Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
Тренчевска: Социјалниот дијалог со СОНК продолжува, се приближуваме до конечното решение
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
БОЧВАРСКИ: РАСПРЕДЕЛЕНИ СЕ 70 СТАНОВИ НА СОЦИЈАЛНИ СЛУЧАИ ВО ГОСТИВАР, ПРИ КРАЈ Е ИЗГРАДБАТА НА СОЦИЈАЛНИ СТАНОВИ ВО БУТЕЛ, ВЕЛЕС, КОЧАНИ, ПЕХЧЕВО И САРАЈ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ВМРОВСКА РАБОТА - ОЈО ОТВОРИ ИСТРАГА: ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ПЕТРОВЕЦ ЗА 6 ГОДИНИ ПРЕКУ ЛАЖНИ ФАКТУРИ ИСПУМПАЛ 500 000 ЕВРА ОД ОПШТИНАТА НА СМЕТКА НА ФИРМА ВО СОПСТВЕНОСТ НА СВОЈОТ БРАТ
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
ЕДЕН ДЕН ПО ОДЛУКАТА НА СПЦ ДА ЈА ПРИЗНАЕ МПЦ: Брнабиќ утре доаѓа во Скопје
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) ЗЕЛЕНСКИ ИМ НАРЕДИ НА БОРЦИТЕ ВО АЗОВСТАЛ ДА СЕ ПРЕДАДАТ: НИ ТРЕБААТ ЖИВИ ХЕРОИ А НЕ МРТВИ, ЌЕ ИМ ГИ СПАСИМЕ ЖИВОТИТЕ
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: КАТИЦА И БОКИ СЕ ДОГОВОРЕНИ СО ЗАЕВ, ДА ОДЛЕЖАТ 10 ГОДИНИ ПА ЌЕ ГИ ПУШТАТ!
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ
(ВИДЕО) БОМБА НА ИСТОРИЧАРОТ ЧЕПРЕГАНОВ: ИМА МНОГУ ЛАГИ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА, БУГАРИЈА ТРЕБА ДА НИ ДАДЕ ВРЕМЕ ТОА ДА ГО ИСПРАВИМЕ, НЕ МОЖЕ НАЕДНАШ ДА СЕ ИСПРАВИ НЕШТО ШТО СЕ ТРУПАЛО 100 ГОДИНИ
КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ПОВЕРУВА - АМБАСАДОРИТЕ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА НЕ МОЛАТ ДА ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ВЛЕЗАТ ВО НАТО - ПЕНДАРОВСКИ: Ја поздравувам одлуката на Шведска да поднесе барање за членство за прием во НАТО
КОЈ МОЖЕШЕ ОВА ДА ГО ПОВЕРУВА - АМБАСАДОРИТЕ НА ФИНСКА И ШВЕДСКА НЕ МОЛАТ ДА ИМ ДОЗВОЛИМЕ ДА ВЛЕЗАТ ВО НАТО - ПЕНДАРОВСКИ: Ја поздравувам одлуката на Шведска да поднесе барање за членство за прием во НАТО

Геологот Георгиевски за карпата од 20 тони кај Матка: Да не чекаме да падне, мора брза реакција!

Уште на крајот на јануари оваа година, првиот човек на ЦУК, Стојанче Ангелов алармираше за карпата од 20 тони која виси над браната „Матка“ во Скопје.

Оттогаш, од досегашните информации, не е преземено ништо, а обидите да добиеме информации од Стојанче Ангелов во врска со тој случај, барем засега се безуспешни.

Геологот Сашо Георгиевски за „Фокус“ даде своја анализа околу таа ситуација, потенцирајќи дека проблемот не е воопшто наивен.

„Опасноста на конкретниот процес е во рангот на ургентност и има потреба од брзо решавање на проблемот и санација на карпата. Станува збор за маса со големи размери, а што е многу важно, нестабилноста како појава тука е од активен карактер, а за тоа влијаат едногените и егзогените фактори, структурно-тектонските карактеристики, пред се лошата морфологија и нагиб на теренот кои дополнително влијаат на нестабилноста. Евентуалниот пад може да донесе штета и несреќа – хазард состојба од солидни размери, а во вакви ситуации многу време за чекање не е потребно – вакви појави и процеси во карпестите масиви во стрмни терени се честа појава за која нема правилно и нема време за чекање и за ризици“, анализира Георгиевски.

Уште колку време може да издржи и дали може со сигурност карпата да падне, не може да се прецизира, но во секој случај, „подобро е да се спречи, отколку да се лечи“.

„За вакви примери не треба да се чека карпата да падне или да се одрони, а со себе да повлече и останати маси кои се во корелација со неа. За тоа постојат специјални и докажани истражувања и испитувања кои даваат јасна геотехничка слика за конкретно техничко решение за санација. За оваа придонесуваат процесите на ерозија кои практично ја оголуваат карпата“, додава тој.

Потенцијален пад на карпата може да доведе до многу проблеми, кои се како домино ефект – поврзани се еден со друг.

„Процесот на ерозија и процесот на свлекување даваат доволен аларм за превземање на потребни и соодветни активности, кои како и секаде во светот и кај нас се работата по јасно прецизирани методи. Објектите во близина се со потенцијална опасност затоа што се можни одронувања на карпестите масиви и свлекувања на масите кои поради лошата морфологија на теренот се многу поголеми од самиот прв впечаток на габаритот на карпестиот блок“, додава нашиот соговорник.

Овој проблем би се решил само со конкретни активности, а совет е што побрзо да се интервенира за ваквата ситуација.

„Треба инженерскогеолошко и хидрогеолошко картрање на блокот, но и околниот терен, геофизички истражувања, геотехнички и геомеханички испитувања на теренски опити за добивање на структурно-тектонскиот склоп на материјалите, степенот на ерозијата, земањ на примероци за испитување на физичките својства, бабрење и собирање, жилавоста, абењето, јакоста на притисок, степенот на распуканост, тектониката, јакост на смолкнување, деформабилност, тврдина, впивање на влага, структурни карактеристики, деформабилност на монолит, абразивност и скоја геолошка појава и процес кои се во корелација“, го заврши разговорот Георгиевски.

loading...

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Dragon Ball Super

Tokyo Revengers (Dub)

watch anime free Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

sites to watch anime AnimeFreak Attack on Titan Season 3 Part 2

AnimeFreak Dragon Ball Super (Dub) Episode 124

tải go88