ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
ДРАМА ВО ПРИЛЕП: Сакал да прегази полицајци со комбе, тие пукале во гумите, граѓаните се извадиле од памет!
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Тренчевска: Преку кампањата „Подај рака и промени живот – стани згрижувач!“, ја подигаме свеста на значењето на згрижувачките семејства
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Медиумски реформи – три чекори напред, два чекора назад
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
Едвард Џозеф: Софија може да ги поткопа темелите на македонската држава
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
КАЕВСКИ: Срамно, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ширеа лаги и ги рушеа државните позиции со Бугарија
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
Град Скопје ќе доделува годишни стипендии од 24.000 денари за спортисти-средношколци
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра
ЛИТАР ГОРИВО ВО ЕУ НАБЛИЖУВА КОН ТРИ ЕВРА: Најскап бензин возат Финците, но и во Грција е скоро 2 и пол евра

ГАЛЕНИКА ЈА ЗГОЛЕМИ ПРОДАЖБАТА ВО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ЗА 34 ОТСТО

Белград, 7. септември 2021 година – Во текот на првите седум месеци годинава, Галеника постигна значително проширување на своето портфолио на производи, раст во Србија и на регионалните пазари Северна Македонија, Босна и Херцеговина и Црна Гора, и при тоа имплементираше и дополнителна модернизација на работењето. Галеника во Северна Македонија во периодот од јануари до јуни годинава во споредба со истиот период минатата година постигна раст на продажбата од 34 проценти.

Галеника покажува постојан раст во сите сегменти на својата дејност и во периодот од јануари до јули, споредено со истиот период од минатата година, достигна 16% зголемување на производството. Од почетокот на годината, компанијата регистрираше дури 12 нови производи во Србија, додека 11 досега се пуштени во продажба. Галеника бележи раст на продажбата во регионот и до крајот на јули 2021 година, на пазарите во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна Македонија се пуштени пет производи. Се планира во продажба до крајот на годината да бидат пуштени уште девет. На пазарот на ЕУ, Галеника регистрираше еден производ и се планира регистрација на уште 20 производи. Институтот за истражување и развој на Галеника, во стратешко партнерство со својата сестринска компанија од Бразил – ЕМС, работи на трансфер на технологија на пет производи од поновата генерација генерички лекови.

Во периодот јануари – јули 2021 година, Галеника оствари зголемување на продажбата за 13 проценти во споредба со истиот период минатата година, што дополнително ја зајакна компанијата на стабилната втора позиција во однос на учеството на фармацевтскиот пазар во Србија. Извозот во земјите од регионот (Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија) се зголеми за дури 51 процент, додека продажбата на меѓународните пазари надвор од регионот (Европа, Блискиот Исток, Африка) е повеќе од двојно зголемена.

“Галеника е компанија која гледа кон иднината и нашите иновативни процеси се важен успех. Продолжуваме да планираме и прилагодуваме, да правиме тимски напори и да го правиме она што го правиме најдобро, додека остануваме посветени на луѓето и верни на здравјето. Ние сме стратешки фокусирани на иновациите во компанијата и на портфолиото производи во корист на потрошувачите. Како модерна и стабилна компанија со одличен тим и иновативен начин на размислување, Галеника ќе стане уште поголема, со силно регионално присуство“, рече Рикардо Виан Маркес, генерален директор на Галеника.

Галеника успешно ги следи поставените таргети за 2021 година и на пазарот во Северна Македонија.

„Останува заложбата да ги донесеме вредностите на Галеника кои го збогатуваат искуството, согласно потребите на нашите потрошувачи на македонскиот пазар. Компанијата во последните неколку години е исклучително динамична и внесува промени кои на македонскиот пазар резултираат со раст“, вели Даниел Јаневски, генерален директор на Галеника Северна Македонија.

Во јуни оваа година, Галеника стана добитник на престижната награда SAP Quality Award за регионот на Централна и Источна Европа, за проектот за иновативна деловна трансформација преку имплементација на најсовремениот систем за управување со бизниси – SAP S / 4HANA Cloud. Дополнително, во областа на дигитализација на деловните процеси, како прва фармацевтска компанија во Србија, Галеника започна со воведување напреден кориснички интерфејс Fiori UX, што овозможува полесна и побрза работа со зголемена ефикасност, продуктивност и мобилност на корисниците според пристапот „работа во секое време и од каде било“.

***
Фармацевтската компанија „Галеника“ е основана во 1945 година. По приватизацијата во ноември 2017 година, стана дел од NC Групацијата (www.gruponc.net.br), која ја вклучува EMS-најголемата фармацевтска компанија во Бразил и една од најголемите фармацевтски компании во цела Латинска Америка. Стратегијата на Групацијата е развој на Галеника како модерна и флексибилна компанија, насочена кон истражување и развој, која постојано работи на подобрување на своите производи за подобрување на здравјето и квалитетот на животот, на задоволство на корисниците.

loading...

ảnh ăn go88 game bài go88 cskh go88

https://sunwin.fan/