Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
Противпожарните единици во Кавадарци и Неготино добија нова опрема преку проект за меѓуопштинска соработка кој се реализира со поддршка на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) и Бирото за регионален развој
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
АУЕ-ФОН на свечена церемонија ги додели дипломите на студентите од прв и втор циклус на студии
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
Маричиќ за Тв 21: Владата прави се за ублажување на последиците од кризата, следува ребаланс и сериозни заштеди во Буџетот
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
АУДИ А6 СМРТНО ПРЕГАЗИ ПЕШАК ВО ЃОРЧЕ ПЕТРОВ
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
ГРАД СКОПЈЕ: Продолжува чистењето на кејот на реката Вардар
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
Министерот Шаќири учествува на Светскиот образовен форум во Лондон
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
КОСТАДИНОВ: Во Струмица повеќе нема диви продавачи на текстил
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем
Владата го усвои пакетот законски измени за повисоки плати во правосудниот и обвинителскиот систем

ГАРИ КАСПАРОВ: ПУТИН Е НАЈГОЛЕМОТО СВЕТСКО ЗЛО, МОРАМЕ СИТЕ ДА МУ ЗАСТАНЕМЕ НА ПАТОТ, ЕВЕ КАКО

Поранешниот светски шампион во шах и голем противник на режимот на Путин, Гари Каспаров, се огласи на Твитер по повод руската агресија врз Украина. Каспаров даде препораки што да се направи за Русија да ја запре војната.

По години игнорирање на предупредувањата и зборовите „Гери, ти беше во право“, ќе го повторам она што го кажав во 2014 година: Престани да ми кажуваш дека сум во право и слушај што зборувам сега, напиша Гари на Твитер.

– Поддржете ја Украина и воено сега, освен чизмите на теренот. Сето оружје, разузнавање, сајбер…

– Банкротирање на воената машинерија на Путин.

– Замрзнете ги и запленете ги руските финансии и неговите и на неговите банди.

– Извадете ја Русија од секоја меѓународна и финансиска институција. ПССЕ, Интерпол итн.

– Потповикајте ги сите амбасадори од Русија. Нема смисла да ви кажам сега – не сакам да го уништам изненадувањето. Новата унифицирана порака е „застанете или бидите целосно изолирани“.

– Забранете ги сите елементи на глобалната пропагандна машина на Путин. Исклучете ги, исклучете ги, пратете ги дома. Престанете да му помагате на диктаторот да шири лаги и омраза.

– Откријте и делувајте против лакејите на Путин во слободниот свет. Ако Шредер и неговите слични продолжат да работат за Путин, поднесете тужба. Прашајте ги сопствениците и огласувачите на мрежи кои ги промовираат пропагандистите на Путин како Карлсон зошто го дозволуваат тоа.

– Признајте дека ќе има трошоци, жртви. Долго чекаме, цената е висока, но само ќе расте. Време е за борба.

Политичката петта колона путинисти, од крајната десница и левица во ЕУ до тинктенкистите и Трамп и неговите следбеници на Републиканската партија во САД, не може да се игнорираат. Можеби имаат право да ја поддржат војната на брутален диктатор за да го критикуваат Бајден (Џо), но тоа е одвратно и антиамериканско. Не заборавајте – пишува Каспаров.

loading...

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

free anime 4Anime The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat

watch anime 4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime

Gintama Episode 195

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

4Anime Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Season 2