(ВИДЕО) ТРАЈКО СЛАВЕВСКИ: ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ТРЕБА ДА ГО ПРОМЕНИ ОДНОСОТ КОН ЈАВНОСТА
(ВИДЕО) ТРАЈКО СЛАВЕВСКИ: ГРАДОНАЧАЛНИЧКАТА ТРЕБА ДА ГО ПРОМЕНИ ОДНОСОТ КОН ЈАВНОСТА
Средба Ковачевски со амбасадорката на Црна Гора, Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег
Средба Ковачевски со амбасадорката на Црна Гора, Петровиќ: Регионот ги унапредува односите и е од геополитичко значење за ЕУ, којашто е на потег
Средба на претседателот Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ
Средба на претседателот Пендаровски со црногорскиот премиер Абазовиќ
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
(ВИДЕО) ЕУФОРИЈА ВО КАВАДАРЦИ: ФК ТИКВЕШ ВЛЕГУВА ВО ПРВАТА ЛИГА
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Арсовска – Алтај: Потпишан значаен договор за соработка меѓу Скопје и турскиот град Конја
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
Средба во Давос на претседателот Стево Пендаровски со нобеловецот по економија Џозеф Штиглиц
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
(ВИДЕО) Претседателот Пендаровски на панел сесијата „Одржувањето на безбедноста во Европа“ на Светскиот економски форум во Давос
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени
Сите што гласавме за Преспанскиот договор имаме удел во ова што се случува со МПЦ, велат осумте пратеници од опозицијата што гласаа за уставните измени

Герасимовски додели 81 стипендија на ученици за учебната 2021/2022 година

Со пораки за понатамошни успеси и достигнувања во областите на спортот, науката и културата, градоначалникот на Општина Центар, Горан Герасимовски, ги додели стипендиите на талентираните ученици од општинските основни училишта.

Герасимовски додели вкупно 81 стипендија во висина од 2500, односно 3000 денари, средства обезбедени од општинскиот буџет, кои учениците ќе ги користат до крајот на учебната 2021/2022 година.
„Талентот е доблест која треба да се поддржува. Ми претставува особено задоволство што како одговорна локална самоуправа, можеме на нашите најмлади сограѓани да им помогнеме во реализирањето на нивните цели и идеи. На стипендистите им посакувам успех, а овие стипендии нека бидат уште еден мотив плус и за сите други деца уште повеќе да учат, да се трудат и да работат, за во иднина со нивните дела и подвизи да бидат вистински претставници на Општина Центар“, изјави градоначалникот Герасимовски.

Општина Центар секоја година распишува јавен повик за доделување на стипендии за талентирани ученици од основните училишта во областите на спортот, науката и културата, врз претходно утврдени критериуми кои учениците треба да ги исполнат.

Оваа година се доделени 29 стипендии од областа на културата, 25 од науката и 27 од областа на спортот.
Минатата недела, градоначалникот Герасимовски додели 8 стипендии на деца од семејства со висок социјален ризик, по едно дете од секое општинско основно училиште. Вкупно 89 ученици од основните училишта ќе користат стипендии од Општина Центар за оваа учебна 2021/2022 година.

loading...

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

GoGoAnime My Hero Academia Season 4 Episode 23

GoGoAnime Attack on Titan Season 3

anime gogo The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

GoGoAnime JUJUTSU KAISEN Episode 17

gogoanimeio Attack on Titan Season 2 (Dub)