БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
БРАВО - Османи приреди коктел за дијаспората и им порача дека својот мандат ќе го посвети на создавање услови за секој кој има желба да може да се врати во државата
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
СДСМ ПРИЛЕП - Денеска се навршуваат 64 години од смртта на првиот претседател на Президиумот на АСНОМ, Методија Андонов – Ченто
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
БРАВО - СПАСОВСКИ ГО СОТРЕ ПОДЗЕМЈЕТО: ЗА ЕДНА ГОДИНА УАПСЕНИ БЛИЗУ 500 КРИМИНАЛЦИ БАРАНИ СО ПОТЕРНИЦА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Заев: Во првиот круг ќе одиме секој сам, а после ќе се поддржиме со ДУИ, БЕСА и со ДПА
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
Вицепремиерот Битиќи и директорот Тунџев го промовираа новиот Национален Геопортал – Со само еден клик граѓаните и стопанството може да пристапат до огромен број на просторни податоци
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
(ВИДЕО) Заев и Бочварски на патот Пробиштип-Крупиште: Изградбата и рехабилитацијата на патиштата е приоритет заради поврзување на регионите и за побрз економски развој
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
Почитувани, ве известуваме дека Комерцијална банка АД Скопје од вторник, 27.07.2021 година, ќе започне со исплата на пензиите за месец јули
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК
(ВИДЕО) СКОПЈЕ ЈА ДОБИ И ВТОРАТА ТАРТАН ПАТЕКА ВО ГРАДСКИОТ ПАРК

ФРЧКО НАЦИОНАЛЕ: ВРЕМЕ Е ДА БАРАМЕ ДРУГИ ПАТЕКИ И ДРУГИ АРАНЖМАНИ НА ПАТОТ КОН БРИСЕЛ!

Македонија ако остане блокирана во пристапните преговори на подолг рок мора да најде алтернативи (не вон ЕУ туку кон ЕУ), што подразбира дека треба да се бори во договор со некои земји од ЕУ кон нас наклонети, за статус во меѓувреме кој ке нè приближи до де-факто членство со најмногу можни финансиски придобивки за нас од тој процес . Нешто од ‚‚грижата на совест‚‚ (иако такво нешто непостои во меѓународната пoлитика) може да проработи кон нас за добивање на таква позиција (чекајки го Годо или одмрзнувањето на пристапните преговори).
Критиката на таквата политика оди по логика дека ако ние покажеме волја и ориентација кон нешто помалку од полноправно членство, ќе им дадеме аргументи на противниците на проширувањето да ‚‚не откачат ‚‚ конечно (и тоа само нас за иронијата да биде поголема).

Но, од нешто мора да се живее во меѓувреме. Блокадата од Бугарија не ја прифакаме и стоиме во ред за (бла, бла добра воља преговори и сл.) полноправно членство, но во меѓувреме треба да се обидеме да ја превртиме ситуацијата во своја корист и да искористиме што може повеќе од финасиските придобивки бидувајќи ‚‚жртва на ЕУ‚‚ и нивните процедури и нормално и жртви на бруталноста на Бугарија . Тоа е возможна и остварлива цел за способна политика и дипломатија .

Во еден момент, ако блокадата стане трајна треба да ја ослободиме Албанија од колатерална жртва на нашот спор со Бугарија (иако тоа не зависи од нас сепак џентменски треба да го понудиме тоа) и мораме нашата судбина да ја изборуваме сами понатака (се случува колатералните жртви да почнат да ‚‚нè мраза ‚‚ нас и нашите проблеми од кои и они страдаат без причина).

Во политичката но и економска зона треба да се ориентираме уште повеќе кон присуството на Американците во Македонија. Не само преку НАТО туку и директно на сите можни начини. Треба да го операционализираме стратешкото партнерство на сите можни начини и со сета креативна енергија .

Конечно треба да им испратиме насмевка на Бугарите како кон лошите љубовници зависни од нивните мајки , кои во приватниот живот полека но сигурно стануваат социопати.

Љубомир Д. Фрчкоски

loading...

Website https://aniwatch.pro: Watch Utakoi aniwatch Episode 13 aniwatch.me

Website https://animedao.nl: Watch Bakuman. 2nd Season Special animedao Episode Full assassination classroom animedao

AnimeBee: Combining Squadron Mechander Robo anime episode 2 online free at https://animebee.to watch anime free

Dashburst: https://dashburst.com/kissanimemx

Hubpages: https://hubpages.com/@animeflixnl

Provenexpert: https://www.provenexpert.com/animeflixnl/?mode=preview