Посетата на новиот бугарски премиер на Скопје помогна за деблокирање, изјавите се во вистинска насока. Се надевам дека започнатата иницијатива ќе најде конкретен израз за да можеме да свикаме меѓувладина конференција под наше претседателство или, најдоцна, под чешкото претседателство. Но, досегашниот тек на настаните изгледа добро“,

изјавил министерот за надворешни работи на Франција Жан-Ив Ле Дријан на Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент пренесе БГНЕС.
Според Еуроњуз, „се обновуваат надежите за поблиски врски со двете нови влади“.

„Медиумите го пенесуваа пречекот на Ковачевски од страна на Петков со официјална церемонија во понеделникот на плоштадот „Александар Невски“. Двајцата шефови на влади положија венци на Споменикот на непознатиот војник и на споменикот на Светите браќа Кирил и Методиј. За само една недела, ова е втор значаен настан за подобрување на односите меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Премиерите се согласија да ги засилат напорите за подобрување на врските за време на посетата на Петков на Скопје на 18-ти јануари“, објави Еуроњуз.

„Средба меѓу Бугарија и Северна Македонија за зајакнување на врските и намалување на тензиите“, е насловот на написот во „Дејли Мејл“.

„Владите на Бугарија и Северна Македонија ја потврдија својата решеност во Софија да ги решат споровите со продолжување на дијалогот, ставајќи ги добрососедските односи во центарот на нивните напори“, пишува „Дејли мејл“, пренесе БГНЕС.

loading...

anime streaming. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

JUJUTSU KAISEN

My Hero Academia Season 2 Episode 18

GoGoAnime JUJUTSU KAISEN (Dub)

GoGoAnime Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 149

GoGoAnime Death Note (Dub) Episode 28