„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
„Gulf oil“ Македонија донираше прехрамбени производи и средства за лична хигиена на семејства на деца со пречки во развојот
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Бислимовски: За 98,8 отсто од домаќинствата просечната цена на струјата ќе се зголеми за 7,4 отсто
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Ковачевски: Јавниот сектор треба да има поголеми плати, согласно методологија за раст и зголемена продуктивност
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Маричиќ: Пред нас се многу предизвици, важно е да останеме на европскиот пат
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Спасовски: Се преземаат интензивни мерки за говорот на омраза
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Парното греење во Скопје ќе го преземе државата, кажа премиерот Димитар Ковачевски денеска одговарајќи на пратенички прашања во Собранието
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Мираковска: ЕП дава јасна поддршка на земјава за евроинтеграцијата – во донесениот документ внесени македонските црвени линии
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните
Ковачевски: Не треба да има предвремени избори, Владата се грижи за националните интереси и за достоинството на граѓаните

Гаши задоволен од учеството на Алтернатива во владата

Партијата има значаен придонес за евроинтегративниот пат на Македонија- рече денеска претседателот Африм Гаши, 100 дена откако неговата партија влезе во владиното мнозинство. И покрај тоа што кога направи договор со поранешниот премиер Заев, Гаши изјави дека главната причина е големата шанса за датум за преговори, сега вели дека тој се обидува да помогне, но одлуката не е во рацете на една партија или Влада.

– Иако знаевме дека таквата одлука имаше висока политичка цена за нас, ние потполно свесно одлучивме да се спаси Рим, а не Цезар. Ако мислите дека излегувањето на Алтернатива ќе го забрза евроинтегративниот процес, ние сме подготвени денес да ја напуштиме Владата. -– Африм Гаши – претседател на Алтернатива .

Едно од главните барања на Гаши во договорот за влез во Владата, беше повторно отворање на судски случаи, меѓу кои и Диво насеље и Монструм. Три месеци подоцна, тој смета дека не е време сега да бараат согласност од Европската комисија за ревизија на предметите и покрај тоа што премиерот Ковачевски немал ништо против.

-Во време кога се одвива војна во Украина, таквото писмо може да не наиде на примател кој сериозно ќе го третира и на тој начин ќе одговори. Сепак, сакам јавноста да биде спокојна за оваа тема, бидејќи нема да се случат нови избори без реализација на оваа точка од нашиот договор. – Африм Гаши – претседател на Алтернатива .

На отворена седница, денеска и премиерот Ковачевски даде оценка за функционирањето на неговата Влада, за кои рече дека биле 100 дена на здравствена, економска и воена криза.. Тој најави дека во следниот период вниманието ќе биде максимално насочено на темите за економска сигурност и подобар животен стандард.

loading...

Go88 – Trang trò chơi Tài Lộc ăn tiền ảo lãnh tiền thật dang nhap go88 go88 thiên đường online

Sunwin - Top 1 game bài đổi thưởng uy tín - Link vào SUN WIN game bài sunwin truc tuyen bắt cầu tài xỉu sunwin